Alphabetically | By Year

1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013

Athlete/Team

Sport(s) Participated

Year Inducteed

1992
1916 Football Team   1992
1938-39 Men's Basketball Team   1992
1962 Men's Track Team   1992
Beckett, John Football 1992
Berry, Bob Football 1992
Bowerman, Bill Track Coach 1992
Casanova, Len Football Coach 1992
Davis, Otis Track 1992
Durno, Edwin Basketball 1992
Fouts, Dan Football 1992
Gordon, Joe Baseball 1992
Harris, Leo Athletic Director 1992
Hayward, Bill Track Coach 1992
Hobson, Howard Basketball Coach 1992
James, Dick Football 1992
Kelly, Dan Track 1992
Kitzmiller, John Football 1992
Lee, Ron Basketball 1992
Miller, John Wrestling 1992
Prefontaine, Steve Track 1992
Rashad, Ahmad Football 1992
Renfro, Mel Football 1992
Shaw, George Football 1992
Smith, Bev Women's Basketball 1992
Steers, Les Track 1992
Tarr, Jerry Track 1992
Van Brocklin, Norm Football 1992
Warren, Charlie Basketball 1992
Wilkins, Mac Track 1992
Winbigler, Lynn Women's Track 1992
1993
1948 Football Team   1993
1979-80 Men's Gymnastics Team   1993
Bailey, Jim Track 1993
Ballard, Greg Basketball 1993
Burleson, Dyrol Track 1993
Dellinger, Bill Track 1993
Dick, John Basketball 1993
Gale, Laddie Basketball 1993
Gibson, Greg Wrestling 1993
Hill, Ralph Track 1993
Huntington, Charles "Shy" Football 1993
Jacobsen, Peter Golf 1993
Jerome, Harry Track 1993
Kirsch, Don Baseball & Coach 1993
Menkens, Michelle Swimming 1993
Officer, Mary Track 1993
Reynolds, Don Football & Baseball 1993
Warren, John Basketball Coach 1993
Wilcox, Dave Football 1993
Zimmerman, Gary Football 1993
1994
1957 Football Team   1994
Barnett, Jim Basketball 1994
Batiste, Melanie Women's Track 1994
Dallas, Jack Swimming/Diving 1994
Grelle, Jim Track 1994
Huntington, Hollis Football 1994
Love, Stan Basketball 1994
Mikulak, Mike Football 1994
Newland, Bob Football 1994
Reinhart, Billy Basketball Coach 1994
Roberts, Dave Baseball 1994
Salazar, Alberto Track 1994
Shanley, Jim Football 1994
Varoff, George Track 1994
Wintermute, Urgel "Slim" Basketball 1994
1995
Carter, Sr., Ross Football 1995
Cruz, Joaquim Track 1995
Harbour, Sue Volleyball 1995
Loscutoff, Jim Basketball 1995
McKay, John Football 1995
Patterson, Charles Basketball 1995
Robinson, Mack Track 1995
Steinhauer, Neal Track 1995
Warren, Leann Track 1995
Westergren, Algot Basketball 1995
1996
1929 Men's Tennis Team   1996
1974-75 Men's Basketball Team   1996
Anet, Bobby Basketball 1996
Brown, Boyd Track 1996
Christensen, George Football 1996
Herrmann, Kathy Hayes Track & Field 1996
Johansen, Wally Basketball 1996
Rask, Chuck Basketball 1996
Robertson, Allison Lang Basketball 1996
Steers, Bill Football 1996
1997
1959-60 Men's Basketball Team   1997
Averill, Earl Baseball 1997
Brorby, Mary Softball & Volleyball 1997
Groenendaal, Claudette Track 1997
Hawkins, Martin Track 1997
Moore, Kenny Track 1997
Morse, Raymond "Butch" Football 1997
Roche, Jr., Jack Football Coach 1997
Sanders, Bob Football 1997
Shaw, Tom Golf 1997
1998
1977 Men's Cross Country Team   1998
Bell, Wade Track 1998
Cundari, Jerry Golf 1998
Leicht, Jake Football 1998
Peters, Annette Hand Women's Track 1998
Sisley, Becky Coach/Women's Director of Athletics 1998
Smith, Jim Football 1998
Smith, Richard Shore Football 1998
Tipton, Les Track 1998
Wilkins, Dick Basketball & Football 1998
1999
1933 Football Team   1999
1985 Women's Track Team   1999
Bellisimo, Lou Bowling Coach 1999
Chapa, Rudy Track 1999
Ecklund, Brad Football 1999
Edstrom, Dave Track 1999
Harmon, Sally Track 1999
Lewis, Woodley Football 1999
McArthur, Clifton 'Pat' Administrator 1999
Miller, Chris Football 1999
2000
1970 Women's Volleyball Team   2000
Barnett, Steve Football 2000
Berwick, Jim Football 2000
Dames, George Football 2000
Graybeal, Jay Football 2000
Hanson, Larry Baseball 2000
Kasperski, Stefanie Women's Basketball 2000
Loville, Derek Football 2000
Musgrave, Bill Football 2000
Patera, Jack Football 2000
2001
Brandon, Terrell Basketball 2001
Bubalo, John Baseball 2001
Crouser, Brian Track 2001
Graham, Tom Football 2001
Harter, Dick Basketball Coach 2001
Krause, Mel Basketball/Baseball/Baseball Coach 2001
Landerholm, Lauri Women's Basketball 2001
Spearow, Ralph Track 2001
2002
Bezdek, Hugo Football Coach 2002
Byrne, Bill Athletic Director 2002
Crabtree, Jack Football 2002
Goldsmith, Vince Football 2002
McChesney Jr., Bill Track 2002
Meats, Karen Field Hockey, Track, Basketball, Softball 2002
Officer, Bob Trainer 2002
Rasmussen, Blair Basketball 2002
2003
Adams, Debbie Women's Basketball & Track 2003
Berry, Paula Women's Track 2003
Crouser, Dean Track 2003
Divine, Roscoe Track 2003
Holland, Barney Basketball/Football 2003
Jones, Steve Basketball 2003
Kramer, Terri (Huff) Volleyball 2003
Woodruff, Janet Field Hockey Coach 2003
2004
1978-79 Women's Basketball Team   2004
Blair, Kelly Women's Track 2004
McHugh, Phil Football 2004
Taylor, Anthony Basketball 2004
Whitman, Dick Baseball 2004
2005
1994 Football Team Football 2005
Boyd, Dick Swimming 2005
Martin, Lisa Track & Field 2005
Morris, Jack Football/Track 2005
Rasmussen, George Track & Field 2005
2006
1983 Women’s Cross Country Team Cross Country 2006
Ballester, Bill Men's Gymnastics 2006
Cavanaugh, Jullie Softball 2006
Maddox, Terry Baseball 2006
Newman, Anthony Football 2006
2007
Brooks, Rich Football Coach 2007
Kvalheim, Arne Track/Cross Country 2007
Sporcich, Debbie Women's Basketball 2007
West, Willie Football 2007
Yuhashi, James Gymnastics 2007

2008
1954 Baseball Team Baseball 2008
Barnes, Emery Football/Track & Field 2008
Charrion, Dawnn Women's Volleyball 2008
Jones, Camara Women's Track & Field 2008
Molden, Alex Football 2008
2009
1964 Men's Track & Field Team Men's Track & Field 2009
1965 Men's Track & Field Team Men's Track & Field 2009
Paula Patterson Women's Golf 2009
Karla Rice Volleyball Coach 2009
Ron Snidow Football 2009
Kenya Wilkins Basketball 2009
Herb Yamanaka Administration 2009
2010
1984 Men's Track & Field Team Track & Field 2011
Roscoe Cook Men's Track & Field 2010
Tom Drougas Football 2010
Ken Flax Men's Track & Field 2010
Scott McEldowney Gymnastics 2010
Kathy Stahl Softball 2010
2011
1970 Men's Track & Field Team Track & Field 2011
Michael Dirksen Swimming 2011
Elwin Heiny Women's Basketball Coach 2011
Michele Potestio Soccer 2011
Donald Van Rossen Swimming Coach 2011
Kenny Wheaton Football 2011
2012
1971, 1972, 1973 Men's Cross Country Teams Cross Country 2012
Chad Cota Football 2012
Joey Harrington Football 2012
Philip Knight Benefactor 2012
Hugh Latham Men's Basketball 2012
Kim Manning Strahm Softball 2012
2013
1987 Women's Cross Country Team Cross Country 2013
Latin Berry Track & Field 2013
Craig Griswold Golf 2013
Tom Heinonen Track & Cross Country 2013
Bob Newland Sr. Track & Field 2013
Joe Schaffeld Football 2013