* Links to Day 1 Notes/Quotes and Day 2 UO-only notes are available in the box to the right..

 


SATURDAY AFTERNOON WOMEN’S RESULTS

100m - 1, Alyssa Tibbs, Portland State, 12.21, w:-0.5. 2, NyEma Sims, Seattle Pacific, 12.21, w:-0.5. 3, Latasha Essien, Seattle Pacific, 12.37, w:-2.1. 4, Lakiesha Givens, Unat., 12.45, w:-0.5. 5, Yewande Findley, Cal St. Fullerto, 12.49, w:-0.5. 6, Kristyne Hanberg, Cal State Fullerton, 12.62, w:-0.5. 7, Ashley Bridenbeck, Oregon, 12.63, w:-2.1. 8, Nicole Brown, Warner Pacific, 12.69, w:-0.5. 9, Catherine Sims, Mt. Hood CC, 12.71, w:-2.1. 10, Jennifer Nash, Washington, 12.75, w:-0.5. 11, Toni Qunell, Montana State, 12.96, w:-2.1. 12, Danaka Porter, British Columbia, 13.08, w:-2.1. 13, Maggie Hanlon, Pac. Athletics, 13.26, w:-2.1. 14, Jane Channell, Simon Fraser, 13.49, w:-2.1.

200m - 1, Kimiah Hudson, Cal State Fullerton, 24.80, w:-0.8. 2, Kavina Hall, Oregon, 24.88, w:-0.3. 3, NyEma Sims, Seattle Pacific, 24.91, w:-0.3. 4, Loni Perkins-Judisch, Montana, 24.94, w:-0.8. 5, Leah Worthen, Oregon, 25.11, w:-0.8. 6, Lauryn Jordan, Team XO, 25.35, w:-0.8. 7, Irie Searcy, Oregon, 25.49, w:-0.8. 8, Yewande Findley, Cal State Fullerton, 25.52, w:-0.8. 9, Jennifer Nash, Washington, 26.93, w:-0.8. --, Kandace Wilson, Cal St. Fullerto, DQ, w:-0.3.

400m - 1, Loni Perkins-Judisch, Montana, 54.40. 2, Keshia Baker, Oregon, 54.43. 3, Kavina Hall, Oregon, 55.24. 4, Kimiah Hudson, Cal State Fullerton, 55.31. 5, Kandace Wilson, Cal State Fullerton, 55.40. 6, Tyreina Henley-Henderson, Sacramento State, 56.34. 7, Nancy Blake, Cal State Fullerton, 56.73. 8, Irie Searcy, Oregon, 57.05. 9, Terran Legard, C. Washington, 58.20. 10, Anastasia Pearse, Pac. Athletics, 58.51. 11, Brittany Grizzard, Concordia (Ore.), 59.01. 12, Kristin Felderman, E. Washington, 59.19. 13, Jessica Smith, North Dakota State, 59.62. 14, Autumn Domitrovich, Montana State, 1:00.62.

800m - 1, Rebekah Noble, Oregon, 2:03.22. 2, Madeleine Pape, Australia, 2:03.86. 3, Lavera Morris, Kentucky, 2:07.47. 4, Amanda Miller, Washington, 2:07.92. 5, Laura Hermanson, North Dakota State, 2:09.35. 6, Melanie Hardy, Team XO, 2:10.37. 7, Ally Romanko, Air Force, 2:10.49. 8, Brenna Dooley, Wyoming, 2:10.93. 9, Melissa Owens, Portland State, 2:11.41. 10, Cody Halsey, North Dakota State, 2:11.85. 11, Amy Egan, Utah State, 2:12.36. 12, Kasey Harwood, Oregon, 2:13.62. 13, Staci Bielenberg, Portland State, 2:13.64. 14, Heather Mancell, Simon Fraser, 2:15.56. 15, Amada Chavez, Weber State, 2:15.64. 16, Nikki Peterson, Wyoming, 2:23.09.

100m Hurdles - 1, Nancy Searcy, Sacramento State, 13.73, w:0.6. 2, Dinah Clark, Cal St. Fullerto, 14.35, w:0.6. 3, Analisa Serrano, Nevada, 14.50, w:0.6. 4, Ericka Violett, Sacramento State, 14.70, w:0.6. 5, Lauryn Jordan, Team XO, 15.10, w:0.6. 6, Carrie Yost, Utah State, 15.17, w:-0.7. 7, Jacque Postlewait, W. Oregon, 15.19, w:-0.7. 8, Liz Fuller, Washington, 15.51, w:-0.7. 9, Amanda DeHaan, Montana State, 16.11, w:-0.7. 10, Zaria Stoffman, Vancouver OC, 16.45, w:0.6.

400m Hurdles - 1, Amber Peterson, Utah State, 59.50. 2, Melissa Tracey, Sacramento State, 1:01.27. 3, Polly Smith, Nevada, 1:01.59. 4, Lauren Welch, Vancouver OC, 1:01.98. 5, Amanda Santana, Oregon, 1:03.24. 6, Ally Dean, Weber State, 1:03.35. 7, Heidi Dimmitt, W. Washington, 1:04.14. 8, Cortney Bannister, Concordia, 1:04.14. 9, Leah Worthen, Oregon, 1:04.28. 10, Traci Boss, Simon Fraser, 1:04.52. 11, Sarah Barker, W. Oregon, 1:05.34. 12, Hali Wong, Simon Fraser, 1:07.15.

4x100m Relay - 1, Cal St. Fullerton 46.81. 2, Eastern Washington 48.59. 3, Utah State 48.95. 4, Concordia 49.20. 5, Montana State 49.74. 6, Clackamas CC 49.77. 7, Mt. Hood CC 50.15. 8, Simon Fraser 50.94.

4x400m Relay - 1, Seattle Pacific 3:53.89. 2, North Dakota St. 3:55.64. 3, Concordia 3:58.62. 4, Mt. Hood CC 4:00.03. 5, Eastern Washington 4:03.74. 6, Clackamas CC 4:06.90. 7, Western Washington 4:08.53. 8, Montana State 4:10.82. 9, Lane CC 4:13.65.

High Jump - 1, Teona Perkins, Seattle Pacific, 1.68m, (5-06). 2, Carrie Yost, Utah State, 1.65m, (5-05). 3, Ashley Quay, Portland State, 1.60m, (5-03). 3, Clara Cook, W. Washington, 1.60m, (5-03). 3, Taryn Plypick, W. Oregon, 1.60m, (5-03). 6, Daria Pavlov, Washington, 1.60m, (5-03). 7, Emily Gillespie, Oregon, 1.55m, (5-01). 7, Jasmine Kelly, Oregon, 1.55m, (5-01). 9, Zaria Stoffman, Vancouver OC, 1.55m, (5-01). 10, Allison Lombardo, Washington, 1.55m, (5-01). 10, Lindsay Todd, Washington, 1.55m, (5-01). --, Meaghan Durand, Clackamas CC, NH. --, Krysta Pelchar, Mt. Hood CC, NH. --, Kristina Shoemake, Washington, NH. --, Erin Funkhouser, Oregon, NH. --, Erika Schmid, Concordia, NH.

Pole Vault - 1, Carly Dockendorf, Unat., 4.00m, (13-01.50). 2, Kelley DiVesta, Washington, 3.80m, (12-05.50). 3, Emily Enders, Oregon, 3.80m, (12-05.50). 4, Bree Ann Piva, Nevada, 3.70m, (12-01.50). 4, Kat Duhadway, Utah State, 3.70m, (12-01.50). 6, Stevie Marshalek, Washington, 3.70m, (12-01.50). 7, Kelly MacLean, Cal State Fullerton, 3.55m, (11-07.75). 8, Myrriah Swango, Washington, 3.40m, (11-01.75). --, Jessie Gallaher, Concordia, NH. --, Sarah Hegna, E. Washington, NH. --, Nikole McEwen, SportHill, NH. --, Dalya Taman, Cal St. Fullerto, NH. --, Ericka Violett, Sacramento State, NH. --, Eniko Eros, Oregon, NH. --, Andrea Peterson, Washington, NH.

Triple Jump - 1, Lori Vaught, Sacramento State, 12.48m, w:1.0 (40-11.50). 2, Sherena Smith, Nevada, 11.56m, w:0.8 (37-11.25). 3, Nkeiru Ugwoaba, Portland State, 11.53m, w:-1.2 (37-10). 4, Ashley Mathis, Nevada, 11.48m, w:0.5 (37-08). 5, Candice Nell, E. Washington, 11.47m, w:+0.0 (37-07.75). 6, Teanna Meinhold, Eastern Washingt, 11.31m, w:+0.0 (37-01.25). 7, Daria Pavlov, Washington, 11.28m, w:0.9 (37-00.25). 8, Liz Fuller, Washington, 11.21m, w:0.3 (36-09.50). 9, Kim Bascom, W. Washington, 10.95m, w:0.7 (35-11.25). 10, Sarajane Rosenberg, W. Oregon, 10.92m, w:+0.0 (35-10). 11, Lakeesha Cadogan, Concordia (Ore.), 10.73m, w:1.0 (35-02.50). --, Valerie Williams, Simon Fraser, FOUL, w:NWI.

Shot Put - 1, Kylee Zent, Montana State, 14.24m, (46-08.75). 2, Judith Burnett, Portland State, 14.01m, (45-11.75). 3, Kris Schaffer, Montana State, 13.91m, (45-07.75). 4, Olivia Korte, Air Force, 13.87m, (45-06.25). 5, Inger Appanaitis, Nevada, 13.59m, (44-07). 6, Krissy Tandle, C. Washington, 13.46m, (44-02). 7, Jameena Hunt, Cal State Fullerton, 13.07m, (42-10.75). 8, Carolee Gutierrez, E. Washington, 12.52m, (41-01). 9, Allison Jones, Montana State, 12.14m, (39-10). 10, Amanda Faire, E. Washington, 12.05m, (39-06.50).

Discus - 1, Olivia Korte, Air Force, 49.10m, (161-01). 2, Lucy Cridland, Oregon, 46.76m, (153-05). 3, Jaclyn Espinoza, Notre Dame, 44.72m, (146-09). 4, Annie Hess, Concordia, 44.07m, (144-07). 5, Carolee Gutierrez, Eastern Washingt, 43.03m, (141-02). 6, Janine Sandell, Washington, 42.47m, (139-04). 7, Judith Burnett, Portland State, 42.07m, (138-00). 8, Katherine Tripp, Concordia, 40.72m, (133-07). 9, Inger Appanaitis, Nevada, 40.60m, (133-02). 10, Kylee Zent, Montana State, 38.90m, (127-07). --, Lara Ter Laak, Simon Fraser, FOUL. --, Jameena Hunt, Cal State Fullerton, FOUL.

Hammer - 1, Cari Soong, Team XO, 64.18m, (210-07). 2, Britney Henry, Oregon, 64.09m, (210-03). 3, Brittany Hinchcliffe, Team XO, 61.32m, (201-02). 4, Shannon Popp, Wyoming, 58.86m, (193-01). 5, Megan Maloney, Oregon, 54.45m, (178-08). 6, Karen Helvey, Montana State, 54.22m, (177-11). 7, Ashley Jones, Montana State, 53.68m, (176-01). 8, Audrey Oswald, Humboldt State, 51.95m, (170-05). 9, Caressa Sims, Portland State, 48.84m, (160-03). 10, Emily Brown, Team XO, 45.60m, (149-07). --, Kaylee Hansen, Simon Fraser, FOUL.

 

SATURDAY AFTERNOON MEN’S RESULTS

100m - 1, Jeff Laynes, Brooks, 10.66, w:-1.6. 2, Jody Johnson, Sacramento State, 10.91, w:-1.6. 3, Lawrence Trice, Cal State Fullerton, 10.93, w:-1.6. 4, Arsenio Corbin, Sacramento State, 11.00, w:-2.0. 5, Raphael McFarlane, Sacramento State, 11.11, w:-1.6. 6, Marques Barosso, Cal State Fullerton, 11.11, w:-1.6. 7, Marcell Maxwell, C. Michigan, 11.13, w:-2.0. 8, Aaron Campbell, Oregon, 11.18, w:-2.0. 9, Josh Cain, Portland State, 11.30, w:-2.0. 10, Darryl Anglin, C. Michigan, 11.33, w:-1.6. 11, Andy Davis, Utah State, 11.41, w:-2.0. 12, Eric Dahl, Team XO, 11.46, w:-2.0. 13, James Brown, Montana, 11.47, w:-2.0. 14, Blake Bidleman, Washington, 11.70, w:-1.6. --, Kenjamine Jackson, Clackamas CC, FS, w:-2.0.

200m - 1, Jeff Laynes, Brooks, 21.13, w:-0.8. 2, Marcus Dillon, Oregon, 21.30, w:-0.8. 3, Chris Epstein, Cal State Fullerton, 21.53, w:-0.8. 4, Jody Johnson, Sacramento State, 21.56, w:-0.8. 5, Mike Liggins, Unat., 21.65, w:+0.0. 6, Gogola Greg, C. Michigan, 21.82, w:+0.0. 7, D. J. Smith, Utah State, 21.96, w:-0.8. 8, Raphael McFarlane, Sacramento State, 22.06, w:-0.8. 9, Chad Barlow, Oregon, 22.11, w:+0.0. 10, James Brown, Montana, 22.36, w:+0.0. 11, Zach Ancell, Oregon, 22.64, w:+0.0. 12, Aaron Campbell, Oregon, 22.77, w:+0.0.

400m - 1, Drew Morano, Colorado State, 47.16. 2, Phil Alexander, Oregon, 47.30. 3, Steve Wezner, C. Michigan, 47.67. 4, Dasheek Akwenye, Utah State, 47.96. 5, Chris Epstein, Cal State Fullerton, 48.16. 6, Brendan Cleary, Simon Fraser, 48.30. 7, Chad Butorac, E. Washington, 48.71. 8, Brett Knighton, Utah State, 48.84. 9, Chad Barlow, Oregon, 49.07. 10, Chase Frazier, Cal St. Fullerto, 49.28. 11, Maurice Chappell, Cal State Fullerton, 49.61. 12, Zach Ancell, Oregon, 49.80. 13, Jason Nelson, Sacramento State, 49.83. 14, Rob Drapala, Simon Fraser, 49.95. 15, Kyle Fortin, C. Michigan, 50.86.

800m - 1, Ryan Brown, Washington, 1:48.60. 2, Lachlan Renshaw, Australia, 1:48.69. 3, Matt Scherer, OTC, 1:49.29. 4, Martell Munguia, Mexico, 1:49.45. 5, Courtney Jaworski, OTC, 1:49.51. 6, Thomas Chamney, Notre Dame, 1:49.67. 7, Marc Sylvester, OTC, 1:49.70. 8, Abraham Mach, C. Michigan, 1:49.80. 9, Kevin Hawkins, Air Force, 1:50.97. 10, John Cavanaugh, Notre Dame, 1:51.71. 11, Joel Legare, Team XO, 1:51.72. 12, Tetlo Emmen, UC Santa Barbara, 1:51.75. 13, Adam Steele, OTC, 1:51.79. 14, Ryan Waite, Oregon, 1:52.05. 15, Jeff Fisher, Team XO, 1:52.13. 16, Brandon Lopez, Portland State, 1:52.62. 17, Chase Eckard, Charlotte, 1:52.83. 18, Adam Currie, Notre Dame, 1:53.66. 19, Stephan Smith, Kentucky, 1:54.52. 20, Calvin Glass, Air Force, 1:55.83. 21, Ross Krempley, Team XO, 1:58.11.

110m Hurdles - 1, Jared Huske, Oregon, 14.79, w:-1.4. 2, Alexey Shkuratov, Oregon, 14.85, w:-0.2. 3, Terrell Brown, Weber State, 15.05, w:-0.2. 4, Sheldon Wilkinson, Mt. Hood CC, 15.06, w:-0.2. 4, Blake Bidleman, Washington, 15.06, w:-0.2. 6, Tyler May, Team XO, 15.06, w:-1.4. 7, Matt Larson, Montana, 15.13, w:-1.4. 8, Jonnie Gale, Weber State, 15.15, w:-1.4. 9, Arsenio Corbin, Sacramento State, 15.16, w:-1.4. 10, Ashton Eaton, Oregon, 15.23, w:-1.4. 11, Ben Soukup, Montana State, 15.25, w:-0.2. 12, A. J. Reed, Sacramento State, 15.36, w:-0.2. 13, Santiago Lorenzo, Team XO, 15.58, w:-1.4.

400m Hurdles - 1, Sean Williams, Club Northwest, 51.21. 2, Scott Bell, Utah State, 52.05. 3, Nick Karren, Utah State, 52.42. 4, Trevor Rollinger, Portland State, 52.68. 5, Jared Huske, Oregon, 52.85. 6, Roberto Archibold, Cal State Fullerton, 53.13. 7, Sheldon Wilkinson, Mt. Hood CC, 53.33. 8, Lloyd Massey, W. Oregon, 53.88. 9, Jordan Hamblen, Concordia, 53.99. 10, Stephone Paige, Sacramento State, 54.51. 11, Daniel Sullivan, Seattle U., 54.99. 12, Jermaine Wilson, Sacramento State, 55.24. 13, Mike Averill, Vancouver OC, 56.73. 14, Ben Soukup, Montana State, 57.40. 15, Dan Seethaler, Utah State, 59.64.

4x100m Relay - 1, Sacramento St. 41.16. 2, Cal St. Fullerton 41.27. 3, Central Michigan 41.57. 4, Clackamas CC 42.23. 5, Utah State 42.39. 6, Oregon 42.46. 7, Eastern Washington 42.63. 8, Portland State 43.24. 9, Mt. Hood CC 44.11. 10, Warner Pacific 46.56.

4x400m Relay - 1, Oregon 3:10.94. 2, OTC 3:11.86. 3, Utah State 3:12.71. 4, OTC 'B' 3:15.69. 5, Sacramento St. 3:19.07. 6, Seattle U. 3:19.41. 7, Eastern Washington 3:19.54. 8, Team XO 3:20.19. 9, Portland State 3:20.82. 10, Lane CC 3:21.99. 11, Western Washington 3:22.06. 12, North Dakota St. 3:22.06. 13, Central Michigan 3:22.25. 14, W. Oregon 3:22.72. 15, Cal St. Fullerton 3:36.01. --, C. Washington DQ.

Pole Vault - 1, Colin Witter-Tilton, Oregon, 4.75m, (15-07). 1, Mike McGregor, Central Michigan, 4.75m, (15-07). 3, Nathan Skankey, Cal State Fullerton, 4.75m, (15-07). 4, Marcus Briedinger, C. Michigan, 4.60m, (15-01). 4, Ryan Vu, Washington, 4.60m, (15-01). 6, Ben Cogdill, Portland State, 4.60m, (15-01). 7, Adam Redmond, Oregon, 4.60m, (15-01). --, Brian McGinty, Oregon, NH. --, Dan Imlach, Sacramento State, NH. --, Andrew Little, Cal State Fullerton, NH. --, Jim Williamson, Sacramento State, NH. --, Seth Perrins, Washington, NH. --, Jared O'Connor, Washington, NH.

Long Jump - 1, Norris Frederick, Washington, 7.39m, w:-1.1 (24-03). 2, Robb Hollenbeck, Montana, 6.99m, w:-1.1 (22-11.25). 3, Jon Hill, Portland State, 6.91m, w:-1.6 (22-08). 4, Ashton Eaton, Oregon, 6.84m, w:-1.2 (22-05.25). 5, Terrell Brown, Weber State, 6.81m, w:-0.6 (22-04.25). 6, David Houghton, Sacramento State, 6.68m, w:-1.7 (21-11). 7, Raphael McFarlane, Sacramento State, 6.61m, w:-1.6 (21-08.25). 8, Alexey Shkuratov, Oregon, 6.59m, w:-1.5 (21-07.50). 9, Steve Bacon, E. Washington, 6.57m, w:-1.4 (21-06.75). 10, Devin Hart, Air Force, 6.54m, w:-1.8 (21-05.50). 11, Garrett Myers, Cal State Fullerton, 6.47m, w:-0.2 (21-02.75). 12, Collin Cram, Lane CC, 6.18m, w:-2.3 (20-03.50).

Shot Put - 1, Dylan Armstrong, Kamloops Track a, 20.14m, (66-01). 2, Dave Nichols, Sacramento State, 17.01m, (55-09.75). 3, Mark Lewis, Oregon, 16.87m, (55-04.25). 4, Tanner Rauk, Montana State, 16.40m, (53-09.75). 5, Jesse Allen, Montana State, 15.64m, (51-03.75). 6, Cameron Neel, C. Washington, 15.49m, (50-10). 7, Mike Marsh, C. Michigan, 15.44m, (50-08). 8, John Pilling, Central Michigan, 15.38m, (50-05.50). 9, Kevin Liu, Utah State, 14.45m, (47-05).

Discus - 1, David Paul, E. Washington, 53.95m, (177-00). 2, Dave Nichols, Sacramento State, 50.43m, (165-05). 3, Cameron Neel, C. Washington, 49.66m, (162-11). 4, Kevin Liu, Utah State, 48.39m, (158-09). 5, Greg Pilling, C. Michigan, 48.31m, (158-06). 6, Scott Hutchison, Cal State Fullerton, 46.16m, (151-05). 7, John Pilling, C. Michigan, 45.85m, (150-05). 8, Brian Lindquist, Weber State, 45.34m, (148-09). 9, Mike Marsh, C. Michigan, 42.22m, (138-06). 10, Cody Fleming, Team XO, 39.25m, (128-09).

 

SATURDAY MORNING WOMEN’S RESULTS

100 Meter Dash - B section - (w: 1.4) 1, Krystal Deyo, E. Washington, 12.39. 2, Brittany Chadwick, Utah State, 12.57. 3, Ali Cranney, Utah State, 12.62. 4, Heather Bishop, Lane CC, 12.83. 5, Joyce Oniah, Concordia, 12.87. 6, Stefani Dittmar, Clackamas CC, 12.92. 7, Tiffany Spaulding, Portland, 13.18. 8, Amanda DeHaan, Montana State, 13.20.

Women 200 Meter Dash - B section - 1, Ashley Bridenbeck, Oregon, 25.64, w:-2.0. 2, Jessie Nielson, Utah State, 26.04, w:-1.8. 3, Anastasia Pearse, Pac. Athletics, 26.08, w:-1.8. 4, Ali Cranney, Utah State, 26.19, w:-1.1. 5, Sarah Frey, E. Washington, 26.34, w:-2.0. 6, Danaka Porter, British Columbia, 26.40, w:-2.0. 7, Torey Scheafer, Montana State, 26.58, w:-1.8. 8, Kristin Felderman, E. Washington, 26.59, w:-1.1. 9, Joyce Oniah, Concordia, 26.60, w:-1.1. 10, Jessica Smith, North Dakota State, 26.73, w:-1.8. 11, Toni Qunell, Montana State, 26.75, w:-2.0. 12, Maggie Hanlon, Pac. Athletics, 26.84, w:-2.0. 13, Jane Channell, Simon Fraser, 27.06, w:-1.8. 14, Cachet Webb, Utah State, 27.20, w:-1.1. 15, Brandy Taylor, Washington, 27.91, w:-1.1.

Women 400 Meter Dash - B section - 1, Annie Hayward, Mt. Hood CC, 58.92. 2, Rachel Hemphill, Clackamas CC, 59.56. 3, Sarah Frey, E. Washington, 59.95. 4, Amanda Thornton, W. Washington, 1:01.11. 5, Kathryn Mertens, W. Washington, 1:01.17. 6, Brandy Taylor, Washington, 1:01.38. 7, Krista Roumeliotis, Portland, 1:01.69.

Women 800 Meter Run - B section - 1, Haley Reeves, Weber State, 2:11.55. 2, Sarah Howell, W. Oregon, 2:14.05. 3, Julie Garcia, Oregon State, 2:14.52. 4, Alisha Murdoch, Idaho, 2:15.20. 5, Victoria Ershov, Simon Fraser, 2:16.36. 6, Kalindra McFadden, Oregon, 2:16.47. 7, Noelle Harer, Oregon State, 2:17.42. 8, Adriane Wai, Portland State, 2:17.43. 9, Sheryl Page, Mt. Hood CC, 2:18.00. 10, Jennifer Marsh, Seattle Pacific, 2:18.38. 11, Megan Rolland, Humboldt State, 2:21.53. 12, Toma Starodebtseva, Lane CC, 2:22.30. 13, Katelyn Van Brunt, Oregon State, 2:28.81. 14, Lindsey Kemp, Clark College, 2:35.92.

Women 1500 Meter Run - B section - 1, Holly Thomson, Oregon State, 4:34.21. 2, Camille Moseley, E. Washington, 4:36.87. 3, Jane Larson, Seattle Pacific, 4:36.94. 4, Zoe Nelson, Oregon, 4:38.47. 5, Alison Hudson, Unat., 4:39.17. 6, Alexis Meyer, Utah State, 4:39.48. 7, Sylvia Veal, Oregon State, 4:39.53. 8, Katherine Peterson, Kentucky, 4:39.93. 9, Karina Wegman, Washington, 4:41.36. 10, Kailey Campbell, Washington, 4:41.88. 11, Sayaka Yoshinaga, Washington, 4:42.06. 12, Erin Stratton, Utah State, 4:43.00. 13, Stephanie Upshaw, W. Oregon, 4:43.12. 14, Berkeley Aldinger-Gibson, Oregon, 4:47.83. 15, Holli Dieu, Oregon State, 4:48.70. 16, Brooke Anderson, Washington, 4:49.20. 17, Leah Ryan, Kentucky, 4:51.22. 18, Katie Ball, Albertson, 4:53.85. 19, Claire Laverty, Kentucky, 4:58.81. 20, Heather Spinney, Eugene Health & Performance, 5:01.09. 21, Elise Aschwanden, Oregon State, 5:01.46. 22, Audra McNally, Clark College, 5:01.51.

Women 100 Meter Hurdles - B section - (w: 0.5) 1, Ashlee Cannon, Utah State, 14.84. 2, Erin Kinney, Portland State, 15.35. 3, Cortney Bannister, Concordia, 15.47. 4, Ashley Quay, Portland State, 15.75. 5, Erin Funkhouser, Oregon, 16.07.

Women 400 Meter Hurdles - B section - 1, Amber Glunt, Mt. Hood CC, 1:03.18. 2, Erin Funkhouser, Oregon, 1:05.20. 3, Kasey Harwood, Oregon, 1:05.80. 4, Lindsey Burrington, Montana State, 1:06.88. 5, Natalie Nash, W. Oregon, 1:09.18. 6, Steffani Dawson, Clark College, 1:15.80.

Women Pole Vault - B section 1, Allison Moore, Washington, 3.40m, (11-01.75). 1, Tricia Bollier, Clackamas CC, 3.40m, (11-01.75). 3, Krysta Pelchar, Mt. Hood CC, 3.40m, (11-01.75). 3, Liddell Steele, Unat., 3.40m, (11-01.75). 5, McKenna Hering, Lane CC, 3.10m, (10-02). --, Sara de Bit, Lane CC, NH. --, JoLena Boatsman, Lane CC, NH. --, Kirstin Flesher, Utah State, NH. --, Erika Stratton, Lane CC, NH. --, Tara Rhein, Oregon, NH. --, Allison Wojciechowski, Washington, NH.

Women Long Jump - B section - 1, Amy Cretsinger, Weber State, 5.31m, w:-1.2 (17-05.25). 2, Lakeesha Cadogan, Concordia, 5.20m, w:-0.8 (17-00.75). 3, Bridget Johnson, Team XO, 4.99m, w:-2.6 (16-04.50). 4, Kim Bascom, W. Washington, 4.96m, w:+0.0 (16-03.25). 5, Valerie Williams, Simon Fraser, 4.94m, w:0.1 (16-02.50). 6, Amirah Karim, Portland State, 4.94m, w:-1.3 (16-02.50). 7, Carolyn McDonald, Clark College, 4.90m, w:-0.4 (16-01). 8, Krystal Deyo, E. Washington, 4.82m, w:+0.0 (15-09.75).

Women Shot Put - B section - 1, Katherine Tripp, Concordia, 12.94m, (42-05.50). 2, Erica Chaney, E. Washington, 12.53m, (41-01.50). 3, Charlene Moody, Lane CC, 12.26m, (40-02.75). 4, Chevonna Lynch, W. Oregon, 11.91m, (39-01). 5, Amanda Stewart, Montana State, 11.54m, (37-10.50). 6, Annie Hess, Concordia, 11.42m, (37-05.75). 7, Shannon Prince, Utah State, 11.34m, (37-02.50). 8, Brooke McNaughton, Utah State, 11.23m, (36-10.25). 9, Anja Crawford, Mt. Hood CC, 10.87m, (35-08). 10, Krista Larson, Utah State, 10.86m, (35-07.75). 11, Jennifer Deegan, Oregon, 10.47m, (34-04.25). 12, Tanisha Morales, Clark College, 9.91m, (32-06.25).

Women Discus Throw - B section - 1, Bonnie Millard, E. Washington, 43.59m, (143-00). 2, Erica Chaney, E. Washington, 39.53m, (129-08). 3, Natalie Rombach, Oregon, 38.47m, (126-02). 4, Amanda Stewart, Montana State, 38.43m, (126-01). 5, Krista Larson, Utah State, 38.36m, (125-10). 6, Brooke McNaughton, Utah State, 37.92m, (124-05). 7, Shannon Prince, Utah State, 37.71m, (123-09). 8, Jennifer Deegan, Oregon, 36.49m, (119-09). 9, Tanisha Morales, Clark College, 35.75m, (117-03). 10, Vanessa Uskoski, Clark College, 32.63m, (107-01). 11, Kelli Tyack, Clark College, 29.81m, (97-10).

Women Javelin Throw - B section - 1, Jeeni Schantin, Clackamas CC, 42.31m, (138-10). 2, Becky Suhr, Weber State, 41.00m, (134-06). 3, Bridget Johnson, Team XO, 39.43m, (129-04). 4, Pam Passmore, Montana State, 36.62m, (120-02). 5, Tabby Spencer, Montana State, 35.92m, (117-10). 6, Erin Funkhouser, Oregon, 33.41m, (109-07). 7, Kalindra McFadden, Oregon, 31.35m, (102-10).


 

SATURDAY MORNING MEN’S RESULTS

Men 100 Meter Dash - B section - (w: +0.0) 1, Ryan Bailey, Unat., 10.79. 2, Wesley Keller, Clackamas CC, 11.09. 3, Lamar Brown, Utah State, 11.20. 4, Solomon Rexius, Unat., 11.24. 5, Adam Street, Vancouver OC, 11.58.

Men 200 Meter Dash - B section - (w: -1.6) 1, Chad Butorac, E. Washington, 22.24. 2, Wesley Keller, Clackamas CC, 22.35. 3, Marcell Maxwell, C. Michigan, 22.64. 4, Brian Belue, Humboldt State, 22.71. 5, Brandon Sears, Portland State, 22.81. 6, Tanner Targett, Oregon, 23.11. 7, Spencer Douglass, Portland State, 23.18.

Men 400 Meter Dash - B section - 1, Mike Liggins, Unat., 48.34. 2, Michael Dean, W. Washington, 48.52. 3, Travis Thompson, Lane CC, 48.88. 4, Mat Tweedy, Clackamas CC, 49.03. 5, Rob Drapala, Simon Fraser, 49.07. 6, Brian Belue, Humboldt State, 49.61. 7, John Strang, Utah State, 49.95. 8, Nick Vaartnou, Pac. Athletics, 49.98. 9, Kelly Thompson, Lane CC, 50.28. 10, Blake Estep, W. Oregon, 50.49. 11, Jon Brown, Clark College, 50.50. 12, Tanner Targett, Oregon, 50.53. 13, Matt O'Connell, W. Washington, 51.52. 14, Nathan Linford, Pac. Athletics, 52.34. --, Adam Neff, W. Washington, DNF.

Men 800 Meter Run - B section - 1, Ross Schilling, North Dakota State, 1:52.03. 2, Erik Bies, W. Washington, 1:52.35. 3, Eddie Strickler, Seattle Pacific, 1:52.49. 4, Nick Cramer, Wyoming, 1:52.67. 5, Tim Freeman, Washington, 1:52.92. 6, Aaron Kaufman, Charlotte, 1:52.94. 7, Cameron Eckert, Notre Dame, 1:53.43. 8, Cory Olson, North Dakota State, 1:53.68. 9, Eric Stroh, North Dakota State, 1:54.10. 10, Chad Fraser, Simon Fraser, 1:55.21. 11, Jeremy Liebman, Oregon, 1:55.28. 12, Richard Elmore, Air Force, 1:55.33. 13, Nicholas Dols, Seattle U., 1:55.62. 14, Scott Geisinger, Kentucky, 1:55.87. 15, Seth Fraser, Simon Fraser, 1:56.08. 16, Jaimie Millage, Simon Fraser, 1:56.88. 17, Jesse McChesney, Clark College, 1:56.99. 18, Nick Crawford, W. Oregon, 1:57.09. 19, Tom Kineshenko, Simon Fraser, 1:57.35. 20, John Randall, Lane CC, 1:57.55. 21, Carson O'Brien, Portland State, 1:57.62. 22, Craig Bown, Utah State, 1:57.89. 23, Brandon Frisbee, Portland State, 1:58.45. 24, Travis Floeck, Team XO, 1:58.57. 25, Craig Kochis, Lane CC, 1:59.50. 26, Kenny Davis, Clark College, 2:00.11. 27, Curt Lockard, Warner Pacific, 2:00.41. 28, Thomas Overs, Simon Fraser, 2:04.33. 29, Bastien Tardy, Idaho, 2:13.87.

Men 1500 Meter Run - B section - 1, Brian Cronrath, Seattle Pacific, 3:53.39. 2, Keith Lemay, W. Washington, 3:53.89. 3, Chad Bergan, North Dakota State, 3:54.89. 4, Matt Dettman, Unat., 3:55.90. 5, Daniel Kenney, Colorado, 3:56.27. 6, Brendan Robinson, Portland, 3:56.32. 7, Tyler Hopper, Albertson, 3:56.64. 8, Andrew Niccoli, Utah State, 3:56.87. 9, Ross Dexter, Team XO, 3:56.98. 10, Caleb Knox, Washington, 3:56.99. 11, Ben Kessen, Utah State, 3:57.29. 12, Joe Churchill, Unat., 3:57.37. 13, Ian Terpin, Oregon, 3:57.68. 14, Dan Castle, Air Force, 3:57.77. 15, Kevin Merkling, Idaho, 3:58.29. 16, Jeremiah Johnston, Idaho, 3:58.49. 17, Aaron Clements, Utah State, 3:58.55. 18, Mike Kebbe, Team XO, 3:58.65. 19, Mathew Cravens, Unat., 3:58.87. 20, Martin Romero-Clark, Concordia, 3:59.05. 21, Anthony Tomsich, W. Washington, 3:59.67. 22, Matt Herzl, Colorado, 3:59.75. 23, Dan Edwards, Colorado, 4:00.26. 24, Nick Reeves, Kentucky, 4:01.23. 25, Vincent D'Onofrio, Unat., 4:01.27. 26, Chris Ahl, Unat., 4:02.68. 27, Jonah Lefkowitz, Humboldt State, 4:02.77. 28, Stephen Nichol, Simon Fraser, 4:04.26. 29, Michael Gavareski, Seattle Pacific, 4:04.75. 30, Ken Scoggin, Unat., 4:04.88. 31, Stephen Oliver, Unat., 4:05.76. 32, David Bondi, Unat., 4:07.06. 33, Dylan Coleman, Lane CC, 4:07.26. 34, Jarrett Ziemer, Mt. Hood CC, 4:08.76. 35, Kevin McNally, Oregon, 4:10.48. 36, Derek Mandell, Portland, 4:11.55.

Men 110 Meter Hurdles - B section - 1, Solomon Rexius, Unat., 15.00, w:-0.3. 2, Robert Edwards, Central Washingt, 15.25, w:-0.3. 3, Lloyd Massey, W. Oregon, 15.30, w:+0.0. 4, Collin Cram, Lane CC, 15.33, w:+0.0. 5, Chase Richins, Utah State, 15.50, w:-0.3. 6, Mark Chenery, Pac. Athletics, 15.71, w:-0.3. 7, Richard Harrison, Washington, 15.90, w:+0.0. 8, Justin Hardersen, Oregon, 15.93, w:+0.0. 9, Dan Seethaler, Utah State, 16.17, w:+0.0. 10, Lee Clarkson, W. Oregon, 16.90, w:+0.0.

Men 400 Meter Hurdles - B section - 1, Jared Huske, Oregon, 53.91. 2, Scott Peterson, Montana State, 55.44. 3, Justin Hardersen, Oregon, 55.79. 4, Nick Mundell, E. Washington, 56.20. 5, Derek Clemmons, E. Washington, 56.32. 6, Marshall Ackley, Oregon, 57.03. 7, Todd Penman, Warner Pacific, 57.03. 8, Dan Stowers, Lane CC, 57.32. 9, Richard Harrison, Washington, 59.84. 10, Andrew Johnson, Clark College, 1:03.57. --, Chase Judd, Utah State, DQ.

Men Pole Vault - B section - 1, Tim Lundy, Clark College, 4.90m, (16-00.75). 2, Zeb Udell, W. Oregon, 4.75m, (15-07). 3, Darryl Evans, Lane CC, 4.30m, (14-01.25). --, Mike Uhlenkott, E. Washington, NH. --, Sam Helland, Lane CC, NH. --, Jayce Giddens, Lane CC, NH.

Men Long Jump - B section - 1, Santiago Lorenzo, Team XO, 6.68m, w:-0.8 (21-11). 2, Andrew Greif, Oregon, 6.57m, w:1.1 (21-06.75). 3, Lamar Brown, Utah State, 6.46m, w:+0.0 (21-02.50). 4, Blake Hadfield, Utah State, 6.45m, w:-0.5 (21-02). 5, Stephen Marshall, Concordia, 6.30m, w:0.6 (20-08). 6, Bret Johnson, Oregon, 6.24m, w:-0.3 (20-05.75). 7, Jason Buckmier, W. Oregon, 6.17m, w:-1.4 (20-03). 8, Jonnie Gale, Weber State, 6.14m, w:0.5 (20-01.75).

Men Triple Jump - B section - 1, Brian Belue, Humboldt State, 13.59m, w:0.6 (44-07). 2, Jonathan Joyner, Clark College, 13.44m, w:+0.0 (44-01.25). 3, Blake Hadfield, Utah State, 13.13m, w:1.5 (43-01). 4, Armand Hopkins, E. Washington, 13.06m, w:0.9 (42-10.25). 5, Andrew Greif, Oregon, 13.04m, w:1.2 (42-09.50). 6, Alex Schley, Lane CC, 12.39m, w:1.9 (40-07.75). --, Tyler Reisnaur, W. Oregon, FOUL, w:NWI.

Men Shot Put - B section - 1, Brody Faire, E. Washington, 15.34m, (50-04). 2, Leon Carl, Concordia (Ore.), 15.17m, (49-09.25). 3, Tyler Ellis, Utah State, 14.93m, (48-11.75). 4, William Wills, Lane CC, 14.38m, (47-02.25). 5, Casey Clausen, Montana State, 14.32m, (46-11.75). 6, Jacobsen Valentine, Mt. Hood CC, 14.16m, (46-05.50). 7, Scott Penny, Unat., 13.75m, (45-01.50). 8, Jason Mentzer, Lane CC, 13.67m, (44-10.25). 9, Blake Corneliusen, Montana State, 13.66m, (44-09.75). 10, David Faaeteete, Oregon, 13.26m, (43-06). 11, Bob McCabe, Clark College, 12.89m, (42-03.50). 12, Kyle Sherry, Humboldt State, 11.27m, (36-11.75).

Men Discus Throw - B section - 1, Leon Carl, Concordia, 42.62m, (139-10). 2, Tanner Rauk, Montana State, 42.42m, (139-02). 3, Scott Penny, Unat., 41.93m, (137-07). 4, Michael Wright, Concordia, 41.85m, (137-04). 5, Casey Clausen, Montana State, 40.89m, (134-02). 6, Pat Eckerson, Montana State, 40.84m, (134-00). 7, Blake Corneliusen, Montana State, 37.63m, (123-05). 8, Chris Dilley, Clackamas CC, 36.79m, (120-08). 9, David Faaeteete, Oregon, 36.60m, (120-01). 10, Grant Hall, Oregon, 36.47m, (119-08). 11, Tyler Ellis, Utah State, 35.69m, (117-01). --, Alexey Shkuratov, Oregon, ND.

Men Javelin Throw - B section - 1, Nick Lam, Montana State, 61.48m, (201-08). 2, Westin Morrill, Portland State, 58.36m, (191-06). 3, Michael Ingman, C. Washington, 56.22m, (184-05). 4, Tyler Richardson, Concordia, 53.07m, (174-01). 5, Ryan Wall, W. Oregon, 50.21m, (164-09). 6, David Moore, Portland State, 49.87m, (163-07). 7, John Pilling, C. Michigan, 49.36m, (161-11). 8, Zach Woods, Washington, 47.47m, (155-09). 9, Marshall Ackley, Oregon, 46.67m, (153-01). 10, Greg Pilling, C. Michigan, 42.22m, (138-06).

 

FRIDAY WOMEN’S RESULTS

1500m - Section 1 - 1, Nicole Teter, OTC, 4:14.83. 2, Megan Metcalfe, New Balance, 4:16.28. 3, Jessica Pixler, Seattle Pacific, 4:19.81. 4, Amber McGown, Team XO, 4:20.42. 5, Nanae Kuwashiro, ACOM, 4:22.12. 6, Chise Miyazaki, ACOM, 4:25.31. 7, Brianna Dahm, OTC, 4:27.05. 8, Danielle Korb, Colorado State, 4:27.29. 9, Chantelle Dron, Colorado State, 4:32.89. 10, Jennie Twitchell, Utah State, 4:38.50. --, Sara Schaaf, Unat., DNF.

1500m - Section 2 - 1, Brianna Anderson-Gregg, Eugene Health & Performance, 4:23.76. 2, Cassie Peller, Marquette, 4:24.55. 3, Jamie Stubbs, Weber State, 4:25.71. 4, Zoe Buckman, Oregon, 4:25.97. 5, Georganne Way, Kentucky, 4:27.28. 6, Megan Lewis, UC Santa Barbara, 4:27.52. 7, Kirsten Anthony, Colorado State, 4:28.42. 8, Katie Follett, Washington, 4:29.38. 9, Dana Morgan, Portland, 4:30.24. 10, Danielle Domenichelli, UC Santa Barbara, 4:30.80. 11, Heather Loseke, Colorado State, 4:32.56. 12, Stephanie Rothstein, UC Santa Barbara, 4:33.51. 13, Staci Bielenberg, Portland State, 4:34.41. 14, Cody Halsey, North Dakota State, 4:35.74. 15, Mo Huber, Washington, 4:41.60. 16, Emily Collins, Washington, 4:43.59.

5000m - Section 1 - 1, Kara Goucher, NIKE, 15:16.86. 2, Lauren Fleshman, NIKE, 15:25.92. 3, Lisa Jane Weightman, Unat., 15:54.31. 4, Caroline Cretti, Zap Fitness, 16:35.88. 5, Gretchen Johnson, Wyoming, 16:41.21. 6, Heidi Bouwhuis, Weber State, 16:42.64. 7, Jane Daniels, Charlotte, 16:44.21. 8, Amie Dahnke, Portland, 16:51.55. 9, Hadas Moser, UC Santa Barbara, 17:09.71. 10, Michelle Garcia, Sacramento State, 17:11.69. 11, Kristen Kolstad, Simon Fraser, 17:13.89. 12, Caroline Berry, Utah State, 17:14.21. 13, Ashley Hadway, Montana State, 17:16.97. 14, Allie Brosh, Montana, 17:18.71. 15, Mandy Macalister, Idaho, 17:20.95. 16, Ronnie Nagel, North Dakota State, 17:22.43. 17, Kristen Rohde, Portland, 17:24.64. 18, Shannon Elmer, British Columbia, 17:29.18. 19, Nora Narloch, North Dakota State, 17:29.31. 20, Kaitlin Poggi, Unat., 18:29.66. --, Bailey Schutte, Unat., DNF. DNF. --, Rebecca Stallwood, Saucony, DNF.

5000m - Section 2 - 1, Elisabeth Driscoll, Montana State, 17:01.33. 2, Camille Moseley, E. Washington, 17:04.17. 3, Tiffany Beechy, UO Running Club, 17:05.17. 4, Mattie Bridgmon, E. Washington, 17:07.31. 5, Kristina Holtz, Sacramento State, 17:09.34. 6, Brittany Morreale, Air Force, 17:19.23. 7, Sarah Montez, Chico State, 17:30.32. 8, Lindsey Nelson, Chico State, 17:30.54. 9, Adrienne Nova, Portland, 17:31.62. 10, Caroline Gottschalk, Montana State, 17:32.76. 11, Krista Stangel, Oregon State, 17:34.18. 12, Neoma Palmer, Oregon State, 17:35.51. 13, Elizabeth Carey, Team XO, 17:38.59. 14, Emily Higgins, Wyoming, 17:41.69. 15, Hayely Oveson, Oregon State, 17:42.43. 16, Shannon Edwards, Albertson, 17:43.19. 17, Amanda Kamm, Portland State, 17:54.39. 18, Mary Torres, Chico State, 18:02.28. 19, Vanessa Hawkins, Utah State, 18:08.86. 20, Amelia Slagle, Charlotte, 18:11.57. 21, Lindsay Petri, Kentucky, 18:20.74.

10000 - 1, Cack Ferrell, OTC, 33:31.42. 2, Tera Moody, BRC-adidas, 33:53.21. 3, Nicole Feest, Colorado State, 34:00.73. 4, Betsy Keever, Impala Racing Te, 34:22.59. 5, Taylor Miller, Kentucky, 35:51.78. 6, Allison Ritchie, Portland, 36:10.86. 7, Bobeya Krishnek, Unat., 37:27.70. 8, Kendel Nelson, Portland, 38:41.69. 9, Rebecca Mishler, Oregon State, 38:53.16. 10, Jenny O'Connor, Oregon State, 38:54.95. 11, Lorene Young, Oregon State, 39:08.08. 12, Samantha Godfrey, Oregon State, 40:21.89.

3000m Steeplechase - Section 1 - 1, Jane Rudkin, Team XO, 10:17.25. 2, Stacie Lifferth, Utah State, 10:18.89. 3, Meredith Macgregor, Simon Fraser, 10:26.83. 4, Bevin Kennelly, Idaho, 10:31.66. 5, Bethany Nickless, UC Santa Barbara, 10:35.73. 6, Kristen Hemphill, Colorado State, 10:42.41. 7, Kara DeWalt, Montana, 10:50.73. 8, Andrea Halasek, Kentucky, 10:50.96. 9, Lauren Denfeld, Oregon State, 10:52.14. 10, Allix Lee-Painter, Idaho, 10:52.50. 11, Amy Cook, Weber State, 10:55.26. 12, Kayla Larson, Montana State, 10:59.54. 13, Kristi Farson, UC Santa Barbara, 11:02.82. 14, Jean-Marie Peterson, Oregon State, 11:03.47. 15, Karin Rohde, Seattle Pacific, 11:03.73. 16, Natalie Hemphill, Portland, 11:04.06. 17, Emily Mathis, Oregon, 11:04.75. 18, Sarah Benson, C. Washington, 11:11.44. 19, Jessica Harper, W. Oregon, 11:32.21. 20, Megan Rolland, Humboldt State, 11:33.33. 21, Lyndsey McKillip, Clackamas CC, 11:36.80.

Long Jump - 1, Lauryn Jordan, Team XO, 6.11m, w:1.7 (20-00.50). 2, Lori Vaught, Sacramento State, 5.99m, w:2.7 (19-08). 3, Nancy Searcy, Sacramento State, 5.89m, w:1.3 (19-04). 4, Kelly Figueira, Cal State Fullerton, 5.68m, w:1.8 (18-07.75). 5, Ashley Quay, Portland State, 5.66m, w:0.8 (18-07). 6, Carlyn Whitney, Sacramento State, 5.63m, w:1.7 (18-05.75). 7, Daria Pavlov, Washington, 5.49m, w:1.9 (18-00.25). 8, Antoinette Payne, Portland State, 5.48m, w:1.6 (17-11.75). 9, Liz Fuller, Washington, 5.27m, w:1.3 (17-03.50).

Javelin - 1, Christina Scherwin, Denmark, 56.89m, (186-08). 2, Rachel Yurkovich, Oregon, 52.55m, (172-05). 3, Ashley McCrea, Oregon, 50.34m, (165-02). 4, Sarah Malone, Team XO, 48.54m, (159-03). 5, Kim Berg, Montana State, 48.13m, (157-11). 6, Carolee Gutierrez, E. Washington, 46.38m, (152-02). 7, Inger Appanaitis, Nevada, 44.99m, (147-07). 8, Kara Meeuwsen, Oregon, 42.59m, (139-09). 9, Ashley Ast, Sacramento State, 41.89m, (137-05). 10, Alicia Mills, Montana, 40.81m, (133-11). 11, Monica Miller, Weber State, 39.08m, (128-02). 12, Katie McMeel, C. Washington, 31.93m, (104-09).

 

FRIDAY MEN’S RESULTS

1500m - Section 2 - 1, John Richardson, Kentucky, 3:44.80. 2, Andrew Wheating, Oregon, 3:45.17. 3, David Olson, Weber State, 3:45.59. 4, Rob Vermillion, Team XO, 3:45.97. 5, Brad Osguthorpe, Weber State, 3:46.40. 6, Kurt Benninger, Notre Dame, 3:47.07. 7, Patrick Smyth, Notre Dame, 3:47.15. 8, Ian Cronin, Team XO, 3:47.21. 9, James Withers, Oregon, 3:48.08. 10, Steven Swartz, Colorado State, 3:48.83. 11, Alexander Casteel, Oregon, 3:49.93. 12, Duke Wasteney, Oregon, 3:49.98. 13, Scott Smith, UC Santa Barbara, 3:53.35.

1500m - Section 1 - 1, Stephen Pifer, Colorado, 3:41.77. 2, Andrew Acosta, Oregon, 3:42.40. 3, Craig Miller, Wisconsin, 3:42.67. 4, Nick Symmonds, OTC, 3:42.89. 5, Brendan O'Keefe, Zap Fitness, 3:43.34. 6, Jake Watson, Notre Dame, 3:43.59. 7, Sean O'Brien, OTC, 3:43.62. 8, John Bolas, Wisconsin, 3:44.21. 9, Thomas Chamney, Notre Dame, 3:44.38. 10, Yasuhiro Tago, Chuugoku Electric, 3:45.44. 11, Anthony Chiulli, Colorado, 3:49.55.

1500m - Section 3 - 1, Nick Lorenz, Unat., 3:48.31. 2, Ross Schilling, North Dakota State, 3:48.84. 3, Steve Shepherd, Weber State, 3:49.01. 4, Brian Govier, Washington, 3:49.68. 5, Matt Owen, Washington, 3:50.57. 6, Kelly Spady, Washington, 3:50.68. 7, Chase Eckard, Charlotte, 3:50.78. 8, Richard Elmore, Air Force, 3:52.96. 9, Ben Porter, Wisconsin, 3:53.35. 10, Tommy Schmitz, Marquette, 3:53.59. 11, Jake Schmitt, Unat., 3:54.40. 12, Jonathan Thomas, Kentucky, 3:55.43. 13, Fred Setterington, Kajaks T&F, 3:56.96. 14, Michael Huntington, Wyoming, 3:57.86. 15, Jeffrey Paneda, Sacramento State, 4:01.43. --, Sebastian Ortiz, Air Force, DNF.

5000m - Section 1 - 1, Galen Rupp, Oregon, 13:30.49. 2, Chris Solinsky, Wisconsin, 13:30.54. 3, Bolota Asmerom, Unat., 13:34.23. 4, Michael Aish, NIKE, 13:34.42. 5, Terukazu Omori, Shikoku Denryoku, 13:34.44. 6, Sean Graham, OTC, 13:39.97. 7, Dan Browne, NIKE, 13:42.95. 8, Jonathon Riley, NIKE, 13:43.66. 9, Thomas Morgan, Zap Fitness, 13:53.67. 10, Jason Woolhouse, Unat., 13:55.40. 11, Jeff Powers, C. Michigan, 13:55.76. 12, Kenji Noguchi, Shikoku Denryoku, 13:56.54. 13, Andrew Carlson, adidas, 13:57.60. 14, John Moore, Portland, 14:00.41. 15, Kevin Castille, Team Eugene, 14:00.65. 16, Trent Hoerr, Illinois, 14:02.73. 17, Jerry Ziak, Kajaks T&F, 14:06.12. 18, Ryan Warrenburg, Zap Fitness, 14:06.38. 19, Matt Withrow, Wisconsin, 14:07.31. 20, Christian Wagner, Wisconsin, 14:09.05. 21, Louie Luchini, OTC, 14:18.22. 22, Mark Korir, Wyoming, 14:31.17. 23, Matt Sheeks, Portland, 14:38.53.

5000m - Section 2 - 1, Michael Kilburg, Portland, 14:06.64. 2, Carlos Trujillo, Oregon, 14:06.71. 3, Joaquin Chapa, Unat., 14:07.41. 4, Jon Thomas, Oregon, 14:07.84. 5, Mike Sayenko, Washington, 14:08.71. 6, J. D. Krawczyk, UC Santa Barbara, 14:08.87. 7, Sean Houseworth, Air Force, 14:11.23. 8, David Ruschena, Unat., 14:13.47. 9, Kenneth Klotz, Unat., 14:14.72. 10, Daniel Mercado, Unat., 14:15.46. 11, Jonathan Hickey, Washington, 14:22.95. 12, Jonathan Marcus, West Valley TC, 14:23.85. 13, Curtis Suver, E. Washington, 14:24.63. 14, Gregory Liebl, North Dakota State, 14:24.82. 15, Roger Cahill, Unat., 14:26.81. 16, Bret Ferrier, Weber State, 14:29.71. 17, Ryan Jank, Charlotte, 14:30.10. 18, Matt Williams, Air Force, 14:30.94. 19, Ian McFarland, Air Force, 14:32.10. 20, Jon Harding, Washington, 14:33.81. 21, Adu Dentamo, Charlotte, 14:36.84. 22, Chuck McKenzie, Portland, 14:38.05. 23, Chris Ashley, UC Santa Barbara, 14:39.27. 24, Micah Tyhurst, UC Santa Barbara, 14:47.18. 25, James Schanandore, North Dakota State, 15:01.12. 26, Joe Curran, Air Force, 15:02.13. 27, Sean Williams, Eastside TC, 15:12.77. --, Andrew Lacy, Wisconsin, DNF. --, Trevor O'Brien, Unat., DNF.

10,000 - 1, Jordan Horn, Cal State Fullerton, 29:02.57. 2, Eric Logsdon, Team XO, 29:03.58. 3, Celedonio Rodriguez, Reebok, 29:12.97. 4, Karl Dusen, Brooks Manhattan, 29:27.58. 5, Frank Macreery, Team XO, 29:34.81. 6, Jordan McNamara, Lane CC, 29:36.33. 7, Scott Mueller, Marquette, 29:37.65. 8, Jason Bill, Illinois, 30:08.84. 9, Colin Longmuir, Portland, 30:24.64. 10, Adam Shimer, Washington, 30:28.35. 11, Bruce Hordusky, Kentucky, 30:30.67. 12, Parker Cowles, Air Force, 30:41.70. 13, John Thompson, Kentucky, 30:45.63. 14, Tim Badley, Concordia, 30:47.21. 15, John Poray, Indiana Invaders, 31:01.55. 16, Chris Long, Kentucky, 31:09.57. 17, Andrew Manning, C. Michigan, 31:22.70. 18, Kenneth Grosselin, Air Force, 31:26.96. 19, Jake Hansen, Portland State, 31:44.96. 20, Jordon Foster, Portland, 32:01.32. 21, Sam Scotchmer, C. Washington, 32:04.10. 22, Matt Hipps, Charlotte, 32:26.28. --, Scott Wall, Oregon, DNF. DNF. --, Matt Racine, Idaho, DNF.

3000m Steeplechase - Section 1 - 1, Peter Nowill, Unat., 8:33.61. 2, Max King, OTC, 8:34.78. 3, Corey Nowitzke, Eastern Michigan, 8:35.10. 4, Luke Watson, adidas, 8:38.70. 5, Rob Watson, Colorado State, 8:38.92. 6, Todd Ptacek, Notre Dame, 8:49.55. 7, Philemon Tanui, Wyoming, 8:50.80. 8, Codie See, Wisconsin, 8:52.59. 9, Lucas Meyer, OTC, 8:53.40. 10, Eric Kiauka, Unat., 9:00.71. 11, Diego Moreno-Guzman, Idaho, 9:03.34. 12, Mike Chavez, UC Santa Barbara, 9:04.18. 13, Chris Winter, Oregon, 9:04.39. 14, David Brent, Eastern Michigan, 9:09.83.

3000m Steeplechase - Section 3 - 1, Mike Powers, UC Santa Barbara, 9:11.36. 2, Michael Thompson, Idaho, 9:12.15. 3, Sam Brancheau, W. Washington, 9:12.29. 4, Shadrack Too, Wyoming, 9:13.95. 5, Jason Beck, Air Force, 9:15.27. 6, Keever Henry, W. Washington, 9:17.10. 7, Tim Pierie, Wisconsin, 9:19.57. 8, Josh Van Wyngaarden, Air Force, 9:20.96. 9, Jasper Peach, Humboldt State, 9:23.60. 10, Logan Senrud, W. Washington, 9:23.94. 11, Brett Schuler, Wyoming, 9:28.88. 12, Geoff Anderson, C. Washington, 9:28.97. 13, Justin Mason, Air Force, 9:40.93. 14, Jesus Solis, Humboldt State, 9:40.98.

3000m Steeplechase - Section 2 - 1, Brandon Bethke, Wisconsin, 8:58.04. 2, Brad Liber, Washington, 9:05.31. 3, Ryan Gasper, Wisconsin, 9:06.18. 4, Jake Januszewski, North Dakota State, 9:08.11. 5, Nick Johnson, UO Running Club, 9:08.51. 6, Andre Silva, Kentucky, 9:08.82. 7, Dan Bingham, Montana, 9:09.02. 8, Tim Tollefson, Chico State, 9:10.53. 9, Steven Ault, Portland, 9:12.10. 10, Jason Walker, Team Eugene, 9:13.67. 11, Dylan Gant, Simon Fraser, 9:32.05. 12, Ken Simeone, Charlotte, 9:35.55.

High Jump - 1, Norris Frederick, Washington, 2.16m, (7-01). 2, Kyley Johnson, Team XO, 2.16m, (7-01). 3, LeRon Brown, Cal State Fullerton, 2.05m, (6-08.75). 4, Jason Boness, Team XO, 2.05m, (6-08.75). 5, Teddy Davis, Washington, 2.05m, (6-08.75). 6, Jack Jensen, Oregon, 2.05m, (6-08.75). 7, Damian Olson, Team XO, 2.00m, (6-06.75). 7, John Strang, Utah State, 2.00m, (6-06.75). 7, A. J. O'Connell, Oregon, 2.00m, (6-06.75). 7, Charlie Hirning, Montana State, 2.00m, (6-06.75). 7, Ryan Grinnell, Montana, 2.00m, (6-06.75). 7, Casey Parker, Utah State, 2.00m, (6-06.75). 13, Chad Chambers, E. Washington, 1.95m, (6-04.75). 13, Matt Warner, C. Michigan, 1.95m, (6-04.75). 15, Ashton Eaton, Oregon, 1.90m, (6-02.75). 15, Peter Geist, W. Washington, 1.90m, (6-02.75). --, Danny Cosgrove, Portland, NH. --, Alex Grazda, Mt. Hood CC, NH. --, Jonathon Golden, Cal State Fullerton, NH.

Triple Jump - 1, Justin Lawrence, CNW/S.E.T.A., 15.12m, w:2.4 (49-07.25). 2, Jonnie Gale, Weber State, 14.85m, w:1.5 (48-08.75). 3, Terrell Brown, Weber State, 14.82m, w:1.7 (48-07.50). 4, Ryan Grinnell, Montana, 14.63m, w:1.1 (48-00). 5, Josh McCune, Clark College, 14.05m, w:0.9 (46-01.25). 6, Stephen Marshall, Concordia, 13.99m, w:1.2 (45-10.75). 7, Cameron Moore, E. Washington, 13.86m, w:1.7 (45-05.75). 8, Jeff Kaune, E. Washington, 13.83m, w:1.8 (45-04.50). 9, Levi Knudson, E. Washington, 13.75m, w:1.6 (45-01.50). 10, Corey Fredericks, Washington, 13.51m, w:1.7 (44-04). 11, William Puaa, Oregon, 13.28m, w:1.3 (43-07).

Hammer - 1, Brian Richotte, Oregon, 66.65m, (218-08). 2, David Paul, E. Washington, 64.47m, (211-06). 3, Jake Shanklin, Wyoming, 60.55m, (198-08). 4, Brad Charters, Wyoming, 60.46m, (198-04). 5, Greg Schultz, Concordia, 59.54m, (195-04). 6, Steven Johnson, Oregon, 56.64m, (185-10). 7, Kevin Liu, Utah State, 55.88m, (183-04). 8, Scott Hutchison, Cal State Fullerton, 54.73m, (179-07). 9, Mike Marsh, C. Michigan, 54.40m, (178-06). --, Mike Milakovic, Unat., FOUL. --, Jesse Allen, Montana State, FOUL.

Hammer Throw - B section - 1, Evan Rude, C. Washington, 55.68m, (182-08). 2, Brian Lindquist, Weber State, 54.68m, (179-05). 3, Anthony Marin, W. Oregon, 53.24m, (174-08). 4, John Pilling, C. Michigan, 52.46m, (172-01). 5, Greg Pilling, C. Michigan, 51.58m, (169-03). 6, Quinten Baxter, Clackamas CC, 50.36m, (165-03). 7, Kyle Sherry, Humboldt State, 50.35m, (165-02). 8, Tanner Rauk, Montana State, 48.88m, (160-04). 9, Scott Penny, Unat., 48.07m, (157-08). 10, Pat Eckerson, Montana State, 46.57m, (152-09). 11, Jeremiah Drelleshak, Concordia, 45.36m, (148-10). --, Mike Hill, Oregon, ND.

Javelin - 1, Ryan Brandel, Oregon, 69.17m, (226-11). 2, Mike Simmons, Clackamas CC, 66.11m, (216-11). 3, Nicholas Bawden, Humboldt State, 64.29m, (210-11). 4, Tyler Cathey, E. Washington, 62.11m, (203-09). 5, Logan Labbe, Montana, 61.82m, (202-10). 6, Chris Kirkwood, Sacramento State, 61.28m, (201-00). 7, Taylor Hensen, Montana State, 60.17m, (197-05). 8, Dustin Degen, Montana State, 59.73m, (195-11). 9, Chase Taylor, Utah State, 58.19m, (190-11). 10, Dan van Swearingen, Montana State, 58.00m, (190-03). 11, Marcus Wells, Air Force, 50.45m, (165-06).


 

- www.GoDucks.com -