Licensed to University of Oregon                          HY-TEK's Meet Manager
                    OREGON RELAYS - 4/22/2011 to 4/23/2011                     
                  Presented by Oregon Community Credit Union                   
                                 Hayward Field                                 
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: * 11.62  1994        Joyce Rainwater, Eastern Washington         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 0.2 
  1 Mandy White               SR Oregon                   11.60* 
  2 Geronne Black             SO Portland State           11.80  
  3 Lauryn Newson             JR Oregon                   11.90  
  4 Karene King               SR Portland State           11.96  
  5 Falesha Ankton               BROOKS                   12.01  
  6 Krystal Deyo              SR Eastern Wash             12.03  
  7 Alexandria Davidson       SO Oregon                   12.18  
  8 Shai Davis                   Kajaks T&F               12.19  
Section  2     Wind: 1.3 
  1 Jamesha Youngblood        SR Oregon                   11.91  
  2 Brianna Okoro             JR Eastern Wash             12.16  
  3 Stephanie Persaud         SR Concordia (O             12.16  
  4 Sabrina Nettey               Unattached               12.17  
  5 Whitney Leavitt           SO Eastern Wash             12.20  
  6 Madison McClung           FR Western Oreg             12.32  
  7 Katie Reid                   Kajaks T&F               12.48  
Section  3     Wind: 1.8 
  1 P'Lar Dorsett             JR Portland State           12.39  
  2 Alyssa Lout               JR Seattle U.               12.72  
  3 Kadie Booth               FR Eastern Oreg             12.80  
  4 Cory O'Neill              FR Eastern Oreg             12.84  
  5 Kelsey Kinzer             JR Eastern Oreg             12.90  
  6 Jennifer Roberts          SO Clackamas CC             12.95  
 
Women 200 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: * 23.65  1999        Juan Ball, Cheetahs                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 2.0 
  1 Amber Purvis              JR Oregon                   23.13* 
  2 Karene King               SR Portland State           23.86  
  3 Lauryn Newson             JR Oregon                   23.88  
  4 Mandy White               SR Oregon                   23.88  
  5 Shai Davis                   Kajaks T&F               24.70  
  6 Katie Reid                   Kajaks T&F               24.88  
  7 Geronne Black             SO Portland State           24.88  
  8 Whitney Leavitt           SO Eastern Wash             25.22  
Section  2     Wind: 1.9 
  1 English Gardner           FR Oregon                   23.22* 
  2 Chizoba Okodogbe          FR Oregon                   24.29  
  3 Devin Gosberry            SO Oregon                   24.83  
  4 Catherine Sims            SR Concordia (O             25.06  
  5 Lexi Pola                 SO Western Oreg             25.44  
  6 Anaiah Rhodes             JR Portland State           25.87  
  7 Cory O'Neill              FR Eastern Oreg             26.43  
Section  3     Wind: 1.3 
  1 Alexandria Davidson       SO Oregon                   24.45  
  2 Michele Williams          SR Oregon                   25.47  
  3 Lacey Meusec              SR Western Oreg             25.64  
  4 Nicole Nida               FR Eastern Wash             25.87  
  5 Chelsea Lawhead           FR Eastern Wash             26.62  
 
Women 400 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: * 53.55  1994        Camara Jones, Unattached                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Chizoba Okodogbe          FR Oregon                   54.04  
  2 Catherine Sims            SR Concordia (O             57.29  
  3 Emily McMahon                Eugene H&P               57.96  
  4 Angelica Rodriguez        FR Eastern Wash             58.31  
  5 Alisha Oden               FR Washington               59.18  
Section  2  
  1 Devin Gosberry            SO Oregon                   56.29  
  2 Quiana Jackson            JR Portland State           58.55  
  3 Lauren Matthews           SR Eastern Wash             59.32  
  4 Nicole Nida               FR Eastern Wash           1:00.09  
  5 Elena Collins             JR Seattle U.             1:01.81  
Section  3  
  1 Rachel Purcell            SR Seattle U.               58.13  
  2 Clare Obradovich          SR Seattle U.               58.53  
  3 Chelsea Lawhead           FR Eastern Wash             58.90  
  4 Ashley Stabl              JR Eastern Wash             59.36  
  5 Meeghan Bergmann          SO Seattle U.             1:00.46  
 
Women 800 Meter Run B Section
================================================================
 Meet Record: * 2:03.22  2007        Rebekah Noble, Oregon                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Junia Limage              JR Concordia (O           2:12.19  
  2 Rici Morill               FR Boise State            2:13.89  
  3 Janelle Everetts          JR Western Oreg           2:15.39  
  4 Hillary Holt              FR College of I           2:17.13  
  5 Skye Atchley              SO Washington             2:17.92  
  6 Mariah Robinson           JR British Colu           2:18.21  
  7 Taylor Hunt               SO Oregon State           2:18.73  
  8 Linsie Michels            JR Concordia (O           2:20.63  
  9 Jordan McCann             FR Gonzaga                2:22.22  
Section  2  
  1 Karissa Carlson           JR Evergreen St           2:15.83  
  2 Brittany Imlach           SR British Colu           2:16.82  
  3 Devon Brown               FR Portland               2:17.04  
  4 Megan Everetts            JR Western Oreg           2:18.25  
  5 Amber Rozcicha            SO Portland State         2:18.76  
  6 Catherine Theobald        FR Gonzaga                2:20.77  
  7 Ashley Hearn              SO British Colu           2:23.96  
  8 Lauren Graebner           SO Oregon State           2:26.22  
  9 Mary Thompson             FR Seattle U.             2:27.97  
 
Women 800 Meter Run
================================================================
 Meet Record: * 2:03.22                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Geena Gall                   OTC                    2:02.04* 
  2 Anne Kesselring           SO Oregon                 2:02.44* 
  3 Andrea Ferris                Panama                 2:02.79* 
  4 Celia Brown                  Unattached             2:03.54  
  5 Cori Moore                SR Portland               2:08.74  
  6 Becca Friday              SO Oregon                 2:09.02  
  7 Alma Garcilazo            JR Eastern Oreg           2:09.43  
  8 Phyllis Francis           FR Oregon                 2:12.20  
  9 Megan Patrignelli         FR Oregon                 2:14.90  
 10 Laura Schmitt             SO Washington             2:15.86  
 
Women 1500 Meter Run B Section
================================================================
 Meet Record: * 4:08.38  2009        Jenny Barringer, Colorado                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bianca Martin                Bowerman AC            4:37.88  
  2 Krista Stangel            SR Oregon State           4:39.89  
  3 Olivia Poblacion          SO Oregon State           4:41.05  
  4 Christine Eckstein        SR Eastern Oreg           4:41.45  
  5 Allison Cutting           SO Seattle Paci           4:41.48  
  6 Kelsey Owens              SR Run Portland           4:42.56  
  7 Sarah Bolce               JR Seattle U.             4:44.94  
  8 Rachel Jensen             FR Lane CC                4:46.16  
  9 Kayloni Jones             JR College of I           4:46.79  
 10 Heather Slinn             FR British Colu           4:47.10  
 11 Erika Snawder             SR Western Oreg           4:50.56  
 12 Stephanie Helm            SR College of I           4:53.24  
 13 Jennifer Stolle           SO Seattle U.             4:55.52  
 14 Laura Jackson             FR Lane CC                4:57.14  
 15 Laura Copenhagen          SO Clackamas CC           4:58.58  
 16 Holly Meler               FR Clark Colleg           4:59.91  
 17 Cassie Lohmeier           FR Bradley                5:01.67  
 18 KD Solomon                FR Lane CC                5:14.19  
 19 Mary Botsford             SO Clackamas CC           5:14.92  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================
 Meet Record: * 4:08.38                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sally Kipyego                OTC                    4:06.23* 
  2 Mary Goldkamp             SR Bradley                4:26.26  
  3 Megan Patrignelli         FR Oregon                 4:26.91  
  4 Lauren Johnson               Nike                   4:27.10  
  5 Jordyn Smith                 Unattached             4:28.75  
  6 Caitlin Polgreen             Unattached             4:29.60  
  7 Claire Michel             SR Oregon                 4:29.84  
  8 Asher Kyger Henry          3 Unattached             4:32.16  
  9 Andria Scheese            SR Concordia (O           4:33.27  
 10 Taylor Wallace            SO Oregon                 4:34.61  
 11 Marit Tegelaar            SO Portland               4:35.45  
 12 Annan Applebee            SR Western Oreg           4:41.52  
 13 Natalie Hemphill          SR Portland               4:42.91  
 14 Theresa Hailey            SR Portland               4:44.72  
 15 Courtney Lightfoot        JR Washington             4:56.79  
 
Women 5000 Meter Run B Section
================================================================
 Meet Record: * 15:16.86                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jena Winger               SR Run Portland          17:39.54  
  2 Lindsey Drake                Unattached            17:40.21  
  3 Gylany Crossman           FR Lane CC               17:42.70  
  4 Emily Wheeler             FR Oregon State          17:44.20  
  5 Slaine Kelly              FR Portland              17:45.16  
  6 Ruth Croft                JR Portland              17:48.61  
  7 Natasha Verma             FR Portland              17:49.61  
  8 Lauren Bergam             SO Gonzaga               17:49.75  
  9 Lindsay Baker             JR Portland              17:49.94  
 10 Stephanie Dye             JR Eastern Wash          17:55.26  
 11 Kristine Smith            SR College of I          17:55.48  
 12 Lauren Fog                SR Bradley               18:01.35  
 13 Cara Talty                FR Seattle U.            18:03.02  
 14 Whitney Pitman            SO Oregon State          18:03.32  
 15 Rachel Van Nes            FR Portland              18:07.81  
 16 Sora Klopfenstein         FR College of I          18:09.66  
 17 Elizabeth Keaveny         JR Portland              18:11.83  
 18 Sarah Auer                JR Portland              18:13.10  
 19 Nicole Knigge             SR Unattached            18:39.68  
 20 Joslynn Corredor          SO Oregon State          19:02.92  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================
 Meet Record: * 15:16.86                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brie Felnagle                adidas                15:43.87  
  2 Bridget Franek               OTC                   15:52.81  
  3 Miho Ihara                   Shikoku Elec          16:06.86  
  4 Kumi Ogura                   Shikoku Elec          16:13.08  
  5 Bronwyn Crossman          JR Oregon                16:43.00  
  6 Karlee Coffey             SO Eastern Oreg          17:00.81  
  7 Amanda Phillips              Run Portland          17:10.57  
  8 Alison Ponce              JR Washington            17:17.45  
  9 Audrey Botti              FR Oregon State          17:19.85  
 10 Emily Thomas              FR Gonzaga               17:22.97  
 11 Kellie Houser             SO Portland              17:23.95  
 12 Alice Taylor              SR Concordia (O          17:25.96  
 13 Brittany O'Regan          SR Gonzaga               17:27.57  
 14 Laura Volcheff            SR Gonzaga               17:30.34  
 15 Kenna Patrick             SR Washington            17:33.23  
 16 Erin Jones                FR Oregon State          17:39.40  
 17 Natty Plunkett            SR Seattle Paci          17:43.53  
 18 Marsha Lampi              JR Oregon State          17:47.28  
 -- Julia Lucas                  OTC                        DNF  
 -- Maggie Woodward           FR British Colu               DNF  
 -- Nicole Blood                 OTC                        DNF  
 -- Emily Painter             SO Unattached                 DNF  
 
Women 100 Meter Hurdles
================================================================
 Meet Record: * 13.56  1992        Claudine Robinson, Washington               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 1.7 
  1 Falesha Ankton               BROOKS                   13.51* 
  2 Rebecca Rhodes            JR Oregon                   13.96  
  3 Joenisha Vinson           JR Portland State           13.99  
  4 Lyndsay Pearson           JR Oregon                   14.09  
  5 Eunice Makinde            JR Concordia (O             14.62  
  6 Janna Vander Meulen       JR Western Oreg             14.99  
  7 Ali Mosher                JR Western Oreg             15.57  
  8 Martha Sanford            FR Eastern Wash             16.36  
Section  2     Wind: 2.6 
  1 Olivia Ferrara            FR Oregon                   14.57  
  2 Emily Walters             FR Seattle U.               15.13  
  3 Mariah Villa              FR Clackamas CC             15.47  
  4 Tiara Fuller              FR Clackamas CC             15.50  
  5 Elise Jepsen              SO Eastern Wash             15.79  
  6 Kimmy Moore               JR Eastern Oreg             16.22  
  7 Kathryn Barnitz           FR Eastern Wash             16.58  
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================
 Meet Record: * 55.35  2000        Sandra Glover, Nike                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Camilla Dencer            JR Oregon                 1:02.43  
  2 Kiyah Williams            SO Portland               1:02.60  
  3 Lyndsay Pearson           JR Oregon                 1:02.64  
  4 Kimmy Moore               JR Eastern Oreg           1:03.03  
  5 Olivia Ferrara            FR Oregon                 1:04.63  
 -- Kaitlyn Reid              SR Western Oreg                DQ   Ran around hurdle
Section  2  
  1 Brittany Sims             JR Eastern Oreg           1:04.77  
  2 Ali Mosher                JR Western Oreg           1:05.82  
  3 Martha Sanford            FR Eastern Wash           1:06.56  
  4 Michaela McNairy          SO Clackamas CC           1:06.85  
  5 Elaine Tran               SO Washington             1:06.92  
  6 Jocelynn Smith            JR Corban                 1:07.10  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
 Meet Record: * 9:59.61  2006        Carrie Messner, asics                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Dana Buchanan                Speed River           10:25.74  
  2 Lydia Willemse               Speed River           10:29.38  
  3 Meredith MacGregor           Speed River           10:37.71  
  4 Lauren Moran              JR Concordia (O          11:13.70  
  5 Kate Jette                FR Boise State           11:21.02  
  6 Danielle Slaughter        SR Eastern Wash          11:29.61  
  7 Shea Hanson               JR Boise State           11:30.27  
  8 Kristine Smith            SR College of I          11:32.46  
  9 Letiwe Patton                Unattached            11:44.35  
 -- Hilary Sharpe             FR Oregon State               DNF  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================
 Meet Record: * 44.73  1984        , Florida                                   
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Oregon                                                43.82* 
     1) Mandy White SR                  2) Amber Purvis JR                
     3) Lauryn Newson JR                4) English Gardner FR             
  2 Eastern Washington                                    46.72  
     1) Angelica Rodriguez FR           2) Brianna Okoro JR               
     3) Whitney Leavitt SO              4) Krystal Deyo SR                
  3 Seattle Pacific                                       47.57  
     1) Kishia Mitchell SO              2) BryAnne Wochnick SO            
     3) Emily Quatier JR                4) Crystal Sims SR                
  4 Western Oregon                                        47.93  
     1) Madison McClung FR              2) Lexi Pola SO                   
     3) Sarah Kathrein SO               4) Lacey Meusec SR                
  5 Concordia (Ore.)                                      48.18  
     1) Stephanie Persaud SR            2) Catherine Sims SR              
     3) Eunice Makinde JR               4) Dominique Jacoy SR             
  6 Seattle U.                                            49.17  
     1) Clare Obradovich SR             2) Rachel Purcell SR              
     3) Meeghan Bergmann SO             4) Alyssa Lout JR                 
  7 Eastern Oregon                                        49.24  
     1) Kelsey Kinzer JR                2) Cory O'Neill FR                
     3) Kadie Booth FR                  4) Kimmy Moore JR                 
  8 Corban                                                49.93  
     1) Maddie Parsons JR               2) Jocelynn Smith JR              
     3) Eliya Kohl SO                   4) Bianca Davis SR                
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
 Meet Record: * 3:39.23  2009        , Oregon                                  
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Oregon                                              3:43.93  
     1) Devin Gosberry SO               2) Alexandria Davidson SO         
     3) Chizoba Okodogbe FR             4) Camilla Dencer JR              
  2 Concordia (Ore.)                                    3:50.15  
     1) Stephanie Persaud SR            2) Junia Limage JR                
     3) Dominique Jacoy SR              4) Catherine Sims SR              
  3 Seattle Pacific                                     3:50.64  
     1) Kishia Mitchell SO              2) Emily Quatier JR               
     3) BryAnne Wochnick SO             4) Crystal Sims SR                
  4 Western Oregon                                      3:51.07  
     1) Janelle Everetts JR             2) Annan Applebee SR              
     3) Lexi Pola SO                    4) Annie Hayward SR               
  5 Eastern Washington                                  4:00.04  
     1) Angelica Rodriguez FR           2) Chelsea Lawhead FR             
     3) Nicole Nida FR                  4) Lauren Matthews SR             
  6 Corban                                              4:05.99  
     1) Maddie Parsons JR               2) Bianca Davis SR                
     3) Emilee Grubb SO                 4) Hannah Whitehead FR            
Section  2  
  1 Eastern Oregon                                      4:01.22  
     1) Kadie Booth FR                  2) Cory O'Neill FR                
     3) Alma Garcilazo JR               4) Kimmy Moore JR                 
  2 Clackamas CC                                        4:01.56  
     1) Tiara Fuller FR                 2) Randi Chance FR                
     3) Laura Copenhagen SO             4) Michaela McNairy SO            
  3 Lane CC                                             4:14.03  
     1) Barry McLaren FR                2) Rachel Jensen FR               
     3) Shawndra Ferris SO              4) Chandra Johanningmeier FR      
 
Women High Jump
==========================================================================
 Meet Record: * 1.90m  1990        Vicki Borsheim                              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Jenny Brogdon             SR Club Northwe             1.73m    5-08.00 
     1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 1.76 
      PPP  PPP    O   XO   XO  XXX 
  2 Sara Almen                JR Unattached               1.63m    5-04.25 
     1.53 1.58 1.63 1.68 
        O    O    O  XXX 
  3 Alison Wood                  Unattached               1.63m    5-04.25 
     1.53 1.58 1.63 1.68 
        O    O   XO  XXX 
  4 Katie Pelchar             FR Western Oreg             1.63m    5-04.25 
     1.53 1.58 1.63 1.68 
      PPP    O  XXO  XXX 
  5 Elise Jepsen              SO Eastern Wash             1.63m    5-04.25 
     1.53 1.58 1.63 1.68 
        O   XO  XXO  XXX 
  6 Kelly Petaja              SO Oregon                   1.58m    5-02.25 
     1.53 1.58 1.63 
        O    O  XXX 
  7 Taymussa Miller           SO Eastern Wash             1.58m    5-02.25 
     1.53 1.58 1.63 
        O  XXO  XXX 
  8 Samantha Poppe            SO Lane CC                  1.53m    5-00.25 
     1.53 1.58 
        O  XXX 
  9 Kristin Oenning           SO Oregon State             1.53m    5-00.25 
     1.53 1.58 
       XO  XXX 
 -- Kathryn Barnitz           FR Eastern Wash                NH            
     1.53 
      XXX 
 
Women Pole Vault
==========================================================================
 Meet Record: * 4.41m  2004        Becky Holliday                              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Keisa Monterola           SO Clackamas CC             4.21m   13-09.75 
     3.46 3.61 3.76 3.91 4.01 4.11 4.21 4.31 
        P    P   XO    O   XO    O    O  XXX 
  2 Melissa Gergel            SR Unattached               4.21m   13-09.75 
     3.46 3.61 3.76 3.91 4.01 4.11 4.21 4.31 
        P    P    P    P    O    O  XXO  XXX 
  3 Jordan Roskelley          SR Oregon                   4.01m   13-01.75 
     3.46 3.61 3.76 3.91 4.01 4.11 
        P    P    O    O    O  XXX 
  4 Logan Miller              SO Washington               3.76m   12-04.00 
     3.46 3.61 3.76 3.91 
        P    O    O  XXX 
  4 Sammie Clark              FR Oregon                   3.76m   12-04.00 
     3.46 3.61 3.76 3.91 
        O    O    O  XXX 
  4 Kortney Ross              FR Oregon                   3.76m   12-04.00 
     3.46 3.61 3.76 3.91 
        P    O    O  XXX 
  7 Samantha Poppe            SO Lane CC                  3.46m   11-04.25 
     3.46 3.61 
        O  XXX 
  8 Taylor Fjeran             JR Washington               3.46m   11-04.25 
     3.46 3.61 
       XO  XXX 
 -- Chloe Hall                SO Eastern Wash                NH            
     3.46 
      XXX 
 -- Kelly Mudlo               JR Washington                  NH            
     3.46 
      XXX 
 -- Chelsi Friese             SR Eastern Wash                NH            
     3.46 
      XXX 
 -- Robin Taylor              SO Eastern Wash                NH            
     3.46 
      XXX 
 -- Lindsay Beard             SO Lane CC                     NH            
     3.46 
      XXX 
 -- Rachel Jordan             SO Eastern Wash                NH            
     3.46 
      XXX 
 
Women Long Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Sabrina Nettey               Unattached               6.02m   4.6  19-09.00 
     5.59m(3.5) FOUL(2.2) 5.93m(2.1) 5.80m(0.6) 6.02m(4.6) FOUL(2.3)
  2 Brianna Okoro             JR Eastern Wash             5.73m   2.7  18-09.75 
     5.59m(1.9) 5.73m(2.7) 5.51m(3.0) 5.38m(1.8) PASS      PASS     
  2 Rebecca Rhodes            JR Oregon                   5.73m   4.1  18-09.75 
     FOUL(2.2) FOUL(+0.0) 5.73m(4.1) 5.72m(2.0) FOUL(2.2) FOUL(4.2)
  3 Krystal Deyo              SR Eastern Wash             5.42m   1.9  17-09.50 
     5.34m(3.7) 5.41m(2.5) FOUL(2.3) 5.15m(1.0) 5.28m(5.3) 5.42m(1.9)
  4 Amy Skofstad              SR Oregon                   5.67m   2.2  18-07.25 
     FOUL(3.5) 5.67m(2.2) 5.59m(2.3) 5.61m(1.9) FOUL(5.2) FOUL(4.8)
  5 Alana Alexander           FR Washington               5.45m   2.9  17-10.75 
     5.40m(2.6) FOUL(4.0) 5.45m(2.9) FOUL(2.1) FOUL(2.7) FOUL(3.3)
  6 Taymussa Miller           SO Eastern Wash             5.43m   5.5  17-09.75 
     5.43m(5.5) 5.37m(1.4) FOUL(3.1) 5.38m(2.3) 5.42m(2.2)   
  8 Emily Walters             FR Seattle U.               5.41m   2.5  17-09.00 
     4.96m(2.2) 5.22m(2.8) 5.41m(2.5) 5.35m(3.0) FOUL(2.0) 5.34m(4.8)
  8 Morena Mannucci           FR Eastern Wash             5.14m   2.4  16-10.50 
     5.02m(2.6) 5.14m(2.4) 4.96m(0.6)           
  9 Dominique Jacoy           SR Concordia (O             5.29m   2.7  17-04.25 
     5.17m(2.8) 5.03m(1.9) 5.29m(2.7) 5.01m(2.0) 5.15m(2.0) FOUL(4.0)
 11 Katie Tougas              FR Seattle U.               4.98m   3.0  16-04.25 
     4.85m(3.8) 4.98m(3.0) 4.79m(2.7)            
 
Women Triple Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Shaniae Lakes             SO Washington              12.58m   1.5  41-03.25 
     FOUL(1.9) 11.85m(0.9) FOUL(0.7) 11.66m(1.4) 12.58m(1.5)   
  2 Jamesha Youngblood        SR Oregon                  12.45m   1.3  40-10.25 
     FOUL(1.6) 12.45m(1.3) PASS      PASS      PASS         
  3 Alana Alexander           FR Washington              12.10m   1.5  39-08.50 
     FOUL(2.6) 11.89m(1.2) 11.73m(1.4) 12.10m(1.5) 12.07m(1.6)   
  4 Morena Mannucci           FR Eastern Wash            11.84m   1.8  38-10.25 
     11.38m(1.6) FOUL(2.0) 11.43m(0.6) 11.84m(1.8) FOUL(1.4) 11.54m(1.4)
  5 Mikeya Nicholson          SR Portland State          11.62m   1.7  38-01.50 
     11.44m(2.5) 11.48m(2.9) 11.62m(1.7) 11.32m(0.3) 11.42m(0.7)   
  6 Ashley Potter             JR Western Oreg            11.33m   2.9  37-02.25 
     FOUL(2.8) 11.33m(2.9) 11.09m(1.8) FOUL(2.4) FOUL(1.9) 11.11m(0.6)
  7 Lindsey Fleishman         SO Washington              11.29m   1.1  37-00.50 
     FOUL(-0.2) 11.29m(1.1) FOUL(2.4) FOUL(2.5) FOUL(1.2) 11.14m(1.6)
  8 Maggie Pietka             SO Oregon                  11.28m   1.0  37-00.25 
     FOUL(2.0) 11.18m(2.0) FOUL(0.6) 11.06m(1.3) 11.28m(1.0) FOUL(1.7)
  9 Katie Davis               SO Lane CC                 10.79m   1.3  35-05.00 
     10.56m(1.5) 10.79m(1.3) FOUL(1.8) 10.64m(1.5) 10.62m(+0.0) FOUL(0.7)
 
Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Erica Chaney              SR Eastern Wash            15.33m   50-03.50 
      15.02m  FOUL  FOUL  15.33m  FOUL  FOUL
  2 Gabriella Dixson          SO Concordia (O            14.31m   46-11.50 
      13.36m  13.27m  14.26m  13.80m  13.74m  14.31m
  3 Adrienne Davis            SR Portland State          14.11m   46-03.50 
      12.32m  13.54m  13.67m  FOUL  14.11m  FOUL
  4 Kayla Xavier              JR Concordia (O            13.98m   45-10.50 
      13.98m  FOUL  13.82m  13.83m  FOUL  FOUL
  5 Laura Bobek               FR Oregon                  13.27m   43-06.50 
      12.08m  12.84m  12.70m  13.26m  13.27m  12.89m
  6 Ashlee Michelson          SR Eastern Oreg            13.20m   43-03.75 
      12.71m  12.84m  13.20m  12.47m  12.71m  12.47m
  7 Rachel Perry              FR Oregon                  13.09m   42-11.50 
      12.41m  12.03m  12.64m  FOUL  13.09m  FOUL
  8 McKenzie Henderson        FR Lane CC                 12.37m   40-07.00 
      12.37m  10.77m  11.30m  10.98m  10.78m  10.31m
  9 Jennifer Guzman           SO Lane CC                 11.28m   37-00.25 
      FOUL  11.13m  FOUL  FOUL  FOUL  11.28m
 
Women Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Laura Bobek               FR Oregon                  51.07m     167-07 
      48.13m  50.09m  FOUL  51.07m  FOUL  FOUL
  2 Gabriella Dixson          SO Concordia (O            49.58m     162-08 
      45.94m  48.08m  48.47m  FOUL  FOUL  49.58m
  3 Elisa Bryant              SR Washington              48.03m     157-07 
      45.75m  FOUL  47.56m  48.03m  FOUL  42.50m
  4 Erica Chaney              SR Eastern Wash            46.45m     152-05 
      44.58m  46.45m  46.10m  FOUL  FOUL  45.52m
  5 Emily Redmayne-Titley     JR Concordia (O            44.24m     145-02 
      38.95m  43.42m  44.24m  44.13m  44.00m  42.18m
  6 Vania Tauvela             SO Eastern Wash            43.38m     142-04 
      43.38m  FOUL  41.29m  40.19m  41.53m  FOUL
  7 Emma Murillo              FR Eastern Wash            42.95m     140-11 
      33.80m  FOUL  40.49m  42.95m  FOUL  31.97m
  8 Alyssa Osai               SO Boise State             40.88m     134-01 
      38.01m  40.88m  38.82m  37.81m  FOUL  40.69m
  9 Shae Carson               FR Portland State          40.23m     132-00 
      37.86m  39.43m  40.23m  36.57m  FOUL  37.07m
 10 Hannah Picknell           FR Oregon                  38.13m     125-01 
      38.13m  37.63m  37.43m            
 11 Erica Huse                SO Washington              35.07m     115-01 
      FOUL  FOUL  35.07m            
 12 Emma Fredere              FR Portland                33.45m     109-09 
      FOUL  28.59m  33.45m            
 13 Jill Fogelstrom           FR Oregon                  27.57m      90-05 
      FOUL  FOUL  27.57m            
 
Women Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Sarah Holt                   Great Britain           62.61m     205-05 
      FOUL  FOUL  57.92m  60.41m  62.61m  61.66m
  2 Brittany Hinchcliffe         Unattached              61.14m     200-07 
      59.96m  60.86m  57.51m  61.14m  FOUL  60.30m
  3 Shannon Popp              SR Unattached              59.39m     194-10 
      59.39m  FOUL  FOUL  57.30m  58.32m  FOUL
  4 Kimery Hern                  Club Northwe            57.69m     189-03 
      57.54m  57.69m  FOUL  56.29m  55.00m  FOUL
  5 Gabriella Dixson          SO Concordia (O            53.17m     174-05 
      FOUL  53.17m  FOUL  51.93m  PASS  PASS
  6 Olivia Midles             FR Eastern Wash            51.93m     170-04 
      51.76m  50.20m  49.09m  51.93m  50.02m  48.43m
  7 Sara Cole                 SR Oregon                  51.83m     170-00 
      51.23m  51.83m  FOUL  FOUL  47.80m  FOUL
  8 Nadine Russell            JR Boise State             50.65m     166-02 
      47.60m  46.57m  47.27m  49.99m  45.59m  50.65m
  9 Sharayah Kenady           JR Concordia (O            50.56m     165-10 
      FOUL  50.56m  FOUL  49.55m  49.24m  49.61m
 10 Alyssa Osai               SO Boise State             47.27m     155-01 
      47.27m  FOUL  46.13m            
 11 Erica Chaney              SR Eastern Wash            45.88m     150-06 
      FOUL  FOUL  45.88m            
 12 Kayla Xavier              JR Concordia (O            44.58m     146-03 
      43.50m  FOUL  44.58m            
 13 Vania Tauvela             SO Eastern Wash            43.98m     144-03 
      FOUL  FOUL  43.98m            
 14 Erica Huse                SO Washington              41.44m     135-11 
      FOUL  41.44m  39.37m            
 
Women Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Krista Woodward              Kajaks T&F              50.72m     166-05 
      49.78m  47.59m  48.38m  44.79m  49.35m  50.72m
  2 Brittany Aanstad          JR Seattle Paci            45.31m     148-08 
      40.38m  43.17m  45.31m  FOUL  41.43m  43.85m
  3 Aria Nojima               JR Concordia (O            44.12m     144-09 
      42.95m  44.12m  FOUL  41.02m  37.83m  40.07m
  4 Carly Andrews             SR Seattle Paci            43.85m     143-10 
      43.85m  39.55m  40.77m  FOUL  43.06m  39.59m
  5 Jordan Brunetti           FR Lane CC                 42.82m     140-06 
      42.82m  38.22m  39.40m  FOUL  35.25m  37.97m
  6 Ali Super                 SO Clackamas CC            42.64m     139-11 
      39.29m  31.28m  42.64m  40.10m  FOUL  37.66m
  7 Carolanne Powers          SO Oregon                  42.01m     137-10 
      42.01m  39.52m  FOUL  35.67m  36.26m  39.92m
  8 Emma Murillo              FR Eastern Wash            40.95m     134-04 
      37.55m  40.95m  FOUL  35.92m  39.07m  36.88m
  9 Allison Burkett           FR Portland State          40.88m     134-01 
      38.17m  37.76m  40.88m  39.71m  39.47m  36.69m
 10 Sasa Kampic               JR Boise State             40.59m     133-02 
      40.59m  FOUL  FOUL            
 11 Felicia Odle              FR Oregon                  40.21m     131-11 
      FOUL  36.52m  40.21m            
 12 Jordin Seekins            SO Washington              39.81m     130-07 
      38.46m  39.81m  FOUL            
 
Men 100 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: * 10.27  1995        Pat Johnson, Oregon                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 1.8 
  1 Dior Mathis               FR Oregon                   10.80  
  2 Kenjon Barner             SO Oregon                   10.87  
  3 Eric Dahl                 SR Unattached               11.07  
  4 Howard Lao                FR Washington               11.17  
  5 Patrick Acosta            SO Unattached               11.49  
  6 Patrick Lee                  Unattached               11.91  
Section  2     Wind: 0.3 
  1 Dusty Jarvis              SO Lane CC                  11.00  
  2 Brian Schaudt             JR Oregon                   11.14  
  3 Bobby Alexander           SO Western Oreg             11.15  
  4 Jameson Futter            JR Concordia (O             11.26  
  5 Keelynn Johnson           FR Clackamas CC             11.26  
  6 Christian Laursen         FR Oregon                   11.33  
Section  3     Wind: +0.0
  1 Alex Flores               FR Eastern Wash             11.08  
  2 Taylor Fitch              FR Seattle U.               11.08  
  3 Kyle Obbink               FR Clark Colleg             11.34  
  4 Junel Cervantes           FR Clark Colleg             11.55  
  5 Blaine Weber              FR Eastern Wash             11.63  
 
Men 200 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: * 20.46  1995        Pat Johnson, Oregon                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 1.4 
  1 Mike Berry                FR Oregon                   21.10  
  2 Jordan Kent                  Unattached               21.26  
  3 Jack Galpin                  Unattached               21.74  
  4 Bryan Harper              JR Oregon                   22.06  
  5 Brad Wall                 JR Eastern Wash             22.24  
  6 Korey Thieleke            FR Portland                 22.26  
  7 Duncan MacKay             FR Seattle U.               22.63  
Section  2     Wind: 2.7 
  1 Michael Okoro             FR Eastern Wash             21.96  
  2 Alex Flores               FR Eastern Wash             22.06  
  3 Kenjon Barner             SO Oregon                   22.29  
  4 Anthony Yakovich          SO Western Oreg             22.33  
  5 Josh Smith                SO Oregon                   22.39  
  6 Keelynn Johnson           FR Clackamas CC             22.39  
  7 Kurt Williams             SR Eastern Wash             22.41  
Section  3     Wind: 1.8 
  1 Herman Rosenburg          JR Portland State           22.41  
  2 Taylor Fitch              FR Seattle U.               22.44  
  3 Zac Schlachter            FR Seattle U.               22.62  
  4 Collin Green              FR Eastern Wash             23.03  
  5 Blaine Weber              FR Eastern Wash             23.21  
  6 Christian Laursen         FR Oregon                   23.54  
 
Men 400 Meter Dash
================================================================
 Meet Record: * 45.63  1999        Cory Nelson, Boise State                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Jordan Kent                  Unattached               47.23  
  2 James Alaka               SO Washington               48.06  
  3 Bryan Harper              JR Oregon                   48.24  
  4 Brad Wall                 JR Eastern Wash             48.72  
  5 Zach Stanfield            JR Unattached               48.76  
  6 Matt Butcher              JR Oregon                   49.73  
  7 Nathan Lightner           SO Portland State           50.53  
Section  2  
  1 Jordan Latt               FR Lane CC                  48.48  
  2 Zach Rial                 FR Clackamas CC             48.99  
  3 Herman Rosenburg          JR Portland State           49.08  
  4 Josh Smith                SO Oregon                   49.17  
  5 Ricky Garcia              SO Clark Colleg             49.49  
  6 Collin Green              FR Eastern Wash             49.94  
 -- Patrick Torrellas         JR Portland                    DQ   out of lane 2nd turn
Section  3  
  1 Kyle Vuksich              FR Clackamas CC             49.93  
  2 Bruce Burbank             JR Oregon                   50.75  
  3 Ruben Garcia              FR Clackamas CC             51.04  
  4 Warren Miller             FR Eastern Wash             53.08  
 
Men 800 Meter Run
================================================================
 Meet Record: * 1:46.84                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Tyler Mulder                 OTC                    1:46.79* 
  2 Boru Guyota               FR Oregon                 1:47.75  
  3 Kevin Hicks               SR S.E.T.A.               1:48.60  
  4 Tony Crisofulli           JR Portland State         1:49.11  
  5 Ryan Styrk                SR Washington             1:50.04  
  6 Bradley Whitley           SO Washington             1:51.39  
  7 Cory Pena                 JR Concordia (O           1:52.06  
Section  2  
  1 Kyle Blume                FR Washington             1:53.19  
  2 Ryan Booth                JR Eastern Oreg           1:53.21  
  3 Joey Bywater              JR Washington             1:53.47  
  4 Tim Pettit                FR Eastern Wash           1:53.83  
  5 Daniel Winn               FR Oregon                 1:54.52  
  6 Aidan Kennedy             JR British Colu           1:55.20  
  7 Chris Olsen               SO Clackamas CC           1:55.97  
  8 David Slade               SO British Colu           1:57.54  
  9 James Henry                  US Army                2:00.42  
 
Men 800 Meter Run B Section
================================================================
 Meet Record: * 1:46.84  1986        Jose Barbosa, Lane CC                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Dominic Bolin             SO College of I           1:55.21  
  2 Kyle Larson               SR Western Oreg           1:55.57  
  3 David Clark                  Unattached             1:55.61  
  4 Dan Auld                  JR Seattle U.             1:56.05  
  5 Zach Massari              JR Western Oreg           1:56.18  
  6 JT Mellgren               FR Eastern Wash           1:57.39  
Section  2  
  1 Taylor Hughes             FR Green River            1:55.14  
  2 Brandon Sherier           FR Clackamas CC           1:56.39  
  3 Simon Bill                FR British Colu           1:57.00  
  4 Ben Miramontes            SO Clark Colleg           1:58.25  
  5 Jake Van Zandt            FR UO Running C           1:59.62  
  6 Tyler Owen                SO UO Running C           2:01.41  
  7 Larry Powell              FR Lane CC                2:01.67  
 
Men 1500 Meter Run B Section
================================================================
 Meet Record: * 3:40.76  1986        Dub Myers, Oregon                         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Travis Stanford           JR Oregon                 3:53.77  
  2 Taylor Carlson            JR Washington             3:55.43  
  3 Brek Minarik                 WRRT                   3:55.85  
  4 Connor Kasler             SO Western Oreg           3:55.94  
  5 Wyatt Baiton              FR British Colu           3:56.53  
  6 Scott Fauble              FR Unattached             3:57.41  
  7 Simon Sorenson            SO Eastern Wash           3:57.51  
  8 John Lawrence             JR Portland State         4:03.45  
  9 Nick Hampton              SO College of I           4:03.91  
 10 Kelton Sears              SO Seattle U.             4:04.59  
 11 Adam Goulet                  Run Portland           4:05.36  
 12 Keffri Neal                  Kajaks T&F             4:09.61  
Section  2  
  1 Hans Roelle               FR Eastern Oreg           3:59.46  
  2 Walker Augustyniak        SO Oregon                 4:00.20  
  3 Evan Bradford             FR Seattle Paci           4:00.30  
  4 Quin Olivas               FR Eastern Wash           4:00.99  
  5 Michael Shogren           FR Western Oreg           4:01.82  
  6 Spencer Carter            JR Oregon                 4:02.21  
  7 Peter Miller              JR Eastern Wash           4:02.89  
  8 Matt Gosselin             JR Gonzaga                4:04.38  
  9 Andy Phillips             FR Gonzaga                4:05.01  
 10 Chris Auld                JR Seattle U.             4:05.51  
 11 Lukas Fenley              JR Western Oreg           4:05.66  
 12 Ryan Dennison             SO Seattle U.             4:05.74  
 13 Jeff Roy                  JR Eastern Oreg           4:12.29  
 14 Hank Morrison             SO Oregon                 4:14.79  
 15 Alex Avila                FR Eastern Wash           4:17.54  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================
 Meet Record: * 3:40.76                                                        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Matthew Centrowitz        JR Oregon                 3:42.49  
  2 Jordan McNamara              OTC                    3:45.77  
  3 Patrick Casey             SO Montana Stat           3:46.43  
  4 Elijah Greer              SO Oregon                 3:48.98  
  5 Colton Tully-Doyle        SR Washington             3:49.63  
  6 Gareth Gilna              SO Washington             3:50.78  
  7 Ryan Soberanis            JR Washington             3:51.29  
  8 Kazuya Watanabe              Shikoku Elec           3:52.28  
  9 Cole Watson               FR Oregon                 3:54.95  
 10 A.J. Acosta               SR Oregon                 3:57.63  
Section  2  
  1 Kenny Klotz               SR Oregon                 3:52.79  
  2 Charlie Williams          SO Washington             3:52.81  
  3 Trevor Palmer                Bowerman AC            3:53.03  
  4 Daniel Winn               FR Oregon                 3:53.87  
  5 Trey Parry                SO Portland               3:54.30  
  6 Nigel Hole                SR British Colu           3:55.31  
  7 Cody Wells                SO Portland               3:56.29  
  8 Doug Benson               SR Unattached             3:56.93  
  9 Elliott Jantzer           FR Oregon                 3:57.88  
 10 Eric Burck                SR Run Portland           3:58.57  
 11 James Henry                  US Army                4:03.08  
 12 Ken Scoggin               SR Oregon                 4:05.33  
 
Men 5000 Meter Run McChesney Jr
================================================================
 Meet Record: * 13:25.81                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Bedan Karoki                 S&B                   13:38.57  
  2 Dylan Wykes                  Prairie Inn           13:43.43  
  3 Yusuke Hasegawa              S&B                   13:45.97  
  4 Yuki Sato                 SR Nissin                13:46.76  
  5 Tsuyoshi Ugachi              Konica-Minolta        13:47.29  
  6 Tomoyuki Morita              Kanebo                13:53.75  
  7 Yusuke Takabayashi           Toyota                13:54.52  
  8 Daisuke Shimizu              Kanebo                13:55.54  
  9 Seth Summerside              OTC                   13:57.59  
 10 Takayuki Matsumiya           Konica-Minolta        14:01.21  
 11 Ryouhei Kawakami             Kanebo                14:06.27  
 12 Ryo Matsumoto                Shikoku Elec          14:08.37  
 13 Takaya Iwasaki               Shikoku Elec          14:22.49  
 14 Takayuki Hamaguchi           Shikoku Elec          14:30.88  
 15 Sawyer Bosch              JR Boise State           14:33.45  
 16 Jeff Howard               SO Boise State           14:37.19  
 17 Ben DeJarnette            SO Unattached            14:47.89  
 18 Brian Pierre              JR Boise State           15:10.48  
 
Men 5000 Meter Run B Section
================================================================
 Meet Record: * 13:25.81                                                       
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 DJ Flores                 SO Eastern Oreg          14:32.25  
  2 Paul Sartin               SR College of I          14:32.94  
  3 Mitchell Hunt             SO Unattached            14:34.64  
  4 Bryce Burgess             SO Oregon                14:34.70  
  5 Kerry Kazuta              SR Point Grey T          14:34.76  
  6 Chris Boyle               SO Gonzaga               14:35.93  
  7 Erik Barkhaus             JR Unattached            14:37.68  
  8 Cameron Quackenbush       JR Washington            14:37.75  
  9 Bowe Ebding               JR Eastern Wash          14:38.41  
 10 Charlie McDonald          SO Portland              14:38.98  
 11 Andrew Walker             SO Gonzaga               14:41.05  
 12 Ben Thistlewood              Point Grey T          14:43.47  
 13 Matthew Bejar             SR Gonzaga               14:48.03  
 14 Casey Campbell            FR UO Running C          14:55.45  
 15 Tate Kelly                SO Gonzaga               14:55.99  
 16 Jordan Smith              JR British Colu          14:58.20  
 17 Theo Hunt                 JR British Colu          14:59.00  
 18 Robert Walgren            FR Gonzaga               15:03.63  
 19 Christopher Hammer           Unattached            15:09.79  
 20 Andrew Salg               SR Portland State        15:09.93  
 21 Terry Johnsen             SR Eastern Oreg          15:15.15  
 22 Nate Gesell               FR Gonzaga               15:17.61  
 23 Zachary Carpenter         FR Portland State        15:18.26  
 24 Hans Heitzinger           SR Seattle U.            15:23.44  
 25 Jacob Berkner             FR Lane CC               15:25.53  
 26 Adam Kollgaard            SR Seattle U.            15:30.66  
 27 Cesar Perez               SO Lane CC               15:31.86  
 28 Graham Kinzel-Grubbs      FR Seattle U.            15:38.35  
 29 Robert McLauchlan         SO UO Running C          15:44.99  
 30 Alex Jones                JR Unattached            16:14.83  
 
Men 110 Meter Hurdles
================================================================
 Meet Record: * 13.68  1992        Rod Jett                                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1     Wind: 2.5 
  1 Ashton Eaton                 OTC                      13.57  
  2 Eric Hersey               JR Oregon                   14.04  
  3 Justin Malnes             FR Boise State              14.55  
  4 Luke Leddige              FR Portland State           14.89  
  5 Howard Lao                FR Washington               15.00  
  6 Chris Wilson              SR Concordia (O             15.03  
  7 Kevin Godfrey             JR Oregon                   15.52  
Section  2     Wind: +0.0
  1 Jordan Werner             SR Western Oreg             15.51  
  2 Andy Loscutoff            SR Western Oreg             15.53  
  3 Dominick Walker           SO Clackamas CC             15.54  
  4 Brett Campbell            FR Western Oreg             15.55  
  5 Richard Arnold            SO Lane CC                  15.62  
  6 Kersee Lind               SR Eastern Wash             15.86  
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================
 Meet Record: * 50.44  2001        Brett Guymon                                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Eric Hersey               JR Oregon                   54.00  
  2 James Ratliff             SO Clackamas CC             54.59  
  3 Anthony Belcher           JR Boise State              55.67  
  4 Nathan Lightner           SO Portland State           55.69  
  5 Andy Loscutoff            SR Western Oreg             55.78  
  6 Brian McMaster            SO Clark Colleg             56.74  
  7 David Anderson            SR Corban                   56.74  
Section  2  
  1 Kevin McCurdy             FR Western Oreg             55.41  
  2 Kody Rhodes               FR Western Oreg             55.43  
  3 Kramer Green              FR Eastern Wash             56.15  
  4 Pono Hanson               SR Portland                 56.83  
  5 Cooper Hartman            FR Seattle U.               57.90  
  6 Richard Arnold            SO Lane CC                  58.11  
 
Men 3000 Meter Steeplechase B Section
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Section  1  
  1 Forrest Lumpry            SR Eastern Oreg           9:20.21  
  2 Ryan Chapman              SO Western Oreg           9:23.32  
  3 Isaac Updike              FR Eastern Oreg           9:23.54  
  4 Jordan Maynard            JR British Colu           9:25.76  
  5 Dan Sprinkle              JR Western Oreg           9:28.22  
  6 Kody Coxen                SO Eastern Oreg           9:28.39  
  7 Michael Van Nuland        SR Seattle U.             9:30.68  
  8 Patrick Richie            SO Gonzaga                9:51.96  
  9 Brady Beagley             FR Western Oreg           9:51.99  
 10 Brad Prettyman            FR Clackamas CC          10:20.30  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
 Meet Record: * 8:24.72  1984        Farley Gerber                             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hiroyoshi Umegae             NTN                    8:59.06  
  2 Stephen Pifer                OTC                    9:01.00  
  3 Kevin Higgs               SR Boise State            9:09.11  
  4 Chad Meis                    Unattached             9:22.64  
  5 Tim Costin                FR Oregon                 9:29.91  
  6 Allan Schroeder           FR Boise State            9:36.18  
  7 Christopher Hammer           Unattached             9:37.61  
  8 Justin Kent               FR British Colu           9:55.91  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================
 Meet Record: * 39.80  2008        , Washington                                
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Oregon                                                41.38  
     1) Dior Mathis FR                  2) Mike Berry FR                  
     3) Kenjon Barner SO                4) Josh Smith SO                  
  2 Boise State                                           41.55  
     1) Justin Malnes FR                2) Rolando Trammel SO             
     3) Karrie Butler FR                4) Manoah Wesson JR               
  3 Eastern Washington                                    41.84  
     1) Alex Flores FR                  2) Michael Okoro FR               
     3) Kurt Williams SR                4) Brad Wall JR                   
  4 Western Oregon                                        42.61  
     1) Bobby Alexander SO              2) Anthony Yakovich SO            
     3) Dustin Boyd SO                  4) Matt Kaino SO                  
  5 Lane CC                                               42.90  
     1) David Formolo FR                2) Trevor Prater FR               
     3) Jordan Latt FR                  4) Dusty Jarvis SO                
  6 Clackamas CC                                          43.27  
     1) Carlos Vazquez SO               2) Keelynn Johnson FR             
     3) Zach Rial FR                    4) Trent Acree FR                 
  7 Seattle U.                                            43.62  
     1) Cooper Hartman FR               2) Taylor Fitch FR                
     3) Duncan MacKay FR                4) Zac Schlachter FR              
  8 Clark College                                         44.23  
     1) Junel Cervantes FR              2) Zach Mart FR                   
     3) Morgan Anthony FR               4) Kyle Obbink FR                 
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
 Meet Record: * 3:09.24  2008        , Oregon                                  
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Boise State                                         3:13.83  
     1) Karrie Butler FR                2) Rolando Trammel SO             
     3) Manoah Wesson JR                4) Paul Robertson SO              
  2 Western Oregon                                      3:17.76  
     1) Tyler Thomas FR                 2) Josh Moore SO                  
     3) Anthony Yakovich SO             4) Matt Kaino SO                  
  3 Washington  'B'                                     3:18.10  
     1) Bradley Whitley SO              2) Joey Bywater JR                
     3) James Alaka SO                  4) Ryan Styrk SR                  
  4 Eastern Washington                                  3:18.20  
     1) Kramer Green FR                 2) Collin Green FR                
     3) Michael Okoro FR                4) Brad Wall JR                   
  5 Clackamas CC                                        3:19.21  
     1) Zach Rial FR                    2) Chris Olsen SO                 
     3) James Ratliff SO                4) Kyle Vuksich FR                
  6 Clark College                                       3:26.62  
     1) Roman Len FR                    2) Ben Miramontes SO              
     3) Brian McMaster SO               4) Ricky Garcia SO                
 -- Concordia (Ore.)                                         DQ   1st runner out of la
     1) Cory Pena JR                    2) Matt Challender SR             
     3) Justin Schlaht FR               4) Andre Washington FR            
 
Men High Jump
==========================================================================
 Meet Record: * 2.30m  1989        Rick Noji                                   
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
Flight  1  
  1 Danny Marconi             JR Oregon                   2.08m    6-09.75 
     1.93 1.98 2.03 2.08 2.11 2.14 
      PPP  PPP    O    O  PPP  XXX 
  2 Justin Frick              SR Oregon                   2.08m    6-09.75 
     1.93 1.98 2.03 2.08 2.11 2.14 
      PPP  PPP    O   XO  PPP  XXX 
  3 Kyley Johnson             SR Bowerman AC              2.03m    6-08.00 
     1.93 1.98 2.03 2.08 
      PPP  PPP    O  XXX 
  4 Branko Djuricic           JR Concordia (O             2.03m    6-08.00 
     1.93 1.98 2.03 2.08 
        O    O   XO  XXX 
  4 AJ Maricich               FR Washington               2.03m    6-08.00 
     1.93 1.98 2.03 2.08 
      PPP    O   XO  XXX 
  6 Tyler Lane                SO Clark Colleg             2.03m    6-08.00 
     1.93 1.98 2.03 2.08 
        O    O  XXO  XXX 
  7 Matt Winterer             FR Portland                 1.98m    6-06.00 
     1.93 1.98 2.03 
       XO  XXO  XXX 
  8 Adam Stewart              SR Eastern Wash             1.98m    6-06.00 
     1.93 1.98 2.03 
      XXO  XXO  XXX 
  9 Stephen Praast            SR Eastern Wash             1.93m    6-04.00 
     1.93 1.98 
        O  XXX 
  9 Jeff Borgerson            SO Portland State           1.93m    6-04.00 
     1.93 1.98 
        O  XXX 
 -- Clay Johnson              SO Unattached                  NH            
     1.93 
      XXX 
 -- Josh Pecktol              FR Lane CC                     NH            
     1.93 
      XXX 
 -- Amin Tufa                 SO Oregon                      NH            
     1.93 
      XXX 
 
Men Pole Vault
==========================================================================
 Meet Record: * 5.70m  1989        Tim Bright                                  
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Scott Roth                SR Washington               5.50m   18-00.50 
     4.35 4.55 4.75 4.90 5.05 5.15 5.25 5.35 5.50 5.81 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO  XXX 
  2 Levi Keller               SR Club Northwe             5.15m   16-10.75 
     4.35 4.55 4.75 4.90 5.05 5.15 5.25 
      PPP  PPP  PPP  PPP    P    O  XXX 
  3 Austin Ouderkirk          SO Oregon                   5.05m   16-06.75 
     4.35 4.55 4.75 4.90 5.05 5.15 
      PPP  PPP    O   XO   XO  XXX 
  4 Ashton Eaton                 OTC                      4.90m   16-00.75 
     4.35 4.55 4.75 4.90 5.05 5.15 5.25 5.35 
      PPP  PPP  PPP    O    P    P    P    P 
  5 Robby Fegles              JR Washington               4.90m   16-00.75 
     4.35 4.55 4.75 4.90 5.05 
      PPP  PPP    O   XO  XXX 
  6 Kevin Godfrey             JR Oregon                   4.75m   15-07.00 
     4.35 4.55 4.75 4.90 
      PPP   XO    O  XXX 
  7 Ben Cogdill               SR Concordia (O             4.75m   15-07.00 
     4.35 4.55 4.75 4.90 
      PPP    O  XXO  XXX 
  8 Efrain Sanchez            SR Eastern Wash             4.55m   14-11.00 
     4.35 4.55 4.75 
      PPP   XO  XXX 
  9 David Formolo             FR Lane CC                  4.55m   14-11.00 
     4.35 4.55 4.75 
       XO   XO  XXX 
 -- Stephen Squatrito         FR Seattle U.                  NH            
     4.35 
      XXX 
 -- Jason Colwick                Unattached                  NH            
     4.35 4.55 4.75 4.90 5.05 5.15 5.25 5.35 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  XXX 
 -- Jordan Parker             SO Lane CC                     NH            
     4.35 4.55 
      PPP  XXX 
 -- Alex Ericksen             SO Lane CC                     NH            
     4.35 
      XXX 
 -- Bruce Burbank             JR Oregon                      NH            
     4.35 
      XXX 
 
Men Long Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Trevor Ferguson           FR Unattached               7.14m   2.4  23-05.25 
     FOUL(1.5) 6.83m(1.7) 7.10m(1.4) 6.88m(1.2) FOUL(0.3) 7.14m(2.4)
  2 Brian Schaudt             JR Oregon                   7.08m   1.4  23-02.75 
     6.79m(2.9) FOUL(2.2) 7.08m(1.4) 7.02m(2.4) 7.04m(0.9) PASS     
  3 Kyle Jenkins              SR Unattached               6.94m   0.5  22-09.25 
     6.94m(0.5) 6.80m(0.8) 6.70m(3.1) FOUL(1.4) FOUL(1.5) FOUL(1.1)
  4 Warren Woods              SO Washington               6.87m   1.3  22-06.50 
     6.67m(1.0) 6.87m(1.3) 6.85m(2.6) 6.66m(1.9) FOUL(0.4) FOUL(2.5)
  5 Kurt Williams             SR Eastern Wash             6.87m   1.8  22-06.50 
     6.64m(0.6) 6.57m(1.0) FOUL(1.7) 6.87m(1.8) 6.60m(1.8) FOUL(1.5)
  6 Kyle Lane                 FR Western Oreg             6.75m   1.1  22-01.75 
     6.58m(+0.0) 6.75m(1.1) FOUL(2.3) FOUL(1.3) 6.62m(0.6) FOUL(3.6)
  7 Jake Hyde                 SO Western Oreg             6.58m   0.2  21-07.25 
     4.98m(1.5) 6.45m(2.2) 6.58m(0.2) 6.56m(2.5) 6.48m(1.7) 6.45m(1.5)
  8 Caleb Kruse               FR Oregon                   6.40m  +0.0  21-00.00 
     6.24m(1.1) 6.29m(2.4) 6.40m(+0.0) PASS      PASS      PASS     
  9 Kersee Lind               SR Eastern Wash             6.36m   0.3  20-10.50 
     6.36m(0.3) FOUL(2.4) 6.35m(0.5) 6.35m(2.1) FOUL(0.2) 6.07m(0.4)
 10 Anouxa Vixathep              Unattached               6.27m   2.0  20-07.00 
     6.27m(2.0) 6.16m(2.9) 6.10m(2.0)            
 
Men Triple Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Kyle Jenkins              SR Unattached              15.90m   3.5  52-02.00 
     15.71m(2.9) 15.70m(2.1) 15.85m(1.2) 15.90m(3.5) 15.78m(1.8) 15.88m(2.1)
  2 Brian Schaudt             JR Oregon                  15.77m   2.6  51-09.00 
     15.09m(1.9) 15.53m(2.6) 15.56m(1.5) FOUL(2.0) 13.40m(3.6) 15.77m(2.6)
  3 Kasen Covington           FR Washington              15.54m   2.4  51-00.00 
     14.51m(3.3) 15.01m(3.8) 15.54m(2.4) 15.12m(2.4) PASS      PASS     
  4 Tyler Pinkney             SO Oregon                  15.23m   1.5  49-11.75 
     14.09m(0.4) 14.75m(1.3) 14.48m(2.6) FOUL(4.8) FOUL(4.3) 15.23m(1.5)
  5 Trevor Ferguson           FR Unattached              15.18m   3.5  49-09.75 
     FOUL(1.6) 13.97m(1.3) 15.18m(3.5) 14.85m(3.6) 14.96m(2.0) 15.01m(2.2)
  6 Caleb Kruse               FR Oregon                  14.77m   1.0  48-05.50 
     14.19m(4.3) 13.86m(2.6) 14.33m(1.4) FOUL(2.5) 14.77m(1.0) 14.29m(3.4)
  7 Andre Moore               JR Eastern Wash            14.42m   2.3  47-03.75 
     FOUL(1.9) 14.31m(2.3) 14.42m(2.3) FOUL(2.7) 14.21m(2.3) FOUL(3.4)
  8 Clayton Johnson           JR Washington              14.40m   3.5  47-03.00 
     FOUL(2.1) 14.30m(2.2) 14.40m(3.5) FOUL(4.2) 13.86m(2.2) 14.27m(3.0)
  9 Thomas Kmett              JR Washington              13.92m   3.4  45-08.00 
     FOUL(1.9) 13.92m(3.4) 13.83m(3.6) FOUL(2.8) FOUL(3.4) FOUL(1.9)
 10 Jake Hyde                 SO Western Oreg            13.70m   2.8  44-11.50 
     FOUL(3.5) 13.70m(2.8) FOUL(4.9)           
 11 Kyle George               SR 2Rivers                 13.61m   2.2  44-08.00 
     FOUL(2.6) 13.61m(2.2) 13.52m(2.0)            
 12 Stephen Praast            SR Eastern Wash            13.34m   0.8  43-09.25 
     13.20m(3.4) 13.31m(3.8) 13.34m(0.8)            
 -- Justin Hansen             SO Clark Colleg              FOUL                 
     FOUL(3.6) PASS      PASS                
 
Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Chase Sexton              JR Boise State             16.24m   53-03.50 
      FOUL  16.00m  FOUL  FOUL  16.24m  FOUL
  2 Jason Slowey              SR Western Oreg            16.10m   52-10.00 
      15.19m  15.75m  16.01m  16.10m  FOUL  FOUL
  3 Marlyn Anderson           SO Eastern Wash            15.98m   52-05.25 
      15.06m  FOUL  15.04m  FOUL  15.38m  15.98m
  4 Randall Horn              JR Oregon                  15.58m   51-01.50 
      14.82m  14.93m  15.58m  FOUL  FOUL  14.54m
  5 Jaret Rockenbach          SR Portland State          14.72m   48-03.50 
      14.65m  FOUL  14.72m  FOUL  14.41m  14.63m
 
Men Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Chase Sexton              JR Boise State             52.73m     173-00 
      45.17m  FOUL  FOUL  52.73m  FOUL  FOUL
  2 Jason Slowey              SR Western Oreg            51.40m     168-08 
      46.77m  49.98m  47.06m  51.40m  50.71m  49.02m
  3 Randall Horn              JR Oregon                  48.43m     158-11 
      46.39m  47.78m  46.96m  47.77m  47.73m  48.43m
  4 Greg Cruise               FR Western Oreg            47.78m     156-09 
      47.78m  46.92m  FOUL  46.44m  FOUL  46.60m
  5 Jordan Arakawa            FR Eastern Wash            47.37m     155-05 
      43.25m  44.94m  45.11m  FOUL  FOUL  47.37m
  6 Ashton Eaton                 OTC                     45.40m     148-11 
      45.01m  44.88m  45.40m  FOUL  42.72m  41.58m
  7 Marlyn Anderson           SO Eastern Wash            44.74m     146-09 
      FOUL  43.15m  44.74m  43.38m  FOUL  42.49m
  8 Danny Parks               FR Lane CC                 43.86m     143-11 
      43.86m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Miles Walk                SO Oregon                  43.43m     142-06 
      41.59m  43.43m  FOUL  42.86m  42.38m  FOUL
 10 Jon Buchanan              FR Eastern Wash            42.92m     140-10 
      FOUL  42.92m  FOUL           
 11 Jaret Rockenbach          SR Portland State          42.26m     138-08 
      FOUL  42.26m  FOUL            
 12 Steve Bishop              FR Unattached              36.93m     121-02 
      36.93m  FOUL  35.44m            
 -- Peter Follmer             SR Washington                FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Men Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Lucais MacKay                Shore AC                65.52m     214-11 
      64.84m  62.25m  62.37m  63.27m  FOUL  65.52m
  2 David Paul                   TBD!                    65.20m     213-11 
      64.67m  63.93m  65.20m  64.90m  FOUL  64.82m
  3 Jordan Stray              SR Oregon                  64.27m     210-10 
      63.01m  FOUL  61.16m  63.86m  64.27m  64.24m
  4 Alex Nelson               JR Boise State             62.13m     203-10 
      58.50m  59.99m  60.37m  FOUL  61.60m  62.13m
  5 Trevor Kraychir           JR Boise State             59.88m     196-05 
      59.35m  57.27m  58.89m  59.08m  57.35m  59.88m
  6 Jordan Arakawa            FR Eastern Wash            58.53m     192-00 
      55.38m  55.79m  58.53m  FOUL  55.49m  FOUL
  7 Bo Johnson                SO Concordia (O            57.10m     187-04 
      54.14m  57.07m  53.60m  56.29m  54.16m  57.10m
  8 Cam Norris                JR Oregon                  51.81m     170-00 
      45.99m  51.81m  FOUL  FOUL  50.05m  FOUL
  9 Tanner Harris             FR Oregon                  51.47m     168-10 
      51.47m  45.88m  FOUL  48.41m  50.71m  48.89m
 10 Miles Walk                SO Oregon                  50.57m     165-11 
      FOUL  50.57m  50.55m           
 11 Austin Carey              SO Clark Colleg            49.20m     161-05 
      FOUL  47.27m  49.20m            
 12 Jon Buchanan              FR Eastern Wash            47.62m     156-03 
      47.62m  FOUL  FOUL           
 -- Andy Munsey               SR Eastern Oreg              FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Men Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Curtis Moss                  Kajaks T&F              73.13m     239-11 
      69.43m  71.13m  65.83m  70.20m  FOUL  73.13m
  2 Joe Zimmerman             SO Washington              70.58m     231-07 
      64.06m  67.21m  67.21m  65.86m  66.21m  70.58m
  3 Alex Wolff                SR Oregon                  69.70m     228-08 
      69.70m  68.90m  68.40m  64.92m  67.04m  63.68m
  4 Aaron Mettler             SR Eastern Wash            68.65m     225-03 
      68.65m  65.98m  62.45m  65.28m  FOUL  61.82m
  5 Pontus Thomee             SR Boise State             68.03m     223-02 
      62.80m  63.85m  68.03m  61.72m  66.21m  FOUL
  6 Ethan Powell              FR Oregon                  62.03m     203-06 
      55.47m  60.65m  61.85m  62.03m  59.63m  FOUL
  7 Alex Cartwright           FR Boise State             61.65m     202-03 
      FOUL  61.10m  60.13m  61.65m  60.28m  58.80m
  8 James Brookman            SO Washington              61.54m     201-11 
      61.54m  FOUL  56.24m  56.47m  FOUL  FOUL
  9 Dylan Burnett             SO Seattle U.              60.68m     199-01 
      FOUL  60.49m  60.68m  FOUL  FOUL  FOUL
 10 Britton Nelson            SR Unattached              59.87m     196-05 
      59.87m  FOUL  FOUL            
 11 Michael Thompson          SO Oregon                  58.63m     192-04 
      FOUL  58.63m  FOUL            
 12 Sean Mackelvie            JR Portland State          57.61m     189-00 
      57.61m  FOUL  57.38m          
 13 Josh Heidegger            JR Oregon                  51.91m     170-04 
      FOUL  51.91m  FOUL