Final Results from Saturday's Oregon Invitational morning and afternoon "High Performance Session" are available in this link.

Friday results, notes and pictures are available in the link to the right in the ARTICLE LINKS box, as well as a link to the final heptathlon and decathlon tables from Thursday and Friday's competition.

An agate version of Friday evening results is included at the bottom of this page.

 

OREGON INVITATIONAL COMPLETE RESULTS

Hayward Field
University of Oregon
Eugene, Ore.
Friday-Saturday, April 21-22, 2006

Friday Attendance: 3,392
Saturday Attendance: 6,389 (Meet Record: Old Single Day Mark: 5,177, 1987)

Friday Conditions: Cool, Breezy (5-15 mph), Temps 48-55
Saturday Conditions: Sunny, Windy (5-20 mph), Temps 50-60


SATURDAY AFTERNOON SESSION WOMEN'S RESULTS


Girls 1 Mile Run XO Elite
1, Sheryl Page, XO Elite 9, 5:02.05. 2, Lauren Zaludek, XO Elite 10, 5:12.41. 3, Natalie Hemphill, XO Elite 1, 5:14.03. 4, Casey Masterson, XO Elite 3, 5:19.47. 5, Hayley Belli, XO Elite 7, 5:20.50. 6, Meghan Whalen, XO Elite 4, 5:24.94. 7, Jackie Brown, XO Elite 2, 5:29.97. 8, Taylor Klobertanz, XO Elite 5, 5:31.46. 9, Riley Swanson, XO Elite 14, 5:33.53. 10, Brenn Donnelly, XO Elite 4, 5:40.14. 11, Taylor Smiley, XO Elite 2, 5:41.36. 12, Taylor Drouet, XO Elite 6, 5:43.91.

Girls 4x400 Meter Relay XO Elite
1, XO Elite 9 4:00.76. 2, XO Elite 17 4:03.62. 3, XO Elite 6 4:09.05. 4, XO Elite 16 4:18.09. 5, XO Elite 4 4:26.51.

Women 100 Meter Dash
1, Jenna Harris, Ohio State, 11.72, w:3.6. 2, Amber Plowden, Indiana Invaders, 11.89, w:3.6. 3, Gayle Imran-Sideris, Portland State, 12.11, w:3.6. 4, Keyanna Jenkins, Western Oregon, 12.13, w:3.5. 5, Haley Heater, E. Washington, 12.18, w:3.6. 6, Christine Stewart, Simon Fraser, 12.23, w:3.5. 7, Paulina Kisielewska, Kajaks T&F, 12.37, w:3.6. 8, Alyssa Tibbs, Portland State, 12.39, w:3.6. 9, Patrice Pierre, Portland, 12.46, w:3.5. 10, Nesha Simeon, Boise State, 12.48, w:3.5. 11, Toni Qunell, Montana State, 12.64, w:3.5. 12, Sara Frey, E. Washington, 12.73, w:3.5. 13, Claudia Richard, British Columbia, 12.74, w:3.5. 14, Michelle VanRuyven, Kajaks T&F, 12.80, w:3.6.

Women 200 Meter Dash
1, Jenna Harris, Ohio State, 23.73, w:3.1. 2, Kylie McCuen, Uc-Santa Barbara, 23.79, w:3.1. 3, Jasmine Winfield, Long Beach St., 24.07, w:3.1. 4, Lauran Dignam, Washington, 24.54, w:4.8. 5, Maria North, Weber State, 24.69, w:3.1. 6, Elise Geiger, Uc-Santa Barbara, 24.74, w:3.1. 7, Utica Edgecombe, Portland State, 24.88, w:3.1. 8, Irie Searcy, Oregon, 24.97, w:4.8. 9, Leah Worthen, Oregon, 25.00, w:4.8. 10, Paulina Kisielewska, Kajaks T&F, 25.27, w:4.8. 11, Christine Stewart, Simon Fraser, 25.45, w:4.8. 12, Paige Olivetti, Boise State, 25.45, w:4.8.

Women 400 Meter Dash
1, Ayrizanna Favours, Ohio State, 54.37. 2, Jackieann Morain, Boise State, 54.89. 3, Lauren Seibel, Vancouver Olympi, 55.23. 4, Lauran Dignam, Washington, 55.40. 5, Rebekah Noble, Oregon, 55.74. 6, Kylie McCuen, Uc-Santa Barbara, 56.42. 7, Leah Worthen, Oregon, 57.71. 8, Irie Searcy, Oregon, 57.74. 9, Nataucha Lowry, Boise State, 58.12. 10, Jasmine Winfield, Long Beach St., 58.44. 11, Kerry Gamble, Uc-Santa Barbara, 59.05. 12, Grace Dunnigan, Simon Fraser, 1:00.04. 13, Elise Geiger, Uc-Santa Barbara, 1:00.91. --, Maria North, Weber State, DQ.

Women 800 Meter Run
1, Julia Howard, Simon Fraser, 2:04.07. 2, Krista Ferrara, Nike Farm Team, 2:04.94. 3, Eri MacDonald, Nike Farm Team, 2:05.95. 4, Sherron Rhetta, South Bay Track, 2:06.73. 5, Sara Schaaf, Oregon, 2:07.81. 6, Tyrona Heath, Nike Farm Team, 2:10.09. 7, Elin Wiik, Northern Arizona, 2:10.74. 8, Darolyn Trembath, Bison Track Club, 2:10.80. 9, Lindsey Schnell, Arizona Elite, 2:11.35. 10, Diljeet Mendoza, Nike Farm Team, 2:11.48. 11, Christol McDonald, South Bay Track, 2:11.72. 12, Michelle Lindsay, Byu, 2:11.82. 13, Kayleen McDowell, Boise State, 2:11.94. 14, Jamie Stubbs, Weber State, 2:12.08. 15, Alisha Williams, Big Sur Distance, 2:13.38. 16, Kelsey Metcalfe, Portland, 2:13.86. 17, Alexandra Krasovska, Simon Fraser, 2:14.10. 18, Ali Hudson, Simon Fraser, 2:14.39. 19, Annaliese Chapa, Washington, 2:14.53. 20, Staci Bielenberg, Portland State, 2:14.71.

Women 100 Meter Hurdles
1, Adriana Friezen, Unattached, 13.82, w:3.9. 2, Catherine Crawford, Sacramento St., 13.83, w:5.9. 3, Erin Jones-Graf, Montana State, 13.96, w:5.9. 4, Kalindra McFadden, Oregon, 14.29, w:5.9. 5, Megan Olivetti, Boise State, 14.48, w:3.9. 6, Zaria Stoffman, Unattached, 14.91, w:3.9. 7, Carlyn Whitney, Sacramento St., 14.93, w:3.9. 8, Jessica Olfert, British Columbia, 14.95, w:5.9. 9, Tiffany Campbell, Portland, 15.14, w:3.9. 10, Hali Wong, Simon Fraser, 15.61, w:3.9. 11, Heather Frigaard, Lane CC, 15.85, w:3.9.

Women 400 Meter Hurdles
1, Melissa Tracey, Sacramento St., 1:01.16. 2, Haley Heater, E. Washington, 1:01.27. 3, Lauren Welch, British Columbia, 1:01.81. 4, Kasey Harwood, Oregon, 1:01.84. 5, Megan Olivetti, Boise State, 1:02.69. 6, Falesha Ankton, Washington, 1:02.82. 7, Amanda Santana, Oregon, 1:03.84. 8, Lyndsey Johnson, E. Washington, 1:03.91. 9, Jennie Rummell, Western Oregon, 1:04.80. 10, Stellamarie Hall, Uc-Santa Barbara, 1:04.83. 11, Chelsi Claussen, St. Martin's, 1:05.66. 12, Nerisha Phillip, Boise State, 1:05.76. 13, Fawn Kirkpatrick, Montana State, 1:06.84. 14, Jayne Saunders, Albertson Colleg, 1:09.39.

Women 4x100 Meter Relay
1, Portland State 46.74. 2, Simon Fraser 47.24. 3, Boise State University 47.71. 4, W Oregon 48.70. 5, So Oregon 49.89. 6, Northwest University 50.92. 7, Portland 51.32. 8, Concordia U 51.32. 9, Warner Pacific College 53.04.

Women 4x400 Meter Relay
1, Oregon 3:46.69. 2, Nike Farm Team 3:51.36. 3, Boise State University 3:58.45. 4, Portland State 4:00.30. 5, UC Santa Barbara 4:04.98. 6, So Oregon 4:10.70. 7, Portland 4:14.46. 8, Clackamas CC, 4:20.01.

Women High Jump
1, Ruky Abdulai, Simon Fraser, 1.75m, (5-08.75). 2, Jessie Stringer, Ohio State, 1.72m, (5-07.75). 3, Sara Fouts, E. Washington, 1.66m, (5-05.25). 3, Kalindra McFadden, Oregon, 1.66m, (5-05.25). 3, Erika Schmid, Concordia, 1.66m, (5-05.25). 6, Lindsay Todd, Washington, 1.66m, (5-05.25). 7, Laurie Roberts, Washington, 1.63m, (5-04.25). 8, Lindsey Crawford, Montana, 1.60m, (5-03). 9, Roslyn Lundeen, Oregon, 1.60m, (5-03). 9, Damaris Tucker, Portland State, 1.60m, (5-03).

Women Pole Vault
1, Niki McEwen, Team XO, 4.30m, (14-01.25). 1, Becky Holliday, New Balance, 4.30m, (14-01.25). 3, Elouise Rudy, Montana State, 4.10m, (13-05.25). 4, Kate Soma, Unattached, 4.00m, (13-01.50). 5, Emily Enders, Oregon, 4.00m, (13-01.50). 6, Carly Dockendorf, Washington, 3.90m, (12-09.50). 7, Jessie Gallaher, Concordia, 3.80m, (12-05.50). 7, Ashley Wildhaber, Washington, 3.80m, (12-05.50). 9, Kelley DiVesta, Washington, 3.70m, (12-01.50). 10, Myrriah Swango, Washington, 3.60m, (11-09.75). 10, Allison Moore, Washington, 3.60m, (11-09.75). 10, Hannah Moore, Oregon, 3.60m, (11-09.75). 13, Erika Stratton, Lane CC, 3.50m, (11-05.75). 14, Tara Rhein, Oregon, 3.35m, (10-11.75). 15, Rebecca Cooper, Montana State, 3.20m, (10-06). --, Brittany Speirs, Montana State, NH. --, Haley Amos, Central Wash U, NH. --, Sarah Hegna, E. Washington, NH.

Women Triple Jump
1, Simidele Adeagbo, Team XO, 13.66m, w:4.9 (44-09.75). 2, Lauryn Jordan, Oregon, 13.17m, w:4.0 (43-02.50). 3, Erin Jones-Graf, Montana State, 12.10m, w:5.6 (39-08.50). 4, Tif Ellison, Unattached, 11.94m, w:4.4 (39-02.25). 5, Teanna Meinhold, E. Washington, 11.91m, w:5.7 (39-01). 6, Lori Vaught, Sacramento St., 11.80m, w:3.4 (38-08.75). 7, Brittany Smith, Highline CC, 11.45m, w:2.8 (37-06.75). 8, Candice Nell, E. Washington, 11.37m, w:4.5 (37-03.75). 9, Sarajane Rosenberg, Western Oregon, 11.24m, w:7.1 (36-10.50). 10, Lakeesha Cadogan, Clark, 11.17m, w:3.0 (36-07.75).

Women Shot Put
1, Kylee Zent, Montana State, 14.78m, (48-06). 2, Hannah Furlong, Montana State, 13.92m, (45-08). 3, AJ Roby, Utah, 13.62m, (44-08.25). 4, Megan Lee, Montana State, 13.52m, (44-04.25). 5, Judith Burnett, Portland State, 13.13m, (43-01). 6, Carra Greyn, Montana State, 12.86m, (42-02.25). 7, Krissy Tandle, Central Wash U, 12.73m, (41-09.25). 8, Charlene Heaston, Uc-Santa Barbara, 12.58m, (41-03.25). 9, Amanda Faire, E. Washington, 12.29m, (40-04).

Women Discus Throw
1, AJ Roby, Utah, 48.10m, (157-10). 2, Jessica Telleria, W. Washington, 46.86m, (153-09). 3, Kylee Zent, Montana State, 46.72m, (153-03). 4, Annie Hess, Concordia, 45.32m, (148-08). 5, Brittany Hinchcliffe, Oregon, 44.90m, (147-04). 6, Judith Burnett, Portland State, 43.84m, (143-10). 7, Lucy Cridland, Oregon, 42.44m, (139-03). 8, Charlene Heaston, Uc-Santa Barbara, 41.94m, (137-07). 9, Carolee Geaudreau, E. Washington, 38.58m, (126-07).

Women Hammer Throw
1, Britney Henry, Oregon, 67.49m, (221-05). 2, Cari Soong, Team XO, 62.80m, (206-00). 3, Brittany Hinchcliffe, Oregon, 62.51m, (205-01). 4, Vanessa Mortensen, Utah, 60.84m, (199-07). 5, Annika Hjelm, Boise State, 57.54m, (188-09). 6, Ashley Jones, Montana State, 54.79m, (179-09). 7, Megan Maloney, Oregon, 51.89m, (170-03). 8, Caressa Sims, Portland State, 51.38m, (168-07).

 


SATURDAY MORNING SESSION WOMEN'S RESULTS


Women 100 Meter Dash B Section
 1, Nicole Brown, Warner Pacific, 12.41, w:1.8. 2, Emily Dunn, Southern Oregon, 12.46, w:1.8. 3, Emily Johnson, Simon Fraser, 12.80, w:1.8. 4, Shayla Richards, SW Oregon, 12.84, w:1.6. 5, Chelsi Claussen, St. Martin's, 12.86, w:1.8. 6, Cindy Onyjeweke, Simon Fraser, 12.90, w:1.8. 7, Hannah Nash, Clackamas CC, 12.97, w:1.6. 8, Bonnie Galloway, Western Oregon, 13.14, w:1.8. 9, Lakita Burr, St. Martin's, 13.19, w:1.6. 10, Joanna Burkhalter, SW Oregon, 13.20, w:1.6. 11, Theresah Banful, Concordia, 13.42, w:1.6. 12, Tiffany Thomas, SW Oregon, 13.47, w:1.6. 13, Sarah Peoples, Northwest U., 13.73, w:1.8.

Women 200 Meter Dash B Section
 1, Chantea Watson, Portland State, 25.47, w:2.1. 2, Keyanna Jenkins, Western Oregon, 25.54, w:2.1. 3, Emily Dunn, Southern Oregon, 25.75, w:1.8. 4, Brittany Grizzard, Concordia, 25.81, w:2.1. 5, Ashley Quay, Portland State, 25.85, w:2.1. 6, Janessa Chin Aleong, British Columbia, 26.07, w:2.1. 7, Joyce Oniah, Concordia, 26.41, w:1.8. 8, Crystal Gubler, Northwest U., 26.44, w:1.8. 9, Grace Dunnigan, Simon Fraser, 26.45, w:2.1. 10, Emily Johnson, Simon Fraser, 26.49, w:2.1. 11, Sara Frey, E. Washington, 26.72, w:1.8. 12, Lindsey Buttrey, Clark, 26.77, w:1.8. 13, Rachel Hinze, Southern Oregon, 26.93, w:2.1. 14, Shayla Richards, SW Oregon, 27.01, w:2.1. 15, Brittany Smith, Highline CC, 27.32, w:2.1. 16, Kristi Skreen, Clark, 27.44, w:2.1. 17, Joanna Burkhalter, SW Oregon, 27.60, w:2.1. 18, Sharee Beckham, UO Running Club, 27.70, w:2.1. --, Nesha Simeon, Boise State, DQ, w:1.8. --, Sarah Peoples, Northwest U., DQ, w:2.1.

Women 400 Meter Dash B Section
 1, Paige Olivetti, Boise State, 57.49. 2, Syretta Martin, Washington, 58.61. 3, Crystal Gubler, Northwest U., 58.63. 4, Autumn Domitrovich, Montana State, 58.69. 5, Julia Cooper, Boise State, 59.52. 6, Brittany Grizzard, Concordia, 1:00.14. 7, Faith Smith, Boise State, 1:00.23. 8, Zori Garasmichuck, Portland State, 1:00.52. 9, Sara Frey, E. Washington, 1:00.63. 10, Suni Davis, Southern Oregon, 1:01.58. 11, Sharee Beckham, UO Running Club, 1:01.84. 12, Krista Roumeliotis, Portland, 1:03.03. 13, Jessica Coyle, Mount Hood, 1:07.04. 14, Cece Nixon, Clark, 1:07.43.

Women 800 Meter Run B Section
 1, Sarah Kraybill, Club Northwest, 2:14.24. 2, Nora Narloch, North Dakota Sta, 2:14.64. 3, Erin Crotty, Portland, 2:14.69. 4, Sarah Howell, Western Oregon, 2:17.07. 5, Janett Ern, Utah, 2:18.19. 6, Adriane Wai, Portland State, 2:19.93. 7, Lindsey Barnes, Boise State, 2:20.12. 8, Sheree Barbour, Highline  CC, 2:20.92. 9, Adrienne Nova, Portland, 2:21.67. 10, Julie Garcia, Oregon State, 2:21.74. 11, Noelle Harer, Oregon State, 2:22.61. 12, Kyle Janssen, Eastern Oregon, 2:23.17. 13, Jessica Pendon, St. Martin's, 2:23.80. 14, Tara Stirewalt, Oregon State, 2:24.12. 15, Alisha Baldwin, Northwest U., 2:24.67. 16, Rebecca Neilson, Southern Oregon, 2:25.70. 17, Katelyn Alley, Southern Oregon, 2:26.68. 18, Luda Lukashova, Clackamas CC, 2:27.39. 19, Megan Confer, Southern Oregon, 2:28.51. 20, Katherine Archambault, Seattle U., 2:28.90. 21, Charlonda Fielder, Clark, 2:29.99. 22, Lindsey Kemp, Clark, 2:33.13. 23, Maria Gomulkiewicz, Unattached, 2:38.27. --, Emily Collins, Washington, DNF.

Women 1500 Meter Run B Section
 1, Sariah St Laurent, Weber State, 4:39.53. 2, Amy Blodgett, Weber State, 4:40.48. 3, Johanna Symmes, Simon Fraser, 4:45.41. 4, Sylvia Veal, Oregon State, 4:46.53. 5, Stephanie Upshaw, Western Oregon, 4:46.62. 6, Lindy Mullen, Central Wash U, 4:46.91. 7, Kelsey Jones, Eastside Track C, 4:47.45. 8, Elise Megale, Oregon State, 4:49.77. 9, Berkeley Aldinger-Gibson, Unattached, 4:50.73. 10, Emily Buck, Gonzaga, 4:51.63. 11, Katie Dye, Oregon State, 4:51.87. 12, Jayme Larson, Montana State, 4:52.81. 13, Caitlin Prunty, E. Washington, 4:53.73. 14, Elise Aschwanden, Oregon State, 4:55.72. 15, Molly Cole, Portland State, 4:56.25. 16, Katie Ball, Albertson Colleg, 4:57.04. 17, Shannon Edwards, Albertson Colleg, 4:57.49. 18, Nicolle Buchholtz, E. Washington, 4:57.87. 19, Heather Fitz-Gustafson, Oregon, 4:57.91. 20, Stephanie Carter, UO Running Club, 5:00.29. 21, Jessica Harper, Western Oregon, 5:01.57. 22, Samantha Godfrey, Oregon State, 5:02.83. 23, Kristin Wheeler, UO Running Club, 5:03.01. 24, Charisse Arce, Seattle U., 5:05.91. 25, Sharon Kent, Southern Oregon, 5:08.65. 26, Lyndsey McKillip, Clackamas CC, 5:09.70. 27, Stephene Gaitan, Portland, 5:14.93.

Women 100 Meter Hurdles B Section
 (w: 1.9) 1, Erin Kinney, Warner Pacific, 15.35. 2, Stellamarie Hall, Uc-Santa Barbara, 15.40. 3, Ashley Quay, Portland State, 15.70. 4, Sarah Barker, Western Oregon, 15.85. 5, Lindsey Buttrey, Clark, 16.17. 6, Jessa Fairbanks, Southern Oregon, 16.31.

Women 400 Meter Hurdles B Section
 1, Adriana Friezen, Unattached, 1:03.23. 2, Toni Qunell, Montana State, 1:05.47. 3, Sarah Barker, Western Oregon, 1:05.72. 4, Natalie Nash, Western Oregon, 1:05.73. 5, Aspen Clontz, Boise State, 1:05.83. 6, Heather Frigaard, Lane CC, 1:06.68. 7, Lakita Burr, St. Martin's, 1:07.22. 8, Jessa Fairbanks, Southern Oregon, 1:07.52. 9, Megan Steube, Lane CC, 1:09.36. 10, Kara Jackson, Portland, 1:09.88. 11, Hannah Gustafson, Mount Hood, 1:17.39. 12, Liz Newman, Clark, 1:18.09. 13, Ashley Mulvaney, Mount Hood, 1:22.09.

Women Long Jump B Section
 1, Lakeesha Cadogan, Clark, 5.28m, w:2.9 (17-04). 2, Brittany Smith, Highline CC, 5.19m, w:2.6 (17-00.50). 3, Sarajane Rosenberg, Western Oregon, 5.17m, w:2.1 (16-11.50). 4, Michelle VanRuyven, Kajaks T&F, 5.08m, w:2.2 (16-08). 5, Joyce Oniah, Concordia, 5.02m, w:2.2 (16-05.75). 6, Kristi Skreen, Clark, 4.95m, w:3.0 (16-03). 7, Emma Ward, Clackamas CC, 4.80m, w:1.8 (15-09). 8, Kamisha Abrahm, SW Oregon, 4.73m, w:4.3 (15-06.25). 9, Angela Scott, Mount Hood, 4.34m, w:3.3 (14-03).

Women Triple Jump B Section
 1, Jessica Morrison, SW Oregon, 10.44m, w:2.5 (34-03). 1, Angela Scott, Mount Hood, 10.44m, w:2.9 (34-03). 3, Bree Myers, Southern Oregon, 9.71m, w:3.6 (31-10.25).

Women Shot Put B Section
 1, Chevonna Lynch, Western Oregon, 12.71m, (41-08.50). 2, Jennifer Greenspan, Oregon, 12.51m, (41-00.50). 3, Annie Hess, Concordia, 12.41m, (40-08.75). 4, Anna Woelk, E. Washington, 12.29m, (40-04). 5, Alicia VanderVelden, Western Oregon, 12.24m, (40-02). 6, Caressa Sims, Portland State, 12.19m, (40-00). 7, Ann-Erica Whitemarsh, Warner Pacific, 11.88m, (38-11.75). 8, Vanessa Johnson, Portland State, 11.75m, (38-06.75). 9, Katie Rice, Concordia, 10.74m, (35-03).

Women Discus Throw B Section
 1, Karen Helvey, Montana State, 40.18m, (131-10). 2, Valerie Bertsch, E. Washington, 39.98m, (131-02). 3, Krissy Tandle, Central Wash U, 39.59m, (129-11). 4, Breanne Cochran, Southern Oregon, 39.56m, (129-09). 5, Megan Lee, Montana State, 37.95m, (124-06). 6, Katie Lodato, Sacramento St., 36.41m, (119-05). 7, Erika Kirley, E. Washington, 36.32m, (119-02). 8, Alicia VanderVelden, Western Oregon, 34.68m, (113-09).

Women Javelin Throw B Section
 1, Jeeni Schantin, Clackamas CC, 42.25m, (138-07). 2, Katie McMeel, Central Wash U, 41.77m, (137-00). 3, Jodi Symonds, Portland State, 39.58m, (129-10). 4, Chelsea Johnson, Northern Arizona, 39.51m, (129-07). 5, Lynique Oveson, Portland, 36.48m, (119-08). 6, Chelsea Glavin, Western Oregon, 36.13m, (118-06). 7, Val Groshong, Western Oregon, 34.54m, (113-04).

Women Hammer Throw B Section
 1, Laura Cadranel, Sacramento St., 52.70m, (172-11). 2, Karen Helvey, Montana State, 52.10m, (170-11). 3, Emily Brown, Team XO, 50.95m, (167-02). 4, Carolee Geaudreau, E. Washington, 50.50m, (165-08). 5, Megan Lee, Montana State, 49.63m, (162-10). 6, Mary Jo Kraft, Montana State, 47.94m, (157-03). 7, Katie Lodato, Sacramento St., 46.88m, (153-10). 8, Cari Gunstream, Boise State, 44.74m, (146-09). 


 

SATURDAY AFTERNOON SESSION MEN'S RESULTS

Boys 1 Mile Run XO Elite
 1, Kenny Klotz, XO Elite 5, 4:17.84. 2, Joe Churchill, Unattached, 4:20.72. 3, Isaac Stoutenburg, XO Elite 14, 4:22.05. 4, Jerhoemee Murray, XO Elite 22, 4:25.88. 5, Brian Saxe, XO Elite 19, 4:26.38. 6, Matt Hollander, XO Elite 4, 4:27.90. 7, Austin Fritzke, Unattached, 4:29.98. 8, Taylor Morgan, XO Elite 5, 4:30.34. 9, Ken Scoggin, XO Elite 20, 4:34.66. 10, Joseph Carpenter, XO Elite 21, 4:35.11. 11, Nelson Zaludek, XO Elite 10, 4:42.48. 12, Michael Brown, XO Elite 2, 4:59.65.

Boys 4x400 Meter Relay XO Elite
 1, XO Elite 19 3:29.61. 2, XO Elite 16 3:31.59. 3, XO Elite 9 3:32.47. 4, XO Elite 6 3:33.20.

Men 100 Meter Dash
 1, Johnie Drake, Central Michigan, 10.36, w:1.9. 2, Anthony Cole, Ohio State, 10.53, w:1.9. 3, Pierre Vinson, Central Michigan, 10.56, w:1.9. 4, Kevin Devine, Unattached, 10.66, w:1.9. 5, Todd Dutch, Ohio State, 10.73, w:1.9. 6, Kenneth Mackins, Portland State, 10.74, w:1.8. 7, Raphael McFarlane, Sacramento St., 10.78, w:1.8. 8, Andre' Summers, Boise State, 10.79, w:1.9. 8, Arsenio Corbin, Sacramento St., 10.79, w:1.8. 10, Kenjamine Jackson, Highline CC, 10.82, w:1.9. 11, Steve Heberly, Montana State, 10.89, w:1.8. 12, Kirk Tyner, Unattached, 10.91, w:1.8. 13, Bruce Hubbard, Highline CC, 10.96, w:1.8. 14, Shaun Bodiford, Portland State, 10.98, w:1.8. 15, Paris Ramsey, Team XO, 11.13, w:1.8.

Men 200 Meter Dash
 1, Antoine Echols, Boise State, 21.18, w:2.7. 2, Phil Alexander, Team XO, 21.22, w:2.7. 3, Todd Dutch, Ohio State, 21.38, w:2.7. 4, Jordan Kent, Oregon, 21.42, w:2.7. 5, Charles Lewis, Long Beach St., 21.45, w:6.2. 6, Steve Heberly, Montana State, 21.46, w:6.2. 7, Kevin Devine, Unattached, 21.58, w:2.7. 8, Dan Johnson, Montana State, 21.67, w:6.2. 9, Ryan Donnelly, Uc-Santa Barbara, 21.76, w:6.2. 10, Arsenio Corbin, Sacramento St., 21.80, w:6.2. 11, Nathan Ingrao, Lane CC, 21.86, w:6.2. 12, Andre' Summers, Boise State, 22.21, w:2.7.

 Men 400 Meter Dash
 1, Matt Scherer, Oregon, 45.90. 2, Charles Lewis, Long Beach St., 48.31. 3, Steve Wezner, Central Michigan, 48.45. 4, Phil Alexander, Team XO, 48.81. 5, Marcus Dillon, Lane CC, 48.81. 6, Travis Anderson, Oregon, 48.86. 7, Chad Butorac, E. Washington, 49.68. 8, Kyle Christoffersen, Boise State, 49.71. 9, Matt Lane, Eastern Oregon, 49.76. 10, Bahnsen Miller, Rice, 49.91. 11, Ty Norris, Montana State, 50.16. 12, Kris Shirley, Uc-Santa Barbara, 50.63. 13, Michael Novotny, Montana State, 51.40. --, Neil Hurtubise, Simon Fraser, DNF.

Men 1 Mile Run McChesney
 1, Shadrack Kiptoo-Biwott, Unattached, 4:04.94. 2, Jeff See, Ohio State, 4:04.97. 3, Jason Jabaut, Nike Farm Team, 4:05.42. 4, Dan Browne, Nike Oregon Proj, 4:07.23. 5, Scott Overall, Butler, 4:07.48. 6, Carl Moe, Washington, 4:07.48. 7, Brian Olinger, Ohio State, 4:09.32. 8, Corey Duquette, Virginia Intermo, 4:09.67. 9, Trevor Palmer, Southern Oregon, 4:10.11. 10, Gabriel Jennings, Team Running Usa, 4:15.39. 11, Galen Rupp, Oregon, 4:15.63. 12, Brad Liber, Washington, 4:27.10. --, Julius Achon, Nike, DNF.

Men 800 Meter Run
 1, Elkana Chepsiror, Virginia Intermo, 1:48.61. 2, Justus Koech, Nike, 1:48.78. 3, Thomas Chamney, Notre Dame, 1:49.44. 4, Richard Smith, Nike Oregon Proj, 1:50.13. 5, Andrew Krumins, Australia, 1:50.52. 6, Jon Rankin, Nike, 1:50.53. 7, Abraham Mach, Central Michigan, 1:50.73. 8, Brandon Shaw, Nike Farm Team, 1:51.02. 9, Kevin Elliott, Nike Farm Team, 1:51.27. 10, Ross Ridgewell, Australia, 1:51.30. 11, Trent Riter, Minnesota, 1:51.49. 12, Ricardo Bell, Indiana Invaders, 1:51.56. 13, Mark Sylvester, Nike Farm Team, 1:51.61. 14, Michael McGrath, Oregon, 1:51.79. 15, Brad Osguthorp, Weber State, 1:51.91. 16, Jason Morgan, Nike Farm Team, 1:52.12. 17, Pablo Solares, Rice, 1:52.14. 18, Brandon Lopez, Portland State, 1:52.47. 19, Hunter Spencer, Indiana Invaders, 1:52.82. 20, Andrew Perri, Oregon, 1:54.26. --, Ferman Tate, Central Michigan, DNF.

Men 110 Meter Hurdles Valley River
 1, David Oliver, Unattached, 13.45, w:2.8. 2, Eric Mitchum, Oregon, 13.48, w:2.8. 3, Dexter Faulk, Unattached, 13.58, w:2.8. 4, Clarence Glenn, Central Michigan, 13.71, w:2.8. 5, Dominique DeGrammont, South Bay Track, 13.95, w:2.8. 6, Akobundu Ikwuakor, Oregon, 14.13, w:2.8. 7, Andre Wright, Sacramento St., 14.28, w:2.8. 8, Jared Huske, Oregon, 14.63, w:2.8. 9, Arsenio Corbin, Sacramento St., 14.88, w:2.1. 10, Robert Edwards, Central Wash U, 14.93, w:2.1. 11, L'Shawn Dennis, E. Washington, 15.03, w:2.1. 12, Tyler Whitham, Rice, 15.04, w:2.1. 13, Peter Jason Tait, Portland State, 15.23, w:2.1. 14, Michael Mateljan, Washington, 15.24, w:2.1. 15, Dan Stowers, Lane CC, 15.97, w:2.1.

Men 400 Meter Hurdles
 1, Sean Williams, Unattached, 52.14. 2, Sterling Small, Boise State, 52.75. 3, Alex Moon, E. Washington, 53.10. 4, Phillip McCary, Washington, 53.43. 5, Kyle Still, Washington, 53.62. 6, Eric Spear, Rice, 53.62. 7, Marcus Crepaz, Italy, 54.43. 8, Stephone Paige, Sacramento St., 55.10. 9, Akobundu Ikwuakor, Oregon, 55.17. 10, L'Shawn Dennis, E. Washington, 55.36. 11, Jordan Hamblen, Concordia, 55.45. 12, Graeme Pitches, Spikesandcleats., 55.65. 13, Clarence Glenn, Central Michigan, 55.81.

Men 4x100 Meter Relay
 1, Oregon 41.18. 2, Simon Fraser 42.03. 3, Portland State 42.04. 4, Montana State 42.14. 5, Boise State University 42.43. 6, Lane CC 42.61. 7, Cent Washington 42.69. 8, W Oregon 43.72. 9, Rice University 44.36. 10, Concordia U 44.71. 11, Warner Pacific College 45.48. 12, Clackamas CC 46.45. --, Clark College DQ.

Men 4x400 Meter Relay
 1, Oregon 3:13.23. 2, Nike Farm Team 3:14.87. 3, East Washington 3:16.66. 4, Montana State 3:17.44. 5, Portland State 3:17.84. 6, Cent Washington 3:20.13. 7, Clark College 3:21.32. 8, N Dakota State 3:21.75. 9, Lane CC 3:21.80. 10, W Oregon 3:26.46. 11, East Oregon 3:27.48. 12, Clackamas CC 3:28.16. --, Boise State University FS.

Men Pole Vault Valley River
 1, Piotr Buciarski, Unattached, 5.45m, (17-10.50). 2, Brad Walker, Nike, 5.35m, (17-06.50). 3, Tye Harvey, New Balance, 5.20m, (17-00.75). 4, Robbie Johnston, Southern Oregon, 5.05m, (16-06.75). 5, Jon Derby, Oregon, 5.05m, (16-06.75). --, David Jones, Central Michigan, NH. --, Sam Roberts, Washington, NH.

Mens Pole Vault
 1, Seth Perrins, Washington, 5.05m. 2, Dan Imlach, Sacramento State, 5.00m. 3, Marcus Briedinger, Cent Michigan, 4.80m. 4, Ryan Musselman, So Oregon, 4.80m. 5, Darryl Evans, Lane CC, 4.70m. 6, Tyler Whitman, Rice University, 4.60m. 6, Nick Morrow, Montana State, 4.60m. 6, Collin Cram, Lane CC, 4.60m. 6, Grant Brannaman, So Oregon, 4.60m. 10, Mike Uhlenkott, East Washington, 4.50m. NH - Keegan Burnett, Oregon. NH - Ryan Walsh, Rice University. NH - Thomas Seely, Montana State. NH - David Moore, Oregon.

Men Long Jump
 1, Leonidas Watson, Team XO, 7.79m, w:3.4 (25-06.75). 2, Colin McArthur, Team XO, 7.30m, w:1.8 (23-11.50). 3, Raphael McFarlane, Sacramento St., 7.08m, w:2.0 (23-02.75). 4, Ashton Eaton, Unattached, 7.04m, w:1.1 (23-01.25). 5, Leo Murray, Kajaks T&F, 6.99m, w:5.6 (22-11.25). 6, JR Wolfork, Washington, 6.94m, w:1.8 (22-09.25). 7, Shaun Bodiford, Portland State, 6.85m, w:2.7 (22-05.75). 8, Geoff Penrod, E. Washington, 6.82m, w:3.8 (22-04.50). 9, Steve Bacon, E. Washington, 6.76m, w:2.2 (22-02.25).

Men Shot Put
 1, Dave Nichols, Sacramento St., 18.14m, (59-06.25). 2, Scott Myers, Southern Oregon, 16.82m, (55-02.25). 3, Erik Whittsett, Boise State, 16.79m, (55-01). 4, Matt Barkley, Uc-Santa Barbara, 16.19m, (53-01.50). 5, Scott Anderson, Uc-Santa Barbara, 16.05m, (52-08). 6, Jesse Allen, Montana State, 15.80m, (51-10). 7, John Pilling, Central Michigan, 15.57m, (51-01). 8, Chris Samuels, Team XO, 13.75m, (45-01.50).

Men Discus Throw
 1, David Paul, E. Washington, 53.06m, (174-01). 2, Colin Veldman, Oregon, 52.14m, (171-01). 3, John Pilling, Central Michigan, 50.48m, (165-07). 4, Dave Nichols, Sacramento St., 50.24m, (164-10). 5, Scott Myers, Southern Oregon, 49.80m, (163-05). 6, Greg Pilling, Central Michigan, 49.62m, (162-09). 7, Corey Lehosky, E. Washington, 48.28m, (158-05). 8, Scott Anderson, Uc-Santa Barbara, 46.68m, (153-02). 9, Chris Samuels, Team XO, 39.70m, (130-03).


 

 

SATURDAY MORNING SESSION MEN'S RESULTS
 

Men 100 Meter Dash B Section
 1, Justin Kripps, Simon Fraser, 10.80, w:3.5. 2, Dan Johnson, Montana State, 11.01, w:3.5. 3, Brett Robinson, Simon Fraser, 11.06, w:2.5. 4, Michael Lay, Concordia, 11.09, w:3.5. 5, Matt Rogstad, Central Wash U, 11.12, w:3.5. 6, Peter Jason Tait, Portland State, 11.19, w:3.5. 7, Derek Gitts, Western Oregon, 11.29, w:2.5. 8, Adam Street, Vancouver Olympi, 11.49, w:3.5. 9, Matt Jirges, Western Oregon, 11.51, w:2.5. 10, Tyler Wilson, Western Oregon, 11.53, w:2.5. 11, Gordon Grochowsky, Southern Oregon, 11.53, w:2.5.

Men 200 Meter Dash B Section
 1, Chad Butorac, E. Washington, 22.02, w:1.7. 2, Ira Thompson, British Columbia, 22.18, w:1.7. 3, Phil Carr, E. Washington, 22.19, w:1.4. 4, Shaun Bodiford, Portland State, 22.21, w:2.7. 5, Joel Halcro, Vancouver City C, 22.25, w:1.4. 6, Brett Robinson, Simon Fraser, 22.32, w:2.7. 7, Paris Ramsey, Team XO, 22.32, w:1.7. 8, Matt Rogstad, Central Wash U, 22.37, w:1.4. 9, Bruce Hubbard, Highline CC, 22.40, w:1.4. 10, Kris Shirley, Uc-Santa Barbara, 22.48, w:1.4. 11, Kenjamine Jackson, Highline CC, 22.52, w:1.7. 12, Cresap Watson, Central Wash U, 22.61, w:1.4. 13, Jason Kirk, E. Washington, 22.73, w:1.4. 14,David Johnson, Western Oregon, 22.80, w:2.7. 15, Derek Gitts, Western Oregon, 23.04, w:2.7. 16, Jon Hill, Portland State, 23.09, w:2.7. 17, Adam Street, Vancouver Olympi, 23.52, w:2.7.

Men 400 Meter Dash B Section
 1, Marcus Whitehead, E. Washington, 48.90. 2, Ross Krempley, Team XO, 49.21. 3, Ryan Donnelly, Uc-Santa Barbara, 49.51. 4, Joel Halcro, Vancouver City C, 49.71. 5, Phil Carr, E. Washington, 49.84. 6, Rob Drapala, Simon Fraser, 49.94. 7, Ira Thompson, British Columbia, 50.01. 8, Jason Kirk, E. Washington, 50.16. 9, Kyle Ulrey, Clark, 50.35. 10, Graeme Pitches, Spikesandcleats., 50.77. 11, Mike Kelley, Central Wash U, 50.79. 12, Jason McGhee, Lane CC, 50.90. 13, Jon Brown, Clark, 50.98. 14, Keyth Bauer, Eastern Oregon, 51.52. 15, James Hardy, Clark, 51.63. 16, Dallas Beaty, Western Oregon, 51.80. 17, Rick Anderson, Concordia, 52.11. 18, Damon Britton, Western Oregon, 52.17. 19, Adrian Doughty, Concordia, 53.01. 20, Franky Preciado, Mount Hood, 53.69. 21, Bryce Johnson, Mount Hood, 54.77.

Men 800 Meter Run B Section
 1, Ryan Waite, Unattached, 1:52.73. 2, Jedd Danielson, North Dakota Sta, 1:52.93. 3, Ryan Flaherty, Montana, 1:53.03. 4, Nate Boyer, Portland State, 1:53.91. 5, Cory Olson, North Dakota Sta, 1:53.95. 6, A.J. Casteel, Lane CC, 1:54.22. 7, Vincent Blair, Sacramento St., 1:54.44. 8, Mark Wilkie, British Columbia, 1:54.51. 9, Tyler Hopper, Albertson Colleg, 1:54.54. 10, Anton Stupnitskiy, Warner Pacific, 1:54.64. 11, Seth Fraser, Simon Fraser, 1:55.00. 12, Chris Fuller, Uc-Davis, 1:55.49. 13, Nate Appel, Portland, 1:56.02. 14, Matt Schmasow, Boise State, 1:56.07. 15, Ben Johnson, Uc-Davis, 1:56.08. 16, Leland Fulton, Lane CC, 1:57.01. 17, Nicholas Dols, Seattle U., 1:57.03. 18, Russ Lynch, Clackamas CC, 1:57.81. 19, Adam Meyer, Oregon, 1:58.48. 20, Cameron Swift, Simon Fraser, 1:59.05. 21, Mason Giem, Eastern Oregon, 1:59.47. 22, Kevin Ullman, Team XO, 1:59.55. 23, Josh Vrendenburg, Western Oregon, 2:00.06. 24, Todd Schmidt, North Dakota Sta, 2:00.36. 25, Asiki Ayume, St. Martin's, 2:00.51. 26, David Creamer, Boise State, 2:00.78. 27, Curt Lockard, Warner Pacific, 2:01.15. 28, Jeff Gill, Portland, 2:01.26. 29, Rolando Cruz, Mount Hood, 2:01.37. 30, Brendan Cleary, Simon Fraser, 2:01.60. 31, Ryan Nichols, UO Running Club, 2:02.36. 32, Jeff Erb, Oregon, 2:02.79. 33, Rick Fischer, Southern Oregon, 2:02.90. 34, Tyson Stuart, Concordia, 2:03.37. 35, Caleb Renno, Southern Oregon, 2:04.90.

Men 1500 Meter Run B Section
 1, Carlos Trujillo, Oregon, 3:55.17. 2, Sean Williams, Eastside Track C, 3:55.65. 3, Eric Palmquist, North Dakota Sta, 3:57.27. 4, Dylan Gant, Simon Fraser, 3:57.58. 5, Scott Knackstedt, Portland, 3:58.10. 6, Bryan Rodie, Boise State, 3:58.20. 7, Cody Eaton, Boise State, 3:58.49. 8, Caleb Knox, Washington, 3:59.00. 9, Dan Bingham, Montana, 3:59.20. 10, Rick Bogatay, Spokane CC, 3:59.33. 11, Cameron Kreuz, Southern Oregon, 3:59.54. 12, Tom Wyatt, Washington, 4:00.23. 13, Chad Fraser, Simon Fraser, 4:00.33. 14, Martin Romero-Clark, Concordia, 4:01.48. 15, Greg Smith, Montana State, 4:01.51. 16, Russ Neff, Virginia Intermo, 4:02.06. 17, James Wilson, Washington, 4:02.31. 18, Medi Ahrari, Simon Fraser, 4:02.97. 19, Ross Dexter, Southern Oregon, 4:03.80. 20, Justin Samudio, UO Running Club, 4:05.15. 21, Jon Kawamoto, Unattached, 4:05.39. 22, Derek Mandell, Portland, 4:05.68. 23, Joel Sauvain, Oregon, 4:05.70. 24, Esteban Trujillo, Oregon, 4:06.39. 25, Josh Cobb, Clackamas CC, 4:06.84. 26, Ian Terpin, Unattached, 4:08.38. 27, Gabe Molinaro, Northwest U., 4:11.32. 28, Bryan Dibos, Western Oregon, 4:11.75. 29, Larry McLoughlin, Clark, 4:12.35. 30, Dustin Moore, UO Running Club, 4:12.54. 31, Vertin Alvarez, Oregon, 4:13.10. 32, Miguel Pineda, Evergreen State, 4:13.50. 33, Keith Laverty, Oregon, 4:14.14. 34, Zach Done, Unattached, 4:15.86. 35, Kevin Sully, UO Running Club, 4:16.28. 36, David Reid, UO Running Club, 4:17.62. 37, Johnathan Graves, Clark, 4:20.26. 38, Charlie Goman, Portland State, 4:28.62. --, Blake Flanders, Oregon, DNF.

Men 400 Meter Hurdles B Section
 1, Todd Penman, Warner Pacific, 56.92. 2, Ryan Browne, Eastern Oregon, 57.73. 3, Dan Stowers, Lane CC, 57.76. 4, Jacob Laune, Portland State, 58.12. 5, Lee Clarkson, Western Oregon, 58.63. 6, Brett Hopt, Southern Oregon, 1:00.80.

Men Long Jump B Section
 1, Jason Buckmier, Western Oregon, 6.62m, w:2.2 (21-08.75). 2, Andrew Greif, Oregon, 6.52m, w:1.3 (21-04.75). 3, Matthew Welch, Oregon, 6.45m, w:1.7 (21-02). 4, Cameron Federline, Lane CC, 6.42m, w:3.5 (21-00.75). 5, Bret Johnson, Oregon, 6.35m, w:3.9 (20-10). 6, Devon Fanfair, Rice, 6.29m, w:0.7 (20-07.75). 7, Sean Nacoste, Clackamas CC, 6.28m, w:1.4 (20-07.25). 8, Mike Jenkins, Clackamas CC, 6.21m, w:1.5 (20-04.50). 9, Brock Jahner, Seattle U., 6.19m, w:1.6 (20-03.75). 10, Matthew Crumedy, Seattle U., 5.71m, w:-0.3 (18-09).

Men Triple Jump B Section
 1, Ryan Grinnell, Montana, 14.19m, w:1.7 (46-06.75). 2, Matthew Welch, Oregon, 13.13m, w:3.8 (43-01). 3, Brock Jahner, Seattle U., 12.86m, w:3.2 (42-02.25). 4, Andrew Greif, Oregon, 12.83m, w:5.6 (42-01.25). 5, Matthew Crumedy, Seattle U., 11.52m, w:5.3 (37-09.50). --, DeAndre Burton, Concordia, FOUL, w:NWI.

Men Shot Put B Section
 1, Mark Lewis, Oregon, 15.66m, (51-04.50). 2, Rhys Perkins, Clackamas CC, 14.08m, (46-02.50). 3, Jacob Olson, Lane CC, 13.89m, (45-07). 4, Ian Reynoso, Oregon, 13.67m, (44-10.25). 5, Leon Carl, Concordia, 13.65m, (44-09.50). 6, Robert Barrett, Western Oregon, 12.67m, (41-07). --, Adam Lovik, E. Washington, ND.

Men Discus Throw B Section
 1, Steven Johnson, Oregon, 44.79m, (146-11). 2, Derek Furgason, Concordia, 41.48m, (136-01). 3, Jesse Allen, Montana State, 40.69m, (133-06). 4, Leon Carl, Concordia, 40.50m, (132-10). 5, Michael Wright, Concordia, 37.18m, (122-00). 6, Matt Webb, Clark, 35.47m, (116-04).

Men Javelin Throw B Section
 1, David Nyland, Washington, 60.95m, (200-00). 2, Westin Morrill, Portland State, 56.36m, (184-11). 3, Brian Wuerthrich, Lane CC, 56.35m, (184-10). 4, Tyler Hensen, Montana State, 56.19m, (184-04). 5, Mat Hutchinson, Western Oregon, 56.06m, (183-11). 6, Dan van Swearingen, Montana State, 53.41m, (175-03). 7, Curtis Moss, Simon Fraser, 53.01m, (173-11). 8, Eli Carter, Mount Hood, 52.49m, (172-02). 9, Cody Irby, E. Washington, 50.70m, (166-04). 10, Adam Pankratz, Simon Fraser, 48.89m, (160-05). 11, John Pilling, Central Michigan, 47.22m, (154-11). --, Greg Pilling, Central Michigan, FOUL.

 

 

FRIDAY EVENING SESSION WOMEN'S RESULTS


Women 1500 Meter Run
 1, Lindsey Gallo, Unattached, 4:16.03. 2, Kara Goucher, Nike Oregon Proj, 4:19.19. 3, Rebecca Johnstone, Simon Fraser, 4:20.18. 4, Nanae Kuwashiro, Acom, 4:21.17. 5, Amber McGown, Oregon, 4:21.52. 6, Alisha Williams, Big Sur Distance, 4:22.31. 7, Amy Lia, Washington, 4:22.48. 8, Dee Olson, Idaho, 4:23.97. 9, Vicky Fleschner, Unattached, 4:24.39. 10, Darolyn Trembath, Bison Track Club, 4:25.29. 11, Katja Rosenplaenter, Northern Arizona, 4:28.56. 12,  Mackenzie Edwards, Arizona, 4:28.93. 13, Dana Buchanan, Oregon, 4:29.25. 14, Michelle Lindsay, Byu, 4:29.36. 15, Annaliese Chapa, Washington, 4:30.56. 16, Kelsey Metcalfe, Portland, 4:30.81. 17, Jamie Stubbs, Weber State, 4:31.57. 18, Chise Miyazaki, Acom, 4:31.60. 19, Staci Bielenberg, Portland State, 4:32.20. 20, Zoe Nelson, Oregon, 4:33.23. 21, Hadas Moser, Uc-Santa Barbara, 4:35.57. 22, Brianna Anderson-Gregg, Unattached, 4:35.81. 23, Brianna McLeod, Washington, 4:37.28. 24, Angelina Cabrera, Arizona, 4:38.08. 25, Dani Schuster, Washington, 4:38.34. 26, Amanda Kamm, Portland State, 4:38.66. 27, Jean-Marie Peterson, Oregon State, 4:39.10. 28, Camille Gibb, E. Washington, 4:39.61. 29, Celia Maclean, Montana, 4:41.28. 30, Holly Thomson, Oregon State, 4:41.98. 31, Leah Boekermann, Simon Fraser, 4:43.00. 32, Heather Mancell, Simon Fraser, 4:43.02. 33, Kristen Kolstad, Simon Fraser, 4:43.48. 34, Seanna Martin, Uc-Santa Barbara, 4:44.34. 35, Kendra Hernandez, Boise State, 4:47.52. 36, Shannon Johnson, Montana, 4:48.48. 37, Breanna Sande, Boise State, 4:49.21. 38, Nicki Hugie, Utah, 4:50.74. --, Sara Schaaf, Oregon, DNF.

Women 3000 Meter Steeplechase
 1, Carrie Messner, Asics, 9:59.61. 2, Kelly Strong, Asics, 10:01.70. 3, Brianna Dahm, Nike Farm Team, 10:16.53. 4, Rena Chesser, Byu, 10:17.49. 5, Amy Fowler, Byu, 10:17.71. 6, Sariah St Laurent, Weber State, 10:22.66. 7, Jane Rudkin, Team XO, 10:24.11. 8, Bethany Nickless, Uc-Santa Barbara, 10:32.33. 9, Lindsey Anderson, Weber State, 10:37.78. 10, Mandi Fitz-Gustafson, Oregon, 10:38.50. 11, Tiffany Strickland, Utah State, 10:41.77. 12, Amy Blodgett,  Weber State, 10:43.06. 13, Emily Mathis, Oregon, 11:02.09. 14, Ashley Ippolito, Arizona, 11:05.52. 15, Lauren Denfeld, Oregon State, 11:11.37. 16, Masako Hirata, Acom, 11:15.15.

Women 5000 Meter Run A Section
 1, Megan Lewis, Uc-Santa Barbara, 16:28.28. 2, Ashlee Vincent, Portland, 16:28.42. 3, Rosemary Ryan, Greater Boise RC, 16:30.02. 4, Erin Dromgoole, Reebok Boston, 16:39.83. 5, Becky Guyette, Boise State, 16:40.65. 6, Stephanie Rothstein, Uc-Santa Barbara, 16:44.88. 7, Sopagna Eap, Team Eugene, 16:45.74.  8, Allie Brosh, Montana, 16:48.90. 9, Anita Campbell, Washington, 16:50.28.  10, Nicole Gueldemeister, Northern Arizona, 16:51.65. 11, Ashley Younce, Oregon State, 16:54.67. 12, Kelsey Jones, Eastside Track C, 17:07.52. 13, Jocelyn Gardner, Byu, 17:08.59. 14, Tiffany Beechy, Team Eugene, 17:22.61. 15, Charlyn Hefflinger, Greater Boise RC, 17:28.87. 16, Jenna Taylor, Byu, 17:30.37. 17, Brooke Lademan, Washington, 17:37.04. 18, Kaitlin Poggi, Oregon State, 17:40.17. 19, Trisha Rasmussen, Washington, 17:40.67. 20, Meredith Kramon, Long Beach St., 17:53.34. 21, Sarah Hansen, Byu, 18:00.65.

Women 5000 Meter Run B Section
 1, Julie Fisher, Northern Arizona, 17:14.58. 2, Caroline Gottschalk, Montana State, 17:18.94. 3, Nicole Crawford, Oregon State, 17:33.10. 4, Carrie Mueller, North Dakota Sta, 17:37.06. 5, Mary Torres, Chico State, 17:37.35. 6, Jill Semenza, Gonzaga, 17:38.43. 7, Rachel Bailey, Central Wash U, 17:38.80. 8, Neoma Palmer, Oregon State, 17:39.78. 9, Caroline Berry, Utah State, 17:44.61. 10, Shannon Edwards, Albertson Colleg, 17:46.88. 11, Bobeya Krishnek, Portland, 17:48.40. 12, Ronnie Nagel, North Dakota Sta, 17:49.79. 13, Justine Boulin, Simon Fraser, 17:51.94. 14, Michelle Solone, Uc-Davis, 17:58.44. 15, Piper Hayes, British Columbia, 17:59.81. 16, Marcie Mullen, Central Wash U, 18:01.38. 17, Kjerstein Bailey, Northwest U., 18:13.46. 18, Marcella Bosch, Eastern Oregon, 18:16.78. 19, Amy Robinson, Uc-Davis, 18:25.16. 20, Liisa Heinonen, Oregon, 18:33.57. 21, Kristen Rohde, Unattached, 18:42.15. 22, Katie Hansen, Seattle U., 18:44.67. 23, Stacy Holtmann, Portland, 18:59.52. 24, Holly Cotterill, Portland State, 19:32.85.

Women 10000 Meter Run
 1, Marla Runyan, Nike, 32:11.92. 2, Nicole Feest, Unattached, 33:47.68. 3, Erin Nehus, Indiana Invaders, 33:57.92. 4, Stephanie Bylander, Reebok, 34:08.99. 5, Kayte Tranel, Nebraska, 34:10.94. 6, Chelsea McKell, Byu, 34:23.05. 7, Stephanie Dueringer, Indiana Invaders, 35:28.75. 8, Sarah Pearson, Oregon, 35:43.74. 9, Lindsey Nelson, Chico State, 37:12.09.

Women Long Jump
 1, Ruky Abdulai, Simon Fraser, 6.28m, w:6.4 (20-07.25). 2, Kerry-Ann Blackwood, Portland State, 5.86m, w:4.0 (19-02.75). 3, Lori Vaught, Sacramento St., 5.70m, w:0.6 (18-08.50). 4, Erin Jones-Graf, Montana State, 5.59m, w:4.6 (18-04.25). 5, Carlyn Whitney, Sacramento St., 5.48m, w:4.8 (17-11.75).

Women Javelin Throw
 1, Rachel Yurkovich, Oregon, 50.12m, (164-05). 2, Tiffany Zahn, Washington, 47.28m, (155-01). 3, Stephanie Ulmer, E. Washington, 45.96m, (150-09). 4, Tia Parsons, Portland State, 44.98m, (147-07). 4, Jordan Baughan, E. Washington, 44.98m, (147-07). 6, Kelli Phillip, Montana State, 44.18m, (144-11). 7, Lauren Sexton, Concordia, 43.56m, (142-11). 8, Roslyn Lundeen, Oregon, 41.66m, (136-08). 9, Ashley McCrea, Oregon, 40.64m, (133-04). 10, Elisa Reynoso, Oregon, 39.30m, (128-11).

 

FRIDAY EVENING SESSION MEN'S RESULTS

 

Boys 2 Mile Run XO Elite
 1, Jake Keyser, XO Elite 14, 9:35.85. 2, Eric Lynch, XO Elite 6, 9:35.93. 3, Nelson Zaludek, XO Elite 10, 9:47.03. 4, Zac Ross, Unattached, 9:47.57. 5, Gino Gaddini, XO Elite 6, 10:01.56. 6, David Sherman, XO Elite 13, 10:04.45. 7, Ben Altemus, XO Elite 12, 10:14.22. 8, Ed Niedermeyer, XO Elite 11, 10:22.24. 9, Matt Spear, XO Elite 11, 10:22.76.  10, Matt Smith, XO Elite 11, 10:23.80. 11, Marcus Schwab, XO Elite 11, 10:34.12. 12, John Carley, XO Elite 11, 10:34.95. 13, Ian Davey, XO Elite 11, 10:36.46. --, Cameron Churchill, XO Elite 14, DNF. --, Casey Mundell, XO Elite 14, DNF.


Men 1500 Meter Run
 1, Bernard Kiptum, Nike, 3:42.26. 2, Paul Hoffman, Australia, 3:42.34. 3, Collis Birmingham, Australia, 3:42.46. 4, Stephen Pifer, Colorado, 3:43.20. 5, Bryan Lindsay, New Balance, 3:44.85. 6, Austin Abbott, Washington, 3:45.26. 7, Michael McGrath, Oregon, 3:45.45. 8, Bret Schoolmeester, Colorado, 3:46.37. 9, Ben Gregory, Wisconsin, 3:46.65. 10, Pablo Solares, Rice, 3:47.20. 11, Bradley Woods, Australia, 3:48.46. 12, Ben Hanson, Minnesota, 3:49.37. 13, Jonah Maiyo, Arizona, 3:49.53. 14, Kyle Perry, Byu, 3:49.97. 15, Dustin Bybee, Byu, 3:50.11. 16, Justus Koech, Nike, 3:51.39. 17, Blake Flanders, Oregon, 3:51.52. 18, Ben Porter, Wisconsin, 3:51.64. 19, Jonathon Hickey, Washington, 3:51.99. 20, Thomas Morgan, Zap Fitness, 3:52.18. 21, Scott McConville, Uc-Santa Barbara, 3:52.30. 22, Hunter Spencer, Indiana Invaders, 3:52.37. 23, Kenny Frank, Arizona, 3:52.43. 24, Duke Wasteney, Oregon, 3:52.59. 25, David Fluckiger, Albertson Colleg, 3:52.60. 26, Riley Cook, Weber State, 3:52.77. 27, Clay Schwabe, U.S. Army, 3:53.15. 28, Michael VanBeusekom, Minnesota, 3:53.21. 29, Jason Lewis, Virginia Intermo, 3:53.56. 30, Mitch Kealey, Australia, 3:53.61. 31, Brandon Lopez, Portland State, 3:54.01. 32, Lopez Lomong, Northern Arizona, 3:54.01. 33, Kenyon Neuman, Colorado, 3:54.13. 34, Mike Chavez, Uc-Santa Barbara, 3:54.78. 35, Matt Owen, Washington, 3:57.90. 35, Tyrel Jensen, Byu, 3:57.90. 37, Steve Scherer, Nike Farm Team, 4:01.29. 38, Brendan Robinson, Portland, 4:01.99. --, Joel Sauvain, Oregon, DNF. --,  Carlos Trujillo, Oregon, DNF. --, Julius Achon, Nike, DNF. --, Elliott Blount, Nike Farm Team, DNF.

Men 3000 Meter Steeplechase A Section
 1, Thomas Brooks, Unattached, 8:32.26. 2, Thomas Chorny, Eugene RC, 8:38.46. 3, Josh McAdams, Byu, 8:45.52. 4, David Cheromei, Virginia Intermo, 8:53.50. 5, Chandler Goodwin, Byu, 8:57.25. 6, Matt Loiselle, Central Michigan, 9:00.53. 7, Chris Winter, Oregon, 9:00.88. 8, Ryan Malmin, Minnesota, 9:01.24. 9, David Axel, Rice, 9:05.61. 10, Ty Axtman, Boise State, 9:09.01. 11, Erik Grumstrup, Minnesota, 9:16.10. 12, Aaron Harding, Indiana Invaders, 9:20.12.

Men 3000 Meter Steeplechase B Section
 1, Codie See, Wisconsin, 9:03.25. 2, Jake Januszewski, North Dakota Sta, 9:04.61. 3, Mohamed Trafeh, Arizona, 9:05.39. 4, Dan Bingham, Montana, 9:10.33. 5, Jake Stout, Greater Boise RC, 9:13.53. 6, Seth Steed, Weber State, 9:16.20. 7, Chris Ogle, Arizona, 9:16.38. 8, Steven Ault, Portland, 9:18.67. 9, Jason Walker, Team Eugene, 9:19.59. 10, Chris Jacobson, Portland, 9:20.89. 11, Ryan Ludwig, Arizona, 9:21.80. 12, Matt DeShazo, Humboldt State, 9:23.40. 13, Josh Adams, Byu, 9:24.87. 14, Jeremy Tolman, Team XO, 9:27.33. 15, Jonathan Gibson, Unattached, 9:29.31. 16, Adam Pino, Lane CC, 9:47.20.

Men 3000 Meter Steeplechase C Section
 1, Alex Grant, Unattached, 9:06.86. 2, Chris Concha, Unattached, 9:08.07. 3, Jasper Peach, Humboldt State, 9:11.16. 4, Ben Puhl, Minnesota, 9:17.03. 5, Warren Davis, Byu, 9:21.09. 6, Tim Tollefson, Chico State, 9:26.20. 7, Brett Carter, Portland, 9:31.50. 8, Kyle Anderson, Spokane CC, 9:32.81. 9, Troy Blackburn, Eastern Oregon, 9:36.42. 10, Geoff Anderson, Central Wash U, 9:39.95. 11, Kevin Jeffers, Southern Oregon, 9:42.83. 12, Trevor Coolidge, Portland, 9:43.44. 13, Mark Welsh, Boise State, 9:49.97. 14, Brandon Christoffersen, Boise State, 9:50.49.

Men 5000 Meter Run A Section
 1, Dathan Ritzenhein, Nike, 13:25.81. 2, Chris Solinsky, Wisconsin, 13:27.94. 3, Matthew Tegenkamp, Nike, 13:33.53. 4, Jonathon Riley, Nike, 13:35.34. 5, Jason Hartmann, Nike, 13:36.33. 6, Monder Rizki, Unattached, 13:39.94. 7, Kurt Benninger, Notre Dame, 13:55.54. 8, Eric Logsdon, Team XO, 14:00.00. 9, Christian Wagner, Wisconsin, 14:02.79. 10, Chris Estwanik, Nike Farm Team, 14:10.18. 11, Scott Overall, Butler, 14:11.24. 12, Lyle Weese, Big Sur Distance, 14:12.54. 13, John Moore, Portland, 14:14.73. 14, Steve Sundell, Nike Farm Team, 14:19.95. 15, Max King, Team XO, 14:26.94. 16, Trever Ball, Utah State, 14:27.75. --, Julius Achon, Nike, DNF. --, Shadrack Kiptoo-Biwott, Unattached, DNF. --, Jim Grabow, Long Beach St., DNF.

Men 5000 Meter Run B Section
 1, Matt Withrow, Wisconsin, 14:08.45. 2, Bret Ferrier, Weber State, 14:09.99. 3, Patrick Smyth, Notre Dame, 14:10.05. 4, John Timeus, E. Washington, 14:19.37. 5, Chris Pannone, Colorado, 14:20.22. 6, Erik Heinonen, Colorado, 14:21.48. 7, Mark Mandi, Washington, 14:22.99. 8, Luke Meyer, Nike Farm Team,  14:24.17. 9, Miles Batty, Byu, 14:25.41. 10, Michael Hanlon, Colgate, 14:27.12. 11, Kevin Peters, Washington, 14:29.14. 12, Micah Tyhurst, Uc-Santa Barbara, 14:29.64. 13, Seth Watkins, Northern Arizona, 14:32.49. 14, Chuck McKenzie, Portland, 14:34.83. 15, Alejandro Ruiz, Oklahoma State, 14:37.55. 16, Chris Ashley, Uc-Santa Barbara, 14:39.60. 17, Chris Ferren-Cirino, Uc-Davis, 14:40.67. 18, Kyle Alcorn, Unattached, 14:40.88. 19, Kyle Ivie, Chico State, 14:41.16. 20, Jeremy Cadle, Virginia Intermo, 14:41.63. 21, Mike Sayenko, Washington, 14:41.67. 22, Wijnand Rikenberg, Boise State, 14:41.67. 23, Angel Marquez, Chico State, 14:42.78. 24, Gregory Liebl, North Dakota Sta, 14:48.23. 25, Moses Mpanga, Arizona, 14:50.23. 26, Paul Limpf, E. Washington, 14:50.24. 27, Donnie Richmond, Central Michigan, 15:02.34. 28, David Pomies, Oklahoma State, 15:05.74. 29, Jon Thomas, Oregon, 15:06.92. 30, Justin Grunewald, Minnesota, 15:13.83. 31, J.D. Krawczyk, Uc-Santa Barbara, 15:31.04. --, Chris Winter, Oregon, DNF. --, Thomas Carey, Greater Boise RC, DNF. --, Christian Wagner, Wisconsin, DNF. --, Duke Wasteney, Oregon, DNF.

Men 5000 Meter Run C Section
 1, Tommy Betterbed, Unattached, 14:42.34. 2, Kurt Michels, Montana State, 14:45.10. 3, Kalen Abbott, Warner Pacific, 14:45.49. 4, Seth DeMoor, Colorado, 14:46.35. 5, Pat Werhane, Oregon, 14:48.42. 6, Mike Heidt, Washington State, 14:49.03. 7, Shane Carlos, British Columbia, 14:51.38. 8, David VanOrsdel, Minnesota, 14:54.58. 9, Robert Renninger, Seattle U., 14:54.95. 10, Matt Adams-Atkinson, Montana State, 14:56.23. 11, Tim Badley, Concordia, 14:57.02. 12, Chris Ahl, Washington, 14:59.46. 13, Justin Houck, Portland, 15:03.34. 14, Dominic Vogl, Sacramento St., 15:06.27. 15, Scott Loftin, Rice, 15:10.06. 16, Kelly Fulton, Montana State, 15:12.67. 17, Brian Gosnell, Oklahoma State, 15:14.07. 18, Jacob Haas, Albertson Colleg, 15:14.91. 19, John Riak, St. Martin's, 15:21.34. 20, Jesse Chlebeck, Albertson Colleg, 15:22.51. 21, Colby Keithan, Rice, 15:22.74. 22, James Schanandore, North Dakota Sta, 15:24.74. 23, Brian Kostock, Humboldt State, 15:32.04. 24, Leonard Randall, Northwest U., 15:38.89. 25, Brett Olson, Rice, 15:39.01. 26, Jeff Symonds, British Columbia, 15:43.51. 27, Daniel Valdez, Concordia, 16:08.88. 28, Jake Hansen, Portland State, 16:13.10. --, Esteban Trujillo, Oregon, DNF.

Men 10000 Meter Run
 1, Fernando Cabada, Virginia Intermo, 28:25.62. 2, Simon Bairu, Wisconsin, 28:36.11. 3, Robert Cheseret, Arizona, 28:46.07. 4, Stuart Eagon, Wisconsin, 28:47.04. 5, Tim Nelson, Wisconsin, 28:49.98. 6, Brandon Reiff, Unattached, 29:17.61. 7, Antonio Vega, Minnesota, 29:17.91. 8, Mark Korir, Wyoming, 29:22.69. 9, Antony Ford, Wisconsin, 29:26.66. 10, Jeff Powers, Central Michigan, 29:42.74. 11, Bobby Lockhart, Wisconsin, 29:46.71. 12, John Ealy, Ohio State, 29:48.65. 13, Kaleb Van Ort, Notre Dame, 30:10.67. 14, Steve Laurie, Team Eugene, 30:13.34. 15, Patrick Parsel, Uc-Davis, 30:30.45. 16, Travis Boyd, Washington, 30:37.56. 17, Nick McCombs, Byu, 30:45.39. 18, Dylan Mason, Team XO, 30:48.36. 19, Mark Currell, Spokane CC, 30:51.05. 20, Jorge Murillo, Uc-Davis, 30:52.01. 21, Oscar Ponce, Boston AA, 30:54.81. 22, Mike Quackenbush, Portland, 30:59.67. 23, David Morgan, Lane CC, 31:01.91. 24, Colin Longmuir, Portland, 31:02.50. 25, Antonio Miramontes, Chico State, 31:18.55. 26, Sam Scotchmer, Central Wash U, 31:50.01. --, Adam Goucher  (Pacer), Nike, DNF. --, Kevin Krohn, Portland, DNF. --, Steven Schenck,  Sacramento St., DNF.

Men High Jump
 1, Michael Mason, British Columbia, 2.10m, (6-10.75). 2, Jason Boness, Team XO, 2.05m, (6-08.75). 2, Kyley Johnson, Team XO, 2.10m, (6-10.75). 3, Jas Gill, Montana, 2.05m, (6-08.75). 5, Omar Wright, Rice, 2.05m, (6-08.75). 6, Jacob Maus, Uc-Santa Barbara, 2.00m, (6-06.75). 7, Warren Eickhoff, Washington, 2.00m, (6-06.75). 8, Ryan Grinnell, Montana, 2.00m, (6-06.75). 9, Cresap Watson, Central Wash U, 1.90m, (6-02.75). 9, A.J. O'Connell, Oregon, 1.90m, (6-02.75). 11, Cameron Federline, Lane CC, 1.90m, (6-02.75). 12, Jeff Lindsey, Oregon, 1.90m, (6-02.75). 13, Jack Jensen, Oregon, 1.90m, (6-02.75).  --, Brett Pflugrath, Northwest U., NH. --, Danny Cosgrove, Portland, NH.

Men Triple Jump
 1, Leonidas Watson, Team XO, 15.32m, w:2.2 (50-03.25). 2, Jason Powell, Rice, 15.13m, w:1.4 (49-07.75). 3, Brandon Cathcart, Ohio State, 15.01m, w:2.2 (49-03). 4, Devon Fanfair, Rice, 14.81m, w:4.1 (48-07.25). 5, Kreig Holland, Clackamas CC, 14.08m, w:2.4 (46-02.50). 6, Dustin Cichosz, Montana State, 13.78m, w:4.5 (45-02.50). 7, Matt Lariza, Mount Hood, 13.56m, w:4.9 (44-06). 8, Blake Herrington, Western Oregon, 13.44m, w:3.2 (44-01.25).

Men Hammer Throw B Section
 1, Anthony Marin, Western Oregon, 55.23m, (181-02). 2, Jesse Allen, Montana State, 54.50m, (178-10). 3, Greg Schultz, Concordia, 52.40m, (171-11). 4, Greg Pilling, Central Michigan, 52.28m, (171-06). 5, John Pilling, Central Michigan, 51.79m, (169-11). 6, Mike Hill, Oregon, 51.34m, (168-05). 7, Steven Johnson, Oregon, 50.64m, (166-02). 8, Rhys Perkins, Clackamas CC, 48.86m, (160-04). 9, Quinten Baxter, Clackamas CC, 45.17m, (148-02). 10, Jeremiah Drelleshak, Mount Hood, 43.70m, (143-04).

Men Hammer Throw
 1, Mattias Jons, Boise State, 70.30m, (230-08). 2, Martin Bingisser, Washington, 64.33m, (211-01). 3, Colin Veldman, Oregon, 64.22m, (210-08). 4, Adam Kriz, Team XO, 62.23m, (204-02). 5, Simon Wardhaugh, Boise State, 60.59m, (198-09). 6, David Paul, E. Washington, 60.13m, (197-03). 7, Nathan Palmer, Montana State, 55.48m, (182-00). 8, David Stallworth, Central Michigan, 53.20m, (174-06).

Men Javelin Throw
 1, Matthew Maloney, Oregon, 68.56m, (224-11). 2, Ryan Brandel, Oregon, 62.12m, (203-10). 3, Curtis Moss, Simon Fraser, 59.84m, (196-04). 4, Dustin Degen, Montana State, 59.00m, (193-07). 5, Chris Kirkwood, Sacramento St., 57.72m, (189-04). 6, Vince Werner, Allegheny, 57.62m, (189-00). 7, Jeff Wheeler, Northern Arizona, 55.30m, (181-05). 8, Joel Walthall, Montana State, 54.72m, (179-06).

 

 

 

 

 

- www.GoDucks.com -